Podrobnosti k zájezdu Albánie

Pitná voda

Na místech noclehů bude většinou k dispozici pitná voda. Pitnou vodu lze též natočit na mnoha místech z kohoutků nebo přírodních pramenů. Balená voda se dá bez problémů koupit za rozumné peníze v každém městě, stejně tak jako různé limonády.

Měna

Vezměte si s sebou nejlépe eura. Albánská měnová jednotka se jmenuje lek. Leky v České republice neseženete, ale na místě lze směnit eura nebo jinou běžnou měnu ve směnárnách a bankách.

Aktuální kurzy ČNB

  • Euro: 1 EUR = 25.84 CZK
  • Albánský lek: 1 ALL = 0.21 CZK
  • Makedonský dinár: 100 MKD = 42.02 CZK

Počasí a vybavení

Většinu času bude teplo, teploty mezi 30 a 35 stupni. Ve vnitrozemských horách bude trochu chladněji, žádné velké zimy ale neočekávejte. Setkat se můžeme i s deštěm. Na túry doporučujeme pevné turistické boty, zejména túra v NP Thethi je na pohorky. Určitě nezapomeňte dobrý opalovací krém a sluneční brýle. Některé muslimské a pravoslavné památky je vhodné (a někdy i nutné) navštívit v dlouhých kalhotách či delší sukni a v tričku zakrývajícím ramena.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Občanský průkaz nebo cestovní pas s platností po celou dobu pobytu.

Elektřina

Napětí 220 V, zásuvky jsou evropského typu. V kempech je vždy několik zásuvek pro nabíjení k dispozici.

Náročnost

Turistické výšlapy jsou většinou středně náročné, náročná je pouze celodenní túra v severoalbánském pohoří Thethi – alternativně je však možné zvolit kratší variantu nebo individuální procházky v okolí vesnice Theth. Podrobné informace se dočtete v následujícím přehledu:

Krujë

Výšlap nad Kruju trvá cca 4 h s převýšením 600 m, dolů do kempu je potom možnost jít také pěšky anebo se svézt za nevysoký poplatek taxíkem.

NP Dajt

Výjezd lanovkou z Tirany do NP Dajt, túra na celkem cca 3 h, převýšení 500 m.

Llogara

Túra z průsmyku Llogara (1 027 m) na horu Thanasit (1 381 m) zabere cca 4,5 h, celkové stoupání cca 450 m.

NP Thethi - Pejës

Poměrně náročná túra z vesnice Theth (cca 760 m) přes sedlo Pejës (1 706 m, výhledy na nejvyšší horu Jezerce) k jezerům Pejës (1 622 m). Celkem túra přibližně na 8,5  odiny s celkovým převýšením cca 1 100 m, s odbočkou na salaš o hodinu delší a převýšení o 100 m vyšší. Je možné jít pouze část trasy a vrátit se stejnou cestou.

NP Thethi - vesnice

Výšlap do okolí vesnice Theth zabere cca 10 hodin, zahrnuje ale v sobě mnoho zajímavých zastávek, kde se zdržíme. Převýšení činí cca 550 metrů, chvílemi nás čeká náročnější terén. Túru lze zkrátit vynecháním výstupu k vyvěračce Modré oko v závěru, potom trvá cca 7,5 h.

Aktuální počasí v oblasti

Tirana, Albania

Jasno
Nyní
12 °C
Jasno
4.83 km/h ↘
Jasno
Dnes
26 °C | 11 °C
Jasno
Slunečno
Tomorrow
25 °C | 11 °C
Slunečno
Přeháňky
Ne
23 °C | 10 °C
Přeháňky
Déšť
Po
19 °C | 10 °C
Déšť

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Termín proběhl