Marabu africký

(lat. Leptoptilos crumeniferus, angl. marabou stork)

Popis

Marabu je jedním z největších brodivých ptáků na světě, patří do čeledi čápovitých. Vyskytuje se jak ve vlhkých, tak v suchých biotopech, často i v blízkosti lidí, hlavně na skládkách odpadu. Marabu dosahuje výšky kolem 152 cm a váhy až 9 kg. Rozpětí křídel se nejčastěji pohybuje mezi 225 a 300 cm, což ho řadí mezi pevninské ptáky s největším rozpětím křídel (první v tomto ohledu je albatros stěhovavý se 370 cm). Při letu využívá teplé stoupavé vzdušné proudy, díky kterým může vystoupat až do výšky přes 4 000 m.

Pro příjem potravy je vybaven velkým a silným zobákem. Téměř celou hlavu i s krkem dokáže zatáhnout a skrýt pod peřím. Na krku se nachází vole, které používá k uskladňování potravy nebo ho nafukuje při námluvách. Vole se může roztáhnout až na délku 40 cm. Marabu africký se dožívá věku až 40 let.

Hejno

Jsou to společenští ptáci žijící v menších skupinkách.

Potrava

Marabu se živí vším, co najdou, od mršin přes ryby, obojživelníky, plazy (včetně mladých krokodýlů), ptáky, vejce a malé savce. Často čekají u mršiny, až se supi dostanou přes kůži a svalovinu dovnitř, a pak se je pokouší odehnat. Na skládkách odpadu žerou třeba i boty a kusy kovu. Dokážou spolknout sousto o váze až 1 kg. Holá hlava a krk marabu afrických jsou adaptací na požírání mršin – snadněji se udržují v čistotě než peří, které by se mohlo např. zalepit od krve.

Rozmnožování

Marabu jsou koloniálně hnízdící ptáci, hnízdo si pár staví na stromech (především akáciích) nebo skalách. Samice snáší na konci období dešťů 2–3 vejce. V následujícím období sucha je pro vylíhlá mláďata dostatek potravy, protože hodně zvířat uhyne na nedostatek vody a potravy.

Komunikace

Marabu komunikují pomocí klapání zobáku hlavně během období námluv. Další zvuky jako je syčení nebo chrochtání, vydávají pomocí vaku na krku.

Zajímavosti

  • Marabu si dokážou umýt potravu ve vodě, aby z ní odstranili hlínu a jiné nečistoty.
  • Rádi se vyhřívají na sluníčku s roztaženými křídly, při odpočinku "klečí" a pozorují okolí.
  • Tito ptáci byli loveni kvůli podocasním perům, která se používala ke zdobení oblečení a na rybářské návnady.
  • Jsou známy i případy, kdy marabu napadli děti, které je obtěžovaly, a dokonce je v některých případech zabili.

Autorkou textu je Magda Starcová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.