Podrobnosti k zájezdu Albánie

Pitná voda

Na místech noclehů bude většinou k dispozici pitná voda. Pitnou vodu lze též natočit na mnoha místech z kohoutků nebo přírodních pramenů. Balená voda se dá bez problémů koupit za rozumné peníze v každém městě, stejně tak jako různé limonády.

Měna

Vezměte si s sebou nejlépe eura. Albánská měnová jednotka se jmenuje lek. Leky v České republice neseženete, ale na místě lze směnit eura nebo jinou běžnou měnu ve směnárnách a bankách.

Aktuální kurzy ČNB

  • Euro: 1 EUR = 25.50 CZK
  • Albánský lek: 1 ALL = 0.21 CZK
  • Makedonský dinár: 100 MKD = 41.42 CZK

Počasí a vybavení

Většinu času bude teplo, teploty mezi 30 a 35 stupni. Ve vnitrozemských horách bude trochu chladněji, žádné velké zimy ale neočekávejte. Setkat se můžeme i s deštěm. Na túry doporučujeme pevné turistické boty, zejména túra v NP Thethi je na pohorky. Určitě nezapomeňte dobrý opalovací krém a sluneční brýle. Některé muslimské a pravoslavné památky je vhodné (a někdy i nutné) navštívit v dlouhých kalhotách či delší sukni a v tričku zakrývajícím ramena.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Na zájezd potřebujete platný cestovní pas, především proto, že cestujeme přes Kosovo.

Elektřina

Napětí 220 V, zásuvky jsou evropského typu. V kempech je vždy několik zásuvek pro nabíjení k dispozici.

Náročnost

Turistické výšlapy jsou většinou středně náročné, náročná je pouze celodenní túra v severoalbánském pohoří Thethi – alternativně je však možné zvolit kratší variantu nebo individuální procházky v okolí vesnice Theth. Podrobné informace se dočtete v následujícím přehledu:

Krujë

Výšlap nad Kruju trvá cca 3,5 h s převýšením 600 m, dolů do kempu je potom vhodné svézt se za nevysoký poplatek taxíkem.

NP Dajt

Výjezd lanovkou z Tirany do NP Dajt, túra na celkem cca 3 h, převýšení 500 m.

Llogara

Túra z průsmyku Llogara (1 027 m) na vrcholy Thanasit (1 381 m) a Gjipalit (1 446 m) zabere cca 5 h, celkové stoupání cca 500 m.

NP Thethi - Pejës

Poměrně náročná túra z vesnice Theth (cca 760 m) do sedla Pejës (1 706 m) a na vyhlídku na nejvyšší horu Jezerce. Celkem túra přibližně na 8,5 odiny s celkovým převýšením cca 1 100 m. Je možné jít pouze část trasy a vrátit se stejnou cestou.

NP Thethi - vesnice

Výšlap do okolí vesnice Theth zabere cca 10 hodin, zahrnuje ale v sobě mnoho zajímavých zastávek, kde se zdržíme. Převýšení činí cca 550 metrů, chvílemi nás čeká náročnější terén. Túru lze zkrátit vynecháním výstupu k vyvěračce Modré oko v závěru, potom trvá cca 7,5 h.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Termín proběhl