Jak vybrat kufr na letecký zájezd

Chystáte se na vysněnou dovolenou, ale chybí vám cestovní kufr, do kterého si zabalíte vše podstatné? Pokud ano, tak určitě potřebujete poradit. Výběr správného kufru má totiž svá specifika a není to jen tak. Na co se zaměřit a jak vybrat cestovní zavazadlo, které vám perfektně bude sloužit několik let? Tady je pár tipů.

Zvolte materiál kufru podle vašich potřeb

Kufry si můžete vybrat podle těchto materiálů: plast, textil a kůže.

Skořepinové kufry

Zřejmě nejpraktičtější jsou skořepinové kufry. Jsou vyrobeny z hliníku nebo tvrdého a pevného plastu, díky čemuž jsou velmi odolné a jen málo co je může poničit. Pokud tedy víte, že budete převážet křehčí náklad, skořepinový kufr je povinností.

Skořepinové kufry na fototechniku nebo pevné obaly na drony jsou absolutní nutností, pokud nechcete při přepravě ohrozit svá křehká elektronická zařízení. Pokud má fototechnika nebo dron navíc lithiové baterie, musíte je v letadle převážet zvlášť ve speciálním ohnivzdorném sáčku.

Textilní kufry

Dále máte na výběr textilní kufry. Ty vynikají poměrně nízkou hmotností a tím, že většinou jde zvětšit jejich objemová kapacita. Jen je třeba myslet na to, že kapacitu sice dokážete zvýšit, ale jen na oblečení a podobně tvárné věci.

Kožené kufry

Pokud však opět sázíte především na eleganci a perfektní design, tak se vám mohou zalíbit kožené kufry. Ač nejsou tak praktické (jsou více náchylné na poškození), budou vaší ozdobou při cestách na dovolenou. Kožené kufry se také mohou hodit těm, kteří už vlastní další kožená zavazadla jako např. kožený batoh, díky čemuž vše můžete sladit k dokonalosti.

Vyberte si vhodnou velikost kufru

Dalším důležitým aspektem při výběru správného kufru je zvolení správné velikosti a to tak, ať se vám do něj na cesty vejde vše, co potřebujete. Velikost cestovního kufru je dobré vybírat podle vaší potřeby a především podle toho, jak dlouho budete na cestách.

Jestliže sháníte kufr na kratší letecké zájezdy, typicky to mohou být eurovíkendy, tak zvolte kabinový kufr. Tento kufr splňuje podmínky leteckých společností pro přepravu příručního zavazadla. Jeho výška je většinou do 55 cm, šířka do 40 cm a hloubka by neměla přesáhnout 25 cm.

Velký cestovní kufr si vyberte v případě, že se připravujete na dovolenou k moři, kde strávíte více než jeden týden. Pokud jedete celá rodina, tak je rovněž dobrým doporučením pořídit si dva střední kufry. Zcela bez problému si v kamenném obchodě nebo e-shopu najdete vhodné střední kufry na kolečkách. Kufry se dvěma kolečky jsou lepší při najíždění na obrubníky. Výhodou čtyř koleček je zase v tom, že manipulace v přeplněných letištích je mnohem praktičtější.

Pokud bychom to měli vše jednoduše shrnout, můžete si vybrat kufry těchto velikostí:

  • cestovní kufr velikosti S – výška s kolečky cca 50-60 cm
  • cestovní kufr velikosti M – výška s kolečky cca 60-70 cm
  • cestovní kufr velikosti L – výška s kolečky cca 70-80 cm
  • cestovní kufr velikosti XL – výška s kolečky nad 80 cm

Jak ochránit nový kufr

Každý si chce ochránit to své, zvlášť když se jedná o nové a třeba i dražší věci. Cestovní kufry nejsou výjimkou. Pokud jedete na dovolenou a uvažujete, jak kufr ochránit, tak si zakupte obal na kufr. Obal zpevní a ochrání kufr před poškrábáním. Díky otvorům na madlo a kolečka navíc nikde nic nedrhne a s kufrem se manipuluje naprosto pohodlně. Obaly jsou samozřejmě z velice kvalitních materiálů a dají se bez problému vyprat.

Další vychytávkou jsou TSA zámky. Už jste tento pojem někde slyšeli, ale vůbec netušíte, oč se jedná? TSA je systém ke zvýšení bezpečnosti přepravních zavazadel Spojených států amerických. Nejen však na letištích v USA se můžete setkat s tímto testem, TSA kontrola probíhá na 400 letištích po celém světě. V dnešní době je samozřejmostí, že se kontroluje každé zavazadlo. To probíhá pomocí skenovacího přístroje, který umožňuje pracovníkům vidět obsah, aniž by kufr otevřeli. Ale znáte to, náhoda je blbec, a když musí pracovník namátkově překontrolovat obsah zavazadla fyzicky, tak to může být zrovna váš kufr. S klasickým zámkem bude kufr otevřen násilím, což způsobí jeho poškození. Certifikované TSA zámky mohou bezpečnostní pracovníci otevřít univerzálním klíčem a vyhnou se poničení kufru. Sami zřejmě tedy uznáte, že pořízení TSA zámku bude dobrou investicí, zvlášť když vás jeho pořízení přijde na pár stovek.

Článek vznikl ve spolupráci s Nejkufry.cz. Všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.