Zakarpatská Ukrajina na kole

Cyklozájezd na Podkarpatskou Rus s několika variantami ubytování
Letos se zájezd nekoná, podívejte se na naše letošní zájezdy.
Termín proběhl

Proč právě Zakarpatská Ukrajina?

Stačí pár set kilometrů a jste v trochu jiném světě. Dnešní Zakarpatská Ukrajina se příliš neliší od meziválečné Podkarpatské Rusi, včetně téměř nedotčené nádherné přírody, kterou ve svých dílech popisovali už Ivan Olbracht a Karel Čapek. Horské louky zvané poloniny nabízí krásné pohledy. Čas tu běží pomaleji, uchoval se tradiční způsob života. Chudoba není poznat na pečlivě udržovaných pravoslavných kostelících ani při setkání s pohostinností obyvatel. Stopy bandity Nikoly Šuhaje jsou stále patrné, stejně jako stopy československého (veskrze pozitivního) zásahu do dějin země.

Program zájezdu

Den Program
1. odpolední odjezd z ČR, noční tranzit na Zakarpatskou Ukrajinu
2. ráno příjezd do Užhorodu (hrad, skanzen, synagoga, řecko-katolická katedrála, historické centrum kolem řeky Už), následně přejezd autobusem do vesničky Pilipec (ubytování), odpolední výlet k vodopádu Šipot pod poloninou Boržava (15 km)
3. etapa přes zapomenutá údolí nejmalebnějšího pohoří Zakarpatí – Verchoviny s chudými horskými osadami: od Mežhorje přes vesničky Majdan a Holjatyn až do Rekyty - malá víska s nádherným dřevěným kostelíkem z 18. století, dále šotolinou přes sedlo do Nižného Studeného a zpět do Pilipce (60 km)
4. údolím řeky Ripinka do Mežhorje, přes Siněvirské sedlo s krásnými výhledy po okolí do vesnice Siněvir (pro MTB možnost výjezdu i sjezdu po „původní horské silnici“) a podél řeky Těrebla až do Koločavy (Muzeum Ivana Olbrachta, hrob Nikoly Šuhaje, dřevěný kostelík, skanzen) (60 km), návrat do Pilipce autobusem
5. autobusem do Siněvirského sedla a odtud již na kole do NP Siněvir, přes vesničku Siněvirská poljana s lidovou architekturou až k Siněvirskému jezeru, možnost výjezdu do zapomenuté malebné dřevařské osady Svoboda, cesta zpět do Siněviru s možností ochutnat místní speciality v kolibách (60 km), návrat do Pilipce autobusem
6. etapa přes vesničky Nižnij a Věrchnij Studenyj, Lvovskou oblastí až do sedla Beskid na bývalé československo-polské hranici, sjezd přes Skotarske do Volovce (vhodné pro horská kola, alt. do Volovce vlakem) a zpět do Pilipce (60 km), lehčí alternativou s možností koupání je výlet do horského střediska Ozero Vita (30 km)
7. náročná varianta pro horská kola: sedačkovou lanovkou z Pilipce k hřebeni poloniny Boržava s panoramatickými výhledy na přilehlá údolí, následně přejezd po travnatém hřebeni až do Ričky, kdekoli možnost zkratky odvážným sjezdem dolů do údolí (40-60 km), návrat do Pilipce autobusem nebo na kole; alternativní etapa pro treková kola podhůřím poloniny Boržava na rozhraní bukových lesů a pestrobarevných luk přes vesničky Bukovec, Rička a Lozjanskij až do Mežhorje, zpět do Pilipce opět autobusem nebo na kole (40–60 km); alternativně také možnost pěší turistiky - výjezd lanovkou na hřeben poloniny Boržava, dále přechod po hlavním hřebeni a nakonec sestup do Ričky, zpět busem
8. autobusový přejezd do Volovce, cykloetapa přes vesničky Nižné Vorota a Zavadka, dále přes Seredněverecký průsmyk do bývalé Haliče (dnešní Lvovská oblast), možnost zajet až do zapadlé vesničky Verchnjačka a po loukách zpět do Volovce, odtud návrat do Pilipce busem nebo na kole (45-60 km)
9. autobusem údolím po proudu řeky Rika do košíkářské vesnice Izaa následně do Mukačeva - známý hrad Palanok a procházka centrem města, noční tranzit přes Slovensko
10. příjezd do ČR v ranních hodinách

Cena zahrnuje

 • dopravu klimatizovaným autobusem včetně dopravy kol v krytém přívěsu a včetně veškerých poplatků
 • vyšší cena 7x ubytování v hotelu s polopenzí - 2lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením
  nižší cena 7x ubytování v penzionu s polopenzí - smíšené vícelůžkové pokoje
 • průvodce
 • informační materiály
 • pojištění léčebných výloh včetně storna zájezdu
 • pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

Cena nezahrnuje

 • vstupy do památkových objektů
 • fakultativní výlety
 • případná místní doprava

Nástupní místa

Pardubice, Hradec Králové, Praha, Brno

Svoz u tohoto cyklozájezdu není možný.

Pozn.: Časy budou upřesněny v podrobnějších pokynech.

Ubytování

Můžete si zvolit ze dvou typů ubytování. Levnější varianta zahrnuje nocování v penzionu ve vícelůžkových pokojích s polopenzí. Za vyšší cenu je možné se ubytovat v hotelu ve 2lůžkových pokojích s polopenzí. Zde je navíc možnost připlatit si 1 600 Kč a nocovat v 1lůžkovém pokoji.

Stravování

Obě varianty ubytování zahrnují polopenzi, zbylé stravování je vaší individuální záležitostí. Během jednotlivých etap bude možnost občerstvit se v kolibách a menších restauracích, kde vám budou nabídnuty místní chutné a cenově přijatelné pokrmy.

Náročnost

Malebná krajina Zakarpatské Ukrajiny jen vybízí k cyklovýletům. Připravte se na jednodenní výlety na kole nalehko, na které je vhodné trekové nebo horské kolo. Čekají nás etapy zvlněným terénem mezi vesnicemi s dřevěnými domky a kostelíky. Po vedlejších silnicích a dřevařských cestách za oblými kopci polonin a sjezdy do hlubokých zelených údolí podél divokých říček. Během zájezdu si můžete zvolit mezi lehčí a náročnější variantou. Protože budeme ubytovaní všech sedm nocí na jednom místě, lze si od kola odpočinout a případně vyrazit na pěší výlet.

Rezervujte si zájezd

On-line:
Termín proběhl

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.
Odpovídáme zpravidla do 24 hodin