Paříž

Paříž, která je kolébkou umění a módy, je fascinujícím městem, kde najdeme jedny z nejzajímavějších památek v Evropě. Je hlavním městem Francie a tedy důležitým obchodním a kulturním centrem. Paříž je současně i správním centrem regionu Île-de-France, zahrnujícího Paříž a její předměstí, a zároveň sama tvoří jeden z departementů. Město nad Seinou, v jehož ulicích žijí zhruba 2,2 milióny lidí (v celé aglomeraci 10,3 miliónu), má pověst jednoho z nejromantičtějších míst na světě.

Dominantou je Eiffelova věž, která láká tisíce návštěvníků ročně. Městem protéká řeka Seina, která rozděluje památky na pravý a levý břeh. Ať už jste milovníci historie, nákupů anebo zábavy, každý si v Paříži najde to své. Nacházejí se zde vynikající muzea: Musée du Louvre, které se sbírkou více jak 350 000 neocenitelných artefaktů patří mezi nejpůsobivější muzea na světě, a Musée d´Orsay, umístěné v bývalé budově železničního nádraží. Moderní čtvrť La Défense tvoří protiklad klikatým uličkám Montmartru, v jehož srdci se ukrývá bílá bazilika Sacré-Coeur, která je zasvěcena nejsvětějšímu srdci Ježíšovu. Nedaleko odsud se nachází známý kabaret Moulin Rouge, kde se poprvé tančilo již v roce 1900. Plná života je také Latinská čtvrť, jejíž dominantou je již od středověku Sorbonna – nejznámější francouzská univerzita, která byla založena v roce 1253. Zapomenout v žádném případě nesmíme ani na katedrálu Notre-Dame, která je úzce spjata s dějinami Paříže a kterou proslavil román Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži.

Mezi další významné památky patří Vítězný oblouk, Panthéon, Sainte-Chapelle (která se považuje za jeden z největších architektonických výtvorů západního světa) nebo Invalidovna (Hôtel des Invalides), která mimo jiné uchovává ve své kryptě přímo pod zlacenou kopulí ostatky Napoleona Bonaparte. Nejznámější ulicí je bezpochyby bulvár Champs-Élysées, který vznikl již v 17. století. V Paříži má sídlo téměř polovina francouzských společností, stejně jako mnoho mezinárodních institucí (UNESCO).