Zakarpatská Ukrajina na kole

Cyklozájezd na Podkarpatskou Rus s několika variantami ubytování

Typ zájezdu:
Termín:
3. - 12. srpna 2018 (10 dní)
Termín proběhl
Cena:
stan 6 990 Kč
penzion 9 490 Kč
hotel 10 890 Kč
Poznámka
Zájezd pořádá partnerská CK
Termín proběhl

Proč právě Zakarpatská Ukrajina?

Stačí pár set kilometrů a jste v trochu jiném světě. Dnešní Zakarpatská Ukrajina se příliš neliší od meziválečné Podkarpatské Rusi, včetně téměř nedotčené nádherné přírody, kterou ve svých dílech popisovali už Ivan Olbracht a Karel Čapek. Horské louky zvané poloniny nabízí krásné pohledy. Čas tu běží pomaleji, uchoval se tradiční způsob života. Chudoba není poznat na pečlivě udržovaných pravoslavných kostelících ani při setkání s pohostinností obyvatel. Stopy bandity Nikoly Šuhaje jsou stále patrné, stejně jako stopy československého (veskrze pozitivního) zásahu do dějin země.

Program zájezdu

Den Program
1. odpolední odjezd z ČR, noční tranzit na Zakarpatskou Ukrajinu
2. ráno příjezd do Užhorodu (hrad, skanzen, synagoga, řecko-katolická katedrála, historické centrum kolem řeky Už), následně přejezd autobusem do vesničky Pilipec (ubytování), odpolední výlet k vodopádu Šipot pod poloninou Boržava (15 km)
3. etapa přes zapomenutá údolí nejmalebnějšího pohoří Zakarpatí – Verchoviny s chudými horskými osadami: od Mežhorje přes vesničky Majdan a Holjatyn až do Rekyty - malá víska s nádherným dřevěným kostelíkem z 18. století, dále šotolinou přes sedlo do Nižného Studeného a zpět do Pilipce (60 km)
4. údolím řeky Ripinka do Mežhorje, přes Siněvirské sedlo s krásnými výhledy po okolí do vesnice Siněvir a podél řeky Těrebla až do Koločavy (Muzeum Ivana Olbrachta, hrob Nikoly Šuhaje, dřevěný kostelík), návrat do kempu autobusem (60 km)
5. autobusem do Siněvirského sedla a odtud již na kole do NP Siněvir, přes vesničku Siněvirská poljana s lidovou architekturou až k Siněvirskému jezeru, možnost výjezdu do zapomenuté malebné dřevařské osady Svoboda, cesta zpět do Siněviru s možností ochutnat místní speciality v kolibách, návrat do kempu autobusem (60 km)
6. etapa přes vesničky Nižnij a Věrchnij Studenyj, Lvovskou oblastí až do sedla Beskid na bývalé československo-polské hranici, sjezd přes Skotarske do Volovce a zpět do Pilipce (60 km), lehčí alternativou s možností koupání je výlet do horského střediska Ozero Vita (30 km)
7. náročná varianta pro horská kola: sedačkovou lanovkou z Pilipce k hřebeni poloniny Boržava s panoramatickými výhledy na přilehlá údolí, následně přejezd po travnatém hřebeni až do Ričky, přejezd hřebene lze kdekoliv zkrátit odvážným sjezdem dolů do údolí (40-60 km), návrat do Pilipce autobusem nebo na kole; alternativní etapa pro treková kola podhůřím poloniny Boržava na rozhraní bukových lesů a pestrobarevných luk přes vesničky Bukovec, Rička a Lozjanskij až do Mežhorje, zpět do Pilipce opět autobusem nebo na kole (40–60 km); alternativně také možnost pěší turistiky - výjezd lanovkou na hřeben poloniny Boržava, dále přechod po hlavním hřebeni a nakonec sestup do Ričky, zpět busem
8. autobusový přejezd do Volovce, cykloetapa přes vesničky Nižné Vorota a Zavadka, dále přes Seredněverecký průsmyk do bývalé Haliče (dnešní Lvovská oblast), možnost zajet až do zapadlé vesničky Verchnjačka a po loukách zpět do Volovce, odtud návrat do Pilipce busem nebo na kole (45-60 km)
9. na kole nebo autobusem údolím po proudu řeky Rika do košíkářské vesnice Iza, autobusem do Mukačeva - známý hrad Palanok a procházka centrem města, noční tranzit přes Slovensko (80 km)
10. příjezd do ČR v ranních hodinách

Cena zahrnuje

 • dopravu klimatizovaným autobusem s cyklovlekem
 • nejvyšší cena 7x ubytování v hotelu s polopenzí (2lůžkové pokoje, vlastní sociální zařízení)
  nižší cena 7x ubytování v penzionu se snídaní (dvou až vícelůžkové pokoje)
  nejnižší cena 7x ve vlastním stanu (bez stravy) na soukromém pozemku u penzionu
 • průvodce
 • informační materiály
 • pojištění léčebných výloh včetně storna zájezdu
 • pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

Cena nezahrnuje

 • vstupy do památkových objektů
 • fakultativní výlety
 • případná místní doprava

Nástupní místa

Pardubice, Hradec Králové, Poděbrady, Praha, Olomouc, Valašské Meziříčí

Svozová místa: Jablonec nad Nisou, Liberec, Mladá Boleslav, Turnov, Brno

Pozn.: Časy budou upřesněny v podrobnějších pokynech.

Ubytování

Můžete si zvolit ze tří typů ubytování. První, nejlevnější varianta nabízí nocování ve vlastních stanech na soukromém pozemku u penzionu. Za vyšší cenu je možné se ubytovat v penzionu ve vícelůžkových pokojích, za příplatek 500 Kč na osobu je možné garantovat v penzionu 2lůžkový pokoj (manželská postel). Konečně nejvyšší komfort nabízí nejvyšší cena v podobě hotelu ve 2lůžkových pokojích s polopenzí. Zde je navíc možnost připlatit si 1 600 Kč a nocovat v 1lůžkovém pokoji.

Stravování

Je vaší individuální záležitostí. Můžete si tedy s sebou vzít vařič nebo si jídlo kupovat na Ukrajině. Zdaleka není vždy nutné stravovat se jen z vlastních zásob. Během jednotlivých etap bude možnost občerstvit se v kolibách a menších restauracích, kde vám budou nabídnuty místní chutné a cenově přijatelné pokrmy. Za příplatek 777 Kč je možné objednat 7x místní snídani (stanová varianta).

Náročnost

Malebná krajina Zakarpatské Ukrajiny jen vybízí k cyklovýletům. Připravte se na jednodenní výlety na kole nalehko, na které je vhodné trekové nebo horské kolo. Čekají nás etapy zvlněným terénem mezi vesnicemi s dřevěnými domky a kostelíky. Po vedlejších silnicích a dřevařských cestách za oblými kopci polonin a sjezdy do hlubokých zelených údolí podél divokých říček. Během zájezdu si můžete zvolit mezi lehčí a náročnější variantou. Protože budeme ubytovaní všech sedm nocí na jednom místě, lze si od kola odpočinout a případně vyrazit na pěší výlet.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Termín proběhl