Karančo jižní

(lat. Caracara plancus, angl. southern crested caracara, southern caracara nebo carancho)

Popis

Patří mezi dravce z čeledi sokolovitých (Falconidae), který se běžně vyskytuje na jihu a v centrální části Jižní Ameriky. Vyhýbá se vysokým horám a hustým vlhkým lesům. Rozpětí křídel karanča dosahuje 120 až 132 cm, tělo je dlouhé 50 až 65 cm a váha se pohybuje v rozmezí 0,9 až 1,6 kg.

Zbarvení peří je poměrně pestré. Vršek hlavy, břicho, stehna, křídla a konec ocasu jsou tmavohnědé. Krk, část hrudi, spodek ocasu a část křídel jsou bělavé. Nohy má karančo jasně žluté, zatímco kůže na obličeji je oranžová až červená. Mladí jedinci jsou zbarveni jako dospělci, jen s rozdílem, že jsou celkově světlejší, nohy mají šedé a obličej bílý až růžový.

Karančo má silný zobák a je velmi chytrý. Moc nelétá a pohybuje se spíš po zemi, kde hledá potravu.

Sociální uspořádání

Karančo nevytváří žádná trvalá hejna, žije solitérně. Více jedinců se shromažďuje jen u velkých zdrojů potravy, jako třeba na skládkách.

Potrava

Živí se převážně mršinami, od nichž odhání menší mrchožrouty. Je to drzý dravec, který krade potravu jiným predátorům a vybírá ptačí hnízda. Často ho můžeme vidět procházet se po zemi a hledat potravu, loví hlavně menší živočichy a hmyz.

Rozmnožování

Období rozmnožování probíhá během jara a léta. Karančové jsou monogamní, vytvořené páry spolu zůstávají i několik let. Společně si hájí svoje teritorium. Hnízdo je velké a otevřené, nejčastěji postavené na vrcholu stromu, ale někdy může být i na zemi. Často je využíváno několikrát za sebou.

Samice snáší 1–3 vejce, na kterých sedí 28–32 dní. O vylíhlá mláďata se starají oba rodiče, ta se po třech měsících osamostatňují.

Zajímavosti

  • Barva ozobí (kůže nad zobákem) se mění podle nálady ptáka. Když je pták v klidu, ozobí je červené, při rozčilení zežloutne.
  • Někdy se karančovi říká „mexický orel“, protože je mexickým národním ptákem vyobrazeným na státním znaku.
  • Pojmenování caracara pochází ze španělštiny a znamená požírač zdechlin.
  • Karančové jsou obviňováni z lovu novorozených jehňat a kůzlat, za což jsou i pronásledováni. Údajně jim sednou na hlavu a vyklovou oči. Neexistují ale důkazy, že by tak ptáci skutečně činili.
  • Karančo jižní patří mezi málo dotčené druhy, dobře se vypořádává s odlesňováním krajiny.
  • Izolovaná populace karančů jižních se nachází na Falklandských ostrovech.

Autorkou textu je Magda Starcová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.