Jak správně vybrat stan

Před výběrem stanu si nejprve musíme pořádně rozmyslet, kam a za jakých podmínek s ním budeme vyrážet. Kdo jezdí pod stan do kempu, bude potřebovat stan zcela jiný, než ten, kdo se s ním chystá na přechod zimních hor. Proto neplatí, že ten nejdražší stan bude vždy ten nej a naopak. Popsat veškeré typy a velikosti stanů by vydalo na obsáhlou knihu, proto se zaměříme na stany malé pro 2 až 3 osoby.

Ideální „outdoorový“ stan by měl být nepromokavý, měl by jít postavit/sbalit během několika málo minut a to i v jedné osobě, měl by dokonale odolávat poryvům větru a při tom všem by jeho hmotnost měla být co nejmenší. Výrobci většinou vyrábí stejný typ stanu v několika materiálových variantách podle toho v jak náročných podmínkách bude stan používán. Je proto zbytečné kupovat stan z nejvyšší řady v případě, kdy budu párkrát do roka spát někde v kempu nebo naopak kupovat stan sice propracovaný, ale ze zcela nevhodných materiálů na přechody hor.

I v těch nejméně náročných podmínkách by se nepromokavost tropika měla pohybovat od 2 000 mm vodního sloupce výše. Při typické bouřce (v našich klimatických podmínkách) postačí vodní sloupec i 1 500 mm. Často je rozdíl v tom, jak který výrobce tuto hodnotu měří. U odpovědného prodejce se ale nesetkáte s promokavým stanem. U podlážky je ideální hodnota od 5 000 mm. Podlážka je vystavena vysokému tlaku třeba tehdy, když na ní klečíme. Většina výrobců tyto limity splňuje již v základních řadách. Pro běžné kempování a klasickou turistiku proto postačí stany již z nejnižších kempingových řad. Slabinou těchto stanů bývá jejich hmotnost. Takže pokud budete nosit stan na zádech, sáhněte raději po vyšším modelu s nižší hmotností.

Hledáte-li ovšem stan na přespávání na otevřených pláních a hřebenech hor, můžete na stany z nejnižších tříd rovnou zapomenout. Jednak jsou zbytečně těžké a i jejich nepromokavost nebude v náročnějších podmínkách dostatečná. Takový stan by měl disponovat i silikonozací tropika a určitě duralovými nosnými pruty, které jsou dostatečně odolné a přitom lehké. Budete proto muset sáhnout pro variantu stanu ze střední nebo vyšší třídy.

Pojďme se tedy podívat na některé typy takovýchto stanů. Podle tvaru je můžeme rozdělit do tří skupin – tunely, klasické kopule a vícepruté asymetrické kopule (geodetické). Každá varianta má své výhody a nevýhody.

Tunelová konstrukce

Tato konstrukce stanu umožňuje nejlépe využít jeho vnitřní prostor. Při stavbě stanu vystačíme s dvěma krátkými (v porovnání s kopulemi) pruty. Díky tomu patří tunelové stany k těm nejlehčím a na prostor nejefektivnějším. Daní za tento luxus je nesamonosná konstrukce stanu (vždy jej musíme přikolíkovat alespoň čtyřmi kolíky) a při nedokonalém zakolíkování náchylnost na boční vítr. Proto je nezbytné před každým stavením stanu zvážit, z jaké strany na nás bude nejvíc foukat, případně se pustit do stavby nějaké větrné bariéry.

Pokud se ale naučíte tunelový stan dobře stavět, bude pro vás ideální i na celoroční použití. Sami jsme si to ověřili a stojíme si za tím! Výborné tunelové stany pro čtyřsezonní použití nabízí hlavně švédský Hilleberg.

Klasické kopule

Klasické kopule jsou nejrozšířenějším typem turistického stanu. Výhody kopule jsou v rychlé a nenáročné stavbě, dobré stabilitě, samonosnosti konstrukce a rozumné váze stanu. Největší rozdíly jsou pak v provedení „předsíní“ a jejich počtu (ten odpovídá vždy počtu vchodů). U klasické kopule (jen ze dvou prutů) tvoří předsíňku malá apsida tak akorát na boty a nic víc. Některé kopule mají předsíň zvětšenou pomocí dodatečné krátké tyče nebo půl prutu. Díky tomu se z apsidy již stává plnohodnotná předsíň, do které se kromě bot vejde i prázdný batoh, mokré oblečení a za nepříznivého počasí se zde dá i uvařit.

Díky široké nabídce stanů jsou kopulové stany nejrozšířenější. Hodí se jak na klasické kempování, tak na přechody hor v létě i v zimě. Na zimu je pak vhodné volit co nejodolnější varianty.

Asymetrické (geodetické) kopule

Pro nejnáročnější uživatele, kteří vyrážejí tam, kde hrozí extrémní vítr, případně kde se stan nedá dobře ukotvit, jsou určeny asymetrické kopule. Kopule je tvořena převážně ze tří prutů, které se nekříží v jednom místě. Díky této konstrukci je stan ve větru stabilnější oproti klasické kopuli. I jeho vnitřní prostor se díky dodatečnému prutu zvětší. Daní za tuto vynikající stabilitu a zvětšený vnitřní prostor je mnohem vyšší hmotnost, delší čas potřebný na stavbu stanu a v neposlední řadě i vyšší cena (která souvisí i s tím, že tyto stany jsou jakési vlajkové lodě výrobců a jsou vyráběny jen z těch nejodolnějších a nejodlehčenějších materiálů).

Co muže rozhodnout při koupi

  • Některé firmy nabízejí delší záruku než zákonem povinné dva roky.
  • Zajímejte se, zda je možné (případně u koho) servisovat stan po uplynutí záruční doby.
  • Nekupujte stan z obyčejných plastových prutů. Dnes je již standardem zpevněný sklolaminát (např. Durawarp). Samozřejmě nejlepší jsou tyčky duralové.
  • Nejdůležitější je vybrat dostatečnou velikost a typ stanu (tunel, kopule, asymetrická kopule). Typ konstrukce jednoduše zvolíme podle toho, kde budu stan nejčastěji vyžívat. Velikost (udávají se vždy vnitřní rozměry) pak podle počtu osob (šířka karimatky cca 50 cm), nároku na komfort uvnitř stanu či zda budu ve stanu vařit (apsida/předsíň) atd.
  • Možná se taky budete rozhodovat zda koupit stan pro 3 nebo 2-3. Říkáte si: „Jsme dva, budou to tedy dvě karimatky a dva velký batohy. Tak to raději koupíme ten pro tři. Ať se tam vejdeme.“ Pravděpodobně vám bude stačit ten pro 2-3 nebo dokonce pro 2 se dvěma předsíňkami, protože ono toho z těch velkých batohů moc nezbude, až z nich vyndáte stan, karimatky a spacáky.
  • U některých stanů lze postavit třeba jen tropiko bez vnitřní ložnice. Vyrážíte-li proto občas jen opravdu nalehko, můžete výrazně snížit hmotnost a velikost zavazadla tím, že necháte ložnici doma.
  • I v tom nejlépe odvětraném stanu se po ránu na vnitřní straně tropika objeví vysrážená voda. Nezapomínejte proto dostatečně vypnout tropiko. Předsíně oproti apsidám umožňují efektivnější odvětrávání stanu, a proto vám takový stan rychleji uschne (nebo se dokonce nezapaří vůbec).

Užitečné příslušenství

  • Pokud ji výrobce nedodává se stanem, tak si určitě kupte opravnou sadu. I ten nejodolnější stan se může protrhnout a tyčka zlomit.
  • Kupte si jeden nepromokavý obal na tropiko. Až se budete muset balit po dešti ještě s mokrým stanem, bude se vám hodit. Pokud totiž tropiko zabalíte spolu s ložnicí do klasického obalu, může vám od tropika navlhnout.

Autorem textu je Ondřej Vacek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena, Hanibal Sport.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.