Jeřáb královský

(lat. Balearica regulorum, angl. grey crowned crane)

Popis

Jeřáb královský společně s jeřábem pavím jsou jediní z čeledi jeřábovitých, kteří nocují na stromech. Mají totiž dobře vyvinutý zadní prst, díky kterému lépe chytí větev. Vyskytují se nejčastěji v savanách, ale hnízdit mohou i ve vlhčích biotopech.

Jsou vysocí okolo 1 m a váží 3,5 kg, jejich opeření je šedé. Na hlavě mají nápadnou korunku z tuhých nazlátlých per. Tváře jsou jasně bíločervené, červený je i hrdelní vak. Obě pohlaví jsou stejně zbarvena, samci jsou větší. Mladí jeřábi jsou zbarveni došeda a mají opeřený žlutohnědý obličej. V přírodě se může jeřáb dožít až 22 let.

Hejno

Jsou to velmi společenští ptáci, kteří po většinu roku žijí ve skupinách. Během doby rozmnožování žijí jen v párech, které uzavírají na celý život.

Potrava

Jeřábi jsou všežravci, živí se hmyzem a dalšími bezobratlými, plazi, malými savci a semeny. Při hledání kořisti chodí a dupou, aby ji vyplašili. Často se také pohybují v blízkosti velkých savců a chytají vyplašený hmyz.

Rozmnožování

Během námluv jeřábi provádí nádherné zásnubní tance, při kterých zvedají křídla, mávají jimi, vyskakují do vzduchu a uklání se jeden druhému, vyhazují do vzduchu větvičky a chomáče trávy a zase je chytají. Jeřábi uzavírají svazky na celý život. Partnera vymění pouze, pokud se jim nepodaří vyvést mláďata nebo když jeden z páru uhyne.

Hnízdo staví z trávy a dalších rostlin ve vysoké mokřadní vegetaci. Kladou 2–5 vajec, což je největší snůška mezi jeřáby. Sedí na nich oba rodiče po dobu 28–31 dní.

Komunikace

Pomocí nafukování hrdelního vaku vydávají dunivé zvuky. Jejich troubivé hlasy jsou dost odlišné od jiných druhů jeřábů. Zajímavá je jejich dlouhá, do kličky stočená průdušnice. Ta je uložena v dutém hřebeni prsní kosti a tvoří rezonanční orgán, díky kterému je jejich volání daleko slyšet.

Zajímavosti

  • Jeřáb královský je národním ptákem Ugandy, je zobrazen na její vlajce a znaku.
  • V některých oblastech Afriky se věří, že tance jeřábů přivolávají déšť. Proto je místní obyvatelé zahrnují do svých rituálních obřadů.
  • Jeřábi jsou považováni za posvátné v mnoha kulturách po celém světě. Jejich dlouhý život a celoživotní svazky jsou symbolem dlouhověkosti, věrnosti, míru a štěstí.
  • Jeřáb je stále poměrně běžným druhem, populace jeřábů jsou však ohroženy vysoušením mokřadů, jejich znečištěním a nadměrným používáním pesticidů.
  • Během pelichání ztratí jeřábi většinu peří najednou a nějakou dobu trvá, než jim naroste nové opeření. Během této doby nemohou létat.

Autorkou textu je Magda Starcová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.