Jak se vybavit na ferraty?

Ferrata je zajištěná lezecká cesta, která je vybavena ocelovými lany, žebříky, kramlemi, mosty a jinými pomocnými nebo zábavnými prvky, které umožňují horolezcům překonat obtížné části terénu. Slovo "Via Ferrata" pochází z italštiny a znamená "železná cesta". Tyto cesty v minulosti nebyly budovány pro volnočasové účely, ale aby logisticky propojily špatně dostupné alpské vesničky. K jejich velké výstavbě došlo během první světové války, kdy se linie front táhly i přes těžko dostupné skalnaté vrcholy, a byly tak využívány především vojáky.

Pojďme se podívat na vybavení, které je nezbytné pro bezpečné zdolání ferraty. Veškerou potřebnou výstroj, včetně vhodného oblečení, můžete sehnat na highpoint.cz.

Jeďte na ferraty v dobré partě

Ferratový set

Základní součástí vybavení, která lezce během výstupu spojuje s ocelovým lanem na ferratě, je ferratový set. Tento set se skládá ze dvou horolezeckých karabin, tlumiče energie a dvou lan, spojujících karabiny a tlumič. Tlumič je základem ferratového setu a jeho účelem je zachycení váhy v případě pádu a zajištění bezpečného postupu během celého výstupu po ferratě. Dnes se nejčastěji používají ferratové sety s tzv. páracím tlumičem s nosností 40 kg – 120 kg. V případě pádu lezce se smotaný a sešitý popruh začne postupně odtrhávat. Tím dojde k pohlcení pádové energie, díky čemuž se předejde fatálním následkům pádu.

Můžete se setkat i s ferratovými sety vybavenými třecími brzdami, avšak používat tento mechanismus nedoporučujeme. Lano může ztvrdnout a při vyšším utažení brzda nemusí fungovat dle očekávání.

Sedací a prsní úvazek

Lezecký sedák neboli sedací úvazek je další nezbytnou součástí vybavení na ferraty. Klíčovou vlastností sedáku je volnost pohybu, pohodlnost a nízká hmotnost. Ferratové sedáky bývají oproti ostatním typům sedáků odlišné díky dodatečným očkům na karabiny. Lezecký sedák se skládá z několika částí viz foto „pitva sedáku“. Pro bezpečný pohyb na ferratě je potřeba sedák spojit s prsním úvazkem, čehož docílíme jejich propojení plochou smycí. Prsní úvazek způsobí, že se v případě pádu neotočíme hlavou dolů, je tedy pro bezpečný pohyb nezbytný. Variantou k sedacímu a prsnímu úvazku je úvazek celotělový.

Lezecká helma

Pro ochranu hlavy před nárazy nebo pádem kamení je nepostradatelným prvkem kvalitní přilba. Při výběru si především ověřte, zda přilba dobře sedí na vaší hlavě.

Vybírat můžete ze dvou základních typů. Přilba s celoskořepinovou konstrukcí je ideální na lezení po skalách či v jeskyních a nabízí vyšší pevnost. S tím se však pojí dvě nevýhody – vyšší hmotnost a horší odvětrávání. Naopak lehčí přilby s inmoldovou konstrukcí Vás nebudou tolik omezovat svou nižší hmotností. Při lezení na zajištěných skalních cestách se nabízí jako nejvhodnější kandidát.

Pády kamenů jsou na ferratách reálná hrozba a paradoxně k nim dochází na lehčích a frekventovanějších vytyčených trasách, vlivem vyššího počtu lezců.

Rukavice

Rukavice s dobrou přilnavostí vám pomohou udržet se na kovových lankách a zabraňují poranění rukou. Můžete volit z rukavic s polstrováním a ochranou prstů nebo vybírat z variant bez prstů. Druhá možnost Vám dovolí pohodlnější manipulaci s karabinami.

Nezkušení lezci lezecké rukavice často nahrazují pracovními nebo cyklistickými, to však nedoporučujeme, protože v důsledku nedostatečného polstrování vás neuchrání před puchýři a oděrkami.

Obuv

Boty s vhodným typem podrážky a podporou kotníku jsou důležité pro pohodlné lezení. Měly by tedy mít přilnavou a odolnou podrážku s hlubokým vzorkem, která zajistí lepší stabilitu na kovových lanech, skalnatém terénu a umělých postupových bodech, zároveň by podrážka měla být měkčí a špička boty ostřejší. Obuv s dobrou podporou kotníku pomáhá stabilizovat nohu během lezení a snižuje riziko zranění. Boty by taktéž měly mít pevnou přední část, která chrání prsty před nárazy a pády kamení.

Vhodné oblečení

Dbejte na správné vrstvení oblečení, které je klíčové pro přizpůsobení se různým teplotám. Na vrcholu skal a hor bývá pochopitelně chladnější počasí než v údolí. Při volbě ideální bundy na ferraty se zaměřte zejména na ochranu proti větru.

Základní vrstva slouží pro pro odvádění vlhkosti (tričko z funkčních materiálů), následuje izolační vrstva pro tepelný komfort (mikina z fleecových materiálů nebo merino vlny) a vnější vrstva vás chrání před větrem a vlhkostí (softshell nebo goretex bunda).

Další vybavení

Ochranné brýle

Sluneční brýle jsou důležité pro ochranu očí před sluncem a odrazem záření ze sněhu či skály, zároveň chrání oči před prachem, větrem a případnými nečistotami. Doporučujeme vybírat z brýlí s polarizačním filtrem, který snižuje odlesky od hladiny vody, sněhu, mokré silnice nebo jiných odleskových povrchů.

Lékárnička

V neposlední řadě nezapomeňte na malou cestovní lékárničku s nezbytnými léky a obvazovým materiálem. Pamatujte, že před výstupem na ferratu byste měli mít vhodné lezecké dovednosti a znalosti bezpečnostních postupů. Pokud nejste zkušený lezec, měli byste zvažovat doprovod průvodce nebo instruktora, například v rámci některého z ferratových zájezdů. Bezpečnost v horách je vždy na prvním místě.

Lano

Lano může posloužit jako pojistka pro bezpečnější zajištění pro všechny začátečníky. Doporučuje se lano o délce zhruba 15-20 metrů. Na ferratových zájezdech má průvodce na skále lano vždy s sebou.

Více informací o tom, jak bezpečně zdolat ferratu najdete v průvodci od HIGH POINT.

Článek byl připraven ve spolupráci se Zikmundem "Sígou" Schwarzkopfem, zakladatelem značky HIGH POINT a vášnivým lezcem. Všechna práva na použití textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.