Zákazníci o CK Mundo:

Člověk by měl vyzkoušet všechno. Proto jsem od svojí první cesty s Mundem absolvovala zájezdy i s jinými CK nebo výpravy na vlastní pěst. Nicméně k Mundu se vždy ráda vracím a budu nadále. Je to totiž moje nejoblíbenější cestovka. Pozitiv bych mohla uvést řadu, vyzdvihla bych především volnost programu, detailní informace o dané lokalitě poskytované erudovanými průvodci, možnost společného trávení večerů na karimatka party nebo originální rádio Mundo zpříjemňující dlouhé přejezdy. Sympatické je i neustále rozšiřování nabídky zájezdů.

Jitka Síkorová, Koloveč (zájezdy Srí Lanka 2016, Irsko 2011, Island 2010, Korsika 2006)

Po několika zájezdech s Mundem můžu asi o sobě říct, že jsem něco jako stálý zákazník. Ač první zájezd v roce 2007 mne nějak zvláště neoslnil, dala jsem Mundu další šanci a nelitovala jsem. Tahle cestovka prostě na sobě maká, reaguje, baví, seznamuje a obohacuje. Další zájezdy mi přinesly krom poznání balkánských zemí a cestovatelských zážitků i trochu poznání sebe samé a hlavně nové přátele. Takže pokud máte čas a náladu někam vyrazit, neváhejte, je o co stát.

Michaela Jančová, Praha (zájezdy Rumunsko a Moldavsko 2015, Makedonie a Kosovo 2014, Albánie 2013, Rumunsko 2007)

S Mundem jsem byla na třech zájezdech. První bylo Rumunsko a Moldavsko - jeden z nejlepších zážitků v mém životě, protože se sešla výborná parta, se kterou jsme se pak domlouvali i na dalších společných zájezdech. Oceňuju i profi práci průvodců, kteří nám vždy při přejezdech říkali zajímavé informace. Taky je fajn, že prohlídky měst nejsou "za deštníkem", ale každý může jít tam, kam ho to táhne. Mundo je podle mě ideální pro lidi, kteří nemají čas vše zařizovat na vlastní pěst, nebo z toho mají strach, ale chtějí zažít dobrodružnější dovolenou, než se jet na týden vykoupat k moři do Chorvatska.

Nela Fenclová, Františkovy Lázně (zájezdy Makedonie a Kosovo 2012, Albánie 2011, Rumunsko a Moldavsko 2010)

Recenze zákazníků

Podrobnosti k zájezdu Norsko

Měna

Měnou norská koruna (NOK). Norské koruny jsou k dostání v České republice v bankách i směnárnách. Rozhodně doporučujeme jejich nákup předem, možnosti výměny v první části zájezdu jsou minimální. České koruny v Norsku zřejmě nesměníte. Ve Skandinávii je také velmi rozšířená možnost platit kartou. Drobná eura se mohou hodit během zastávek v Německu.

Aktuální kurz ČNB:

  • Norská koruna: 1 NOK= 2.73 CZK

Počasí a vybavení

V předchozích ročnících jsme zažili jak teplé a slunečné počasí (v těchto zeměpisných šířkách překvapivě často díky vlivu Golfského proudu), tak i počasí chladnější a deštivé. S možností deště nebo ochlazení tedy počítejte a vezměte si teplé oblečení, pláštěnku, čepici a rukavice. Dále opalovací krém s vyšším faktorem, sluneční brýle, plavky (zejména na rafting) a na turistiku rozhodně pohorky. Doporučujeme také návleky, které pomáhají zachovat si sucho v botech. Kolenům mohou výrazně ulehčit teleskopické hole.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Občanský průkaz nebo cestovní pas s platností po celou dobu pobytu.

Elektřina

Napětí 220 V, elektrické zásuvky jsou kompatibilní s našimi (kulaté se dvěma kolíky). V kempech většinou není problém s nabíjením.

Náročnost

Horské túry jsou v programu proloženy volnějšími dny. Často je možné absolvovat jen část túry. Konkrétní náročnost nejlépe posoudíte podle následujícího výčtu:

Rondane – Imbertglupen

Nenáročná okružní túra od jezera Høvringsvatnet (481 m) do kaňonu Imbertglupen a na chatu Peer Gynt zabere cca 4 hodiny, převýšení je cca 150 metrů.

Rondane – Veslesmeden

Zpočátku cesta po rovině k chatě Rondvassbu, od chaty stoupáme na Veslesmeden (převýšení cca 950 m, celkem túra na cca 10 h). Návrat je stejnou cestou, kdykoliv je tedy možné se otočit a túru si zkrátit.

Besseggen

Ranní loďkou doplujeme z Gjendesheimu k chatě Memurubu (1 008 m). Odtud se vydáme na klasickou norskou túru s fascinujícími pohledy na jezera Gjende a Bessvatnet a na vrcholy Jotunheimenu. Na skalní hrázi Bandet čekají výhledy na obě jezera. Zatímco modré jezero Bessvatnet leží na severní straně pod námi v nadmořské výšce 1 373 metrů, smaragdově zbarvené Gjende je na jižní straně v nadmořské výšce 984 m. Bandet poté přechází ve stoupání na strmý skalnatý hřeben Besseggen. Následuje klesání do Gjendesheimu. Celkem túra na 8 hodin s celkovým převýšením 1 050 m.

Alternativně můžete zvolit individuální výšlap stezkou podél jezera Gjende z Memurubu do Gjendesheimu (cca 5 hodin, celkové převýšení cca 300 m).

Fannaråken

Výstup od horského hotelu Turtagrø (884 m) údolím Helgedalen k chatě Ekershytta a dále na západní hřbet Fannaråkenu, po němž dojdeme k vrcholové chatě Fanaråkshytta (2 068 m - nejvýše položená horská chata v Norsku, která nabízí ubytování). Sestup absolvujeme jinou cestou, dokud se nedostaneme zpět k údolí Helgedalen, jímž se vrátíme do Turtagrø. Výstup nabízí úžasné výhledy na národní park Jotunheimen, na jihu jsou vidět zledovatělé vrcholky horolezecké oblasti Hurrungane. Celkové převýšení činí 1 200 m, túra zabere asi 10 h.

Alternativně je možné projít jen malebné údolí Helgedalen až k chatě Ekershytta (převýšení 300 metrů, příchod po 1 h 45 min) a vrátit se stejnou cestou zpět.

Jostedalsbreen

Krátký výlet skalnatým terénem k ledovcovému splazu Nigardsbreen s malým převýšením.

Aktuální počasí v oblasti

Počasí je aktuálně nedostupné.

Napište si o více informací

Z důvodu ochrany proti robotům, napište prosím číslo dvěstě pět.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Termín proběhl

Odebírejte náš newsletter:

Z důvodu ochrany proti robotům, napište prosím číslo dvěstě pět.