Pobaltí na kole

Litva, Lotyšsko a Estonsko - národní parky a hlavní města zemí jantaru
Doprava: autobusová
Ubytování: stan
Polopenze
Letos se zájezd nekoná, podívejte se na naše letošní zájezdy.
Termín proběhl

Proč právě Pobaltí?

Vydejte se s námi do pobaltských zemí, dříve těžce zkoušených pod německou a sovětskou vládou. Všechna tři hlavní města – estonský Tallinn, lotyšská Riga i litevský Vilnius mají historická jádra zapsaná na Seznamu UNESCO. Najdeme v nich cechovní domy upomínající na hansovní minulost, středověké hradby, luteránské, katolické a pravoslavné katedrály i gotické cihlové stavby. Od měst si odpočineme v národních parcích Gauja, Lahemaa a Aukštaitija, kde nás bude čekat příjemně zvlněný terén a melebná krajina s větrnými mlýny a rybářskými vesničkami. Projedeme se po Kurské Kose, mezi rašeliništi a odpočineme si na břehu Baltského moře. Užasneme nad cihlovou stavbou hradu Trakai, postaveného na ostrůvku na jezeře, a nad poutní Horou křížů, která nemá nikde obdoby. Litva, Lotyšsko a Estonsko, země jantaru, mají opravdu co nabídnout.

Program zájezdu

Den Program
1. odpolední odjezd z Brna přes Olomouc a Ostravu, tranzit přes Polsko
2. odpoledne ubytování v kempu, projížďka po pobřeží Baltského moře do populárního litevského přímořského letoviska Palanga s 500 metrů dlouhým molem, písečnou pláží, jedinečným muzeem jantaru a rozlehlým botanickým parkem (35 km)
3. trajekt z Klaipėdy na poloostrov Kurská kosa (úzký pruh země vybíhající do Baltu), nebudou chybět písečné duny, jízda mezi rybářskými vesničkami a tradičními domky s originálními korouhvemi na střechách, zastávka na Vrchu čarodejnic s řadou vyřezávaných soch nejrůznějších nadpřirozených bytostí (55 km)
4. prohlídka slavného Vrchu křížů, odpoledne hlavní město Lotyšska Riga (středověké historické jádro pod ochranou UNESCO - hanzovní domky, největší katedrála v Pobaltí, válečné muzeum, centrální tržnice, Památník svobody…)
5. cyklistika ve "švýcarském" NP Gauja (cihlový hrad Turaida a zřícenina hradu Sigulda), největší jeskyně v Pobaltí s romantickou pověstí (50 km)
6. přejezd autobusem na největší estonský ostrov Saaremaa, zastávka v tradiční vesničce Koguva, větrné mlýny v Angle a meteoritový kráter u Kaali, kemp u města Kuresaare s působivým biskupským hradem, vpodvečer možnost cykloprojížďky po okolí
7. etapa po ostrově Saaremaa: hlavní město ostrova Kuresaare, větrné mlýny (symbol ostrova i celého Estonska), v případě dobrého počasí možnost koupání v moři (60 km)
8. estonská metropole Tallinn - perla Pobaltí (staré město s hradbami a cechovními domy, gotická radnice, hradní vrch Toompea, pravoslavný chrám Alexandra Něvského, parlament)
9. celodenní vyjížďka po přímořském NP Lahemaa, krajem rašelinišť, bludných balvanů a rybářských vesniček na břehu Finského zálivu, asfaltové i prašné cesty přes lesy a bobří stezky až k moři (55 km), návštěva Jägalského vodopádu a noční přejezd do Litvy
10. výlet po NP Aukštaitija - jezera, lesy, muzeum včelařství, nejvyšší hora celého národního parku (177,5 m) s okouzlujícím výhledem, možnost ochutnání místních kulinářských specialit jako jsou šašliky a zeppeliny (45 km)
11. na kole k vodnímu hradu Trakai (bývalé sídlo litevských knížat) s čistým jezerem vhodným ke koupání (30 km)
12. hlavní město Litvy Vilnius (Gediminova věž, klasicistní katedrála, gotické cihlové kostely, Muzeum genocidy, synagoga), večerní odjezd a noční tranzit přes Polsko
13. příjezd do ČR v odpoledních hodinách

Cena zahrnuje

  • dopravu autobusem
  • 4x místní trajekt
  • 9x ubytování v kempech ve vlastním stanu a poplatky v kempech
  • 10x polopenzi
  • průvodce
  • elektronické informační materiály
  • pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

Cena nezahrnuje

  • nutné výdaje (ceny z roku 2019): lístek na MHD ve Vilniusu (1 €), vstup do NP Aukštaitija (2 €)
  • volitelné výdaje (ceny z roku 2019): vstupné do navštívených objektů (60 €), příplatek za dvousedadlo v buse

Nástupní místa

Brno, Olomouc, Ostrava. Časy budou upřesněny v podrobnějších pokynech.

Ubytování

Nocovat budeme v šesti kempech ve vlastních stanech. Kvalita pobaltských kempů je různá, vždy však se základním sociálním zařízením a společenským zázemím. Někde je také k dispozici wifi, dále menší obchůdek s potravinami nebo restaurace.

Stravování

Během zájezdu bude k dispozici polopenze z polní kuchyně, která začíná 2. den večeří a končí 12. den snídaní. V rámci jednotlivých etap bude možnost občerstvit se na trase (oběd nebo pozdní oběd). Místní kuchyni rozhodně doporučujeme vyzkoušet. Potřebné drobnosti můžete dokoupit přibližně každý druhý den. Ceny jsou zde zhruba o 10 % vyšší než v ČR.

Náročnost

Máte-li rádi poznávání památek v sedle kola bez většího stoupání, je pro vás Pobaltí ideální destinací. Čekají nás denní trasy v průměrné délce cca 50 km (od 30 do 60 km), jednotlivé etapy se dají také zkrátit. Protože převýšení je zde zanedbatelné, nepatří zdejší cyklistika mezi náročné. Na zájezd je vhodné trekové nebo crossové kolo, vyhovuje i horské. Pojedeme jak po asfaltových cestách a silnicích, tak šotolinových (asfalt 50 %, šotolina 50 %). Co by nás mohlo na cestě překvapit, je možný protivítr a nečekané písečné pasáže.

Rezervujte si zájezd

On-line:
Termín proběhl

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.
Odpovídáme zpravidla do 24 hodin