Norsko na kole

Národní parky Norska - jezera, ledovce a fjordy
Letos se zájezd nekoná, podívejte se na naše letošní zájezdy.
Termín proběhl

Proč právě Norsko?

Norsko bývá často nazýváno nejkrásnější zemí Evropy. Na vlastní oči se můžete přesvědčit, že to vůbec není přehnané tvrzení. Krásy tamní prakticky nedotčené přírody jsou pro nás o to zajímavější, že charakter krajiny je úplně odlišný od našich zeměpisných šířek, ale třeba i od sousedního Švédska. Zasněžené vrcholky, vysoké skalní stěny, ledovce, divoké řeky s průzračně čistou vodou, úchvatné vodopády a dlouhé fjordy. Vydejte se s námi na kole na jih této země do oblasti fjordu Geiranger, národních parků Rondane a Jotunheimen, pěšky na ledovec Glittertind nebo se odreagovat na raftu a sjet si jeden z nejkrásnějších úseků řeky Sjoa.

Program zájezdu

Den Program
1. dopolední odjezd z Brna přes Jihlavu, Prahu a Ústí nad Labem do Německa, noční trajekt do Švédska
2. přejezd jižním Švédskem do Norska se zastávkou u olympijských skokanských můstků v Lillehammeru, příjezd do kempu u města Heidal
3. etapa v NP Rondane,
A: náhorní planina národního parku Rondane, jezero Rondvatnet v srdci NP a sjezd soutěskou Uladalen k městu Otta, odtud k divoké řece Sjoa a jejím údolím (45 km, převýšení 250 m);
B: jako přídavek výšlap z Otty proti proudu stejnojmenné řeky přes vesničku Lalm, kolem malebných ledovcových jezer do kempu (navíc 35 km, převýšení dalších 700 m)
4. etapa v NP Jotunheimen,
A: širokým údolím řeky Veo (30 km, převýšení 600 m), případně navíc kolem jezera Tesse a Lemonsjoen (navíc 30 km, převýšení dalších 200 m);
B: od hranice národního parku k chatě Glitterheim (45 km, převýšení 300 m), za příznivého počasí možnost pěšího výstupu na druhou nejvyšší horu Norska Glittertind (2 464 m) a na kole údolím řeky Veo zpět (turistika 5 h, převýšení 1 000 m)
5. A: podél řeky Sjoa do Heidalu s dřevěným kostelíkem (15 km, převýšení 150 m), následně 2,5hodinový rafting na řece Sjoa se sjížděným úsekem Heidal-Faukstad (17 km), zpět do kempu na kole (15 km, převýšení 400 m);
B: prodloužení o okruh kolem horského jezera Flatingen (navíc 20 km, převýšení dalších 400 m)
6. pěší túry kolem blankytně modrého jezera Gjende: plavba lodí po jezeru;
A: túra kolem jezera (4 h, převýšení 100 m);
B: túra přes hřeben Besseggen, jehož stěny spadají kolmo k různě zbarveným jezerům Gjende (983 m) a Bessvatnet (1 373 m) (8 h, převýšení 1 100 m)
7. autobusový přejezd přes Lom s malebným dřevěným kostelíkem k jezeru Breiddalsvatnet,
cykloetapa A: z Grotli přes lyžařské středisko Videsaeter a vesnici Hjelle k jezeru Strynevatnet (55 km, převýšení 500 m);
cykloetapa B: se zajížďkou k vodopádům Glomnes a do ledovcového údolí Erdalu (navíc 15 km, převýšení dalších 250 m)
8. pěší procházka k ledovcovému splazu Brigsdalsbreen,
na kole A: od kostelíka v Loenu kolem peřejí řeky Loelva a jezera Lovatnet a až k ledovci Kjenndalsbreen a zpět do Loenu (40 km, převýšení 400 m);
B: možnost prodloužení o sjezd od Brigsdalsbreenu do Loenu (navíc 25 km, převýšení dalších 100 m) nebo dojezdem z Loenu do kempu (navíc 20 km, převýšení dalších 200 m)
9. A: světoznámá vyhlídková hora Dalsnibba (1 500 m), zážitkový sjezd do fjordu Geiranger, prohlídka městečka Geiranger a vyhlídková plavba kolem vodopádu Sedm sester do města Hellesylt (25 km, převýšení 500 m);
B: vrcholová prémie Cestou orlů s výhledem na nejkrásnější fjord Norska Geiranger zapsaný na seznamu UNESCO a krásný sjezd zpět do Geirangeru (navíc 25 km, převýšení dalších 650 m)
10. autobusový přejezd do Osla a individuální prohlídka města (přístav, pevnost Akershus, dóm, slavný Vigelandův park, lyžařské středisko Holmenkollen)
11. dokončení prohlídky hlavního města: na poloostrově Bygdøy vynikající muzea Vikingů, vorů Thora Heyerdahla (Kon-Tiki a Ra), lodi Fram (expedice k severnímu i jižnímu pólu), tranzit přes jižní Švédsko, noční trajekt do Německa
12. příjezd do ČR v pozdně odpoledních hodinách

Cena zahrnuje

  • dopravu autobusem
  • mezinárodní trajekty
  • 9x ubytování v kempech ve vlastních stanech (za příplatek v chatkách)
  • 9x polopenzi
  • rafting
  • průvodce
  • elektronické informační materiály
  • pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

Cena nezahrnuje

  • nutné výdaje (ceny z roku 2019): lístky na trajekt přes Geirangerfjord (395 NOK) a jezero Gjende (140 NOK), vstup na Dalsnibbu (16 NOK)
  • volitelné výdaje (ceny z roku 2019): 9x ubytování v chatkách TURIST, MHD v Oslu (35 NOK/jízdenka), přiobjednání kajuty na trajektu, příplatek za dvousedadlo v buse, vstupné do památek a muzeí (cca 100-200 NOK)

Cestovní pojištění

Pojištění si můžete zajistit sami nebo si u nás objednat cestovní pojištění Generali včetně pojištění storna zájezdu. Studentům doporučujeme ISIC roční cestovní pojištění s Uniqa, pro horskou turistiku a extrémní sporty Alpenverein.

U Generali stojí cestovní pojištění na dobu zájezdu 383 Kč (typ Universal, včetně připojištění Rizikový sport 5. den zájezdu, destinace Evropa).

Nástupní místa

Brno, Jihlava-Pávov, Praha-Opatov. Časy budou upřesněny v podrobnějších pokynech.

Ubytování

V Norsku budeme nocovat celkem 5 nocí u Randsverku, 3 noci u jezera Strynvatnet a 1 noc v Oslu. V kempech je možnost vybrat si ze dvou variant ubytování: ve vlastním stanu nebo v chatkách typu TURIST za příplatek 3 100 Kč/os. Většinou jde o malé dřevěné chatičky pro 4 osoby s obytnou plochou 16-25 m2. Chatky jsou vybaveny elektrickým topením, jedno až dvouplotýnkovým elektrickým vařičem, malou ledničkou a jsou tepelně izolovány. Postele jsou patrové, potřebovat budete vlastní povlečení, k dispozici jsou deky i polštáře. Chatky v Oslu jsou vybaveny jen velmi prostě. Ve všech kempech je k dispozici tekoucí teplá i studená voda. Sprcha bývá za příplatek cca 10-20 NOK. V kempech můžete využít wifi zdarma. Po cestě tam i zpět využijeme noční trajekt. Spát bude možné na palubách ve vlastním spacáku nebo ve 4lůžkové kajutě s lůžkovinami. Cena za jedno lůžko v kajutě na jeden směr je 800 Kč/os. Kapacita kajut a chatek je omezená. Svůj zájem o spaní v chatkách nebo v kajutě uveďte v přihlášce.

Stravování

Na zájezdu vám připravíme polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 11. den snídaní. Potraviny lze dokoupit během zájezdu téměř denně. Ceny v obchodech jsou přibližně 3x vyšší než u nás, alkohol je ještě dražší.

Náročnost

Na zájezd je vhodné kolo jak trekové, tak crossové. Upozorňujeme, že v Norsku platí od roku 2019 zákaz vjezdu elektrokol do národních parků. Jezdit budeme po silnicích, zpevněných šotolinových cestách a občas se nevyhneme ani krátkým terénním úsekům. U většiny tras jsou připraveny dvě varianty s rozdílným stupněm náročnosti. Denně se proto můžete sami rozhodnout pro jednu z variant (A 25-60 km, B 45-80 km). Vždy existuje možnost si etapy zkrátit nebo vynechat a udělat si tak volný den s vlastním programem. Připomínáme, že cyklistická přilba je povinná. Pro pěší výlety je nutná pevná obuv, počítejte s převýšením od 100 do 1 100 m. Co se týče raftingu, není potřeba mít žádné předchozí zkušenosti ani fyzickou kondici (obtížnost WW 3), ale podmínkou je minimální věk 15 let a schopnost umět plavat. Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (rafting) doporučujeme připojištění k základnímu pojištění léčebných výloh. Pokud nebudete mít o rafting zájem, můžeme poskytnout slevu 700 Kč. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu a pro případ zajištění programu.

Rezervujte si zájezd

On-line:
Termín proběhl

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.
Odpovídáme zpravidla do 24 hodin