Sognefjord

Sognefjord je se svou délkou 206 km nejdelším fjordem v Norsku. Táhne se od souostroví na západě až ke Skjoldenu a parku Jotunheimen na východě. Hory se zde v okolí tyčí až do výšky 2 000 metrů a na některých jsou i ledovce. Fjord, jehož maximální hloubka je 1 308 metrů, je také nejhlubším v Norsku.

Sognefjord se směrem do vnitrozemí dále větví, nejznámějších je jeho pět ramen dále se dělících do dlouhých fjordových výběžků. Ať už se jedná o Årdalsfjord, Fjærlandsfjord, Nærøyfjord, Lustrafjord, Lærdalsfjord, Aurlandsfjord nebo Sogndalsfjord, společně vytvářejí překrásnou scenérii. Oblast je také známá díky jedné z nejúchvatnějších železničních tratí na světě - Flåmsbanen. Ta je dlouhá něco přes 20 km, a protože překonává 864 výškových metrů, nabízí úchvatné výhledy na hory, vodopády a malebné vesničky.

V okolí Sognefjordu můžete navštívit letovisko Balestrand, které proslulo svou drsnou krásou a hotelem Kvikne´s Hotel Balholm (dřevěná stavba z roku 1877 ve stylu horské chaty). Zajímavým místem je Lærdalsøyri, kde se nachází dřevěné stavby pocházející z 18. a 19. století. Zde najdete Norské centrum divokých lososů a za zmínku stojí v Lærdalu stojící Borgund Stavkirche (roubený středověký kostel zasvěcený apoštolu Ondřejovi). Dalším kostelem je pak Urnes (UNESCO) ležící v Lustrafjordu, který pochází z let 1130–1150. Nejzazší cíp fjordu platí za oblíbenou rybářskou lokalitu, lososi žijící v těchto vodách dosahují obrovských rozměrů (rekord 34 kg). Táhnoucím lososům stojí v cestě Helvetesfossen (Pekelný vodopád).

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.