Zakarpatská Ukrajina na kole

Cyklozájezd na Podkarpatskou Rus s několika variantami ubytování

Typ zájezdu:

Cyklozájezdy

Termín:

4. - 13. srpna 2017 (10 dní)

Cena:

stan 6 990 Kč

penzion 9 490 Kč

hotel 10 890 Kč

Poznámka:

Zájezd pořádá partnerská CK

Termín proběhl

Proč právě Zakarpatská Ukrajina?

Stačí pár set kilometrů a jste v trochu jiném světě. Krásou přírody bez nadsázky druhé Švýcarsko, ekonomicky druhá Afrika. Dnešní Zakarpatská Ukrajina se příliš neliší od meziválečné Podkarpatské Rusi, včetně téměř nedotčené nádherné přírody, kterou ve svých dílech popisovali už Ivan Olbracht a Karel Čapek. Horské louky zvané poloniny nabízí krásné pohledy. Čas tu běží pomaleji, uchoval se tradiční způsob života. Chudoba není poznat na pečlivě udržovaných pravoslavných kostelících ani při setkání s pohostinností obyvatel. Stopy bandity Nikoly Šuhaje jsou stále patrné, stejně jako stopy československého (veskrze pozitivního) zásahu do dějin země.

Program zájezdu

Den Program
1. odpolední odjezd z ČR, noční tranzit na Zakarpatskou Ukrajinu
2. ráno příjezd do Užhorodu (hrad, skanzen, synagoga, řecko-katolická katedrála, historické centrum kolem řeky Už), následně přejezd autobusem do vesničky Pilipec (ubytování), odpolední výlet k vodopádu Šipot pod poloninou Boržava (15 km)
3. etapa přes vesničky Nižnij a Věrchnij Studenyj, Lvovskou oblastí až do sedla Beskid na bývalé československo-polské hranici, sjezd přes Skotarske do Volovce a zpět do Pilipce (60 km)
4. údolím řeky Ripinka do Mežhorje, přes Siněvirské sedlo s krásnými výhledy po okolí do vesnice Siněvir a podél řeky Těrebla až do Koločavy (Muzeum Ivana Olbrachta, hrob Nikoly Šuhaje, dřevěný kostelík), návrat do kempu autobusem (60 km)
5. autobusem do Siněvirského sedla a odtud již na kole do NP Siněvir, přes vesničku Siněvirská poljana s lidovou architekturou až k Siněvirskému jezeru, možnost výjezdu do zapomenuté malebné dřevařské osady Svoboda, cesta zpět do Siněviru s možností ochutnat místní speciality v kolibách, návrat do kempu autobusem (60 km)
6. etapa přes zapomenutá údolí nejmalebnějšího pohoří Zakarpatí – Verchoviny s chudými horskými osadami: od Mežhorje přes vesničky Majdan a Holjatyn až do Rekyty - malá víska s nádherným dřevěným kostelíkem z 18. století, dále šotolinou přes sedlo do Nižného Studeného a zpět do Pilipce (60 km)
7. s horským kolem sedačkovou lanovkou z Pilipce k hřebeni poloniny Boržava s panoramatickými výhledy na přilehlá údolí, následně přejezd po travnatém hřebeni do Mežhorje, návrat do Pilipce autobusem nebo na kole; alternativní etapa pro treková kola podhůřím poloniny Boržava na rozhraní bukových lesů a pestrobarevných luk přes vesničky Bukovec, Rička a Lozjanskij až do Mežhorje, zpět do Pilipce opět autobusem nebo na kole (40–60 km); alternativně také možnost pěší turistiky - výjezd lanovkou na hřeben poloniny Boržava, dále přechod po hlavním hřebeni a nakonec sestup do Ričky, zpět busem
8. autobusový přejezd do Volovce, cykloetapa přes vesničky Nižné Vorota a Zavadka, dále přes Seredněverecký průsmyk do bývalé Haliče (dnešní Lvovská oblast), možnost zajet až do zapadlé vesničky Verchnjačka a po loukách zpět do Volovce, odtud návrat do Pilipce busem nebo na kole (45-60 km).
9. na kole nebo autobusem údolím po proudu řeky Rika do košíkářské vesnice Iza, autobusem do Mukačeva - známý hrad Palanok a procházka centrem města, noční tranzit přes Slovensko (80 km)
10. příjezd do ČR v ranních hodinách

Cena zahrnuje

  • dopravu klimatizovaným autobusem s cyklovlekem
  • nejvyšší cena 7x ubytování v hotelu s polopenzí (2lůžkové pokoje, vlastní sociální zařízení); nižší cena 7x ubytování v penzionu se snídaní (2 až vícelůžkové pokoje); nejnižší cena 7x ve vlastních stanech (bez stravy) na soukromém pozemku u penzionu
  • průvodce
  • informační materiály
  • pojištění léčebných výloh
  • pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

Cena nezahrnuje

  • vstupy do památkových objektů
  • fakultativní výlety
  • případná místní doprava

Nástupní místa

Pardubice, Hradec Králové, Poděbrady, Praha, Olomouc, Valašské Meziříčí

Svozová místa: Jablonec nad Nisou, Liberec, Mladá Boleslav, Turnov, Brno

Pozn.: Časy budou upřesněny v podrobnějších pokynech.

Ubytování

Můžete si zvolit ze tří typů ubytování. První, nejlevnější varianta nabízí nocování ve vlastních stanech na soukromém pozemku u penzionu. Za vyšší cenu je možné se ubytovat v penzionu ve vícelůžkových pokojích, za příplatek 500 Kč na osobu je možné garantovat v penzionu 2lůžkový pokoj (manželská postel). Konečně nejvyšší komfort nabízí nejvyšší cena v podobě hotelu ve 2lůžkových pokojích s polopenzí. Zde je navíc možnost připlatit si 1 600 Kč a nocovat v 1lůžkovém pokoji.

Stravování

Je vaší individuální záležitostí. Můžete si tedy s sebou vzít vařič nebo si jídlo kupovat na Ukrajině. Zdaleka není vždy nutné stravovat se jen z vlastních zásob. Během jednotlivých etap bude možnost občerstvit se v kolibách a menších restauracích, kde vám budou nabídnuty místní chutné a cenově přijatelné pokrmy. Za příplatek 777 Kč je možné objednat 7x místní snídani (stanová varianta).

Náročnost

Malebná krajina Zakarpatské Ukrajiny jen vybízí k cyklovýletům. Připravte se na jednodenní výlety na kole nalehko, na které je vhodné trekové nebo horské kolo. Čekají nás etapy zvlněným terénem mezi vesnicemi s dřevěnými domky a kostelíky. Po vedlejších silnicích a dřevařských cestách za oblými kopci polonin a sjezdy do hlubokých zelených údolí podél divokých říček. Během zájezdu si můžete zvolit mezi lehčí a náročnější variantou. Protože budeme ubytovaní všech sedm nocí na jednom místě, lze si od kola odpočinout a případně vyrazit na pěší výlet.

Napište si o více informací

Z důvodu ochrany proti robotům, napište prosím číslo dvěstě pět.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Termín proběhl

Odebírejte náš newsletter:

Z důvodu ochrany proti robotům, napište prosím číslo dvěstě pět.