Podrobnosti k zájezdu Bosna a Hercegovina

Pitná voda

Voda z kohoutku je pitná. Kvalitní pitná voda dokonce patří k největším přírodním bohatstvím Bosny a Hercegoviny. Balená voda se dá také bez problémů koupit za rozumné peníze.

Měna

V Bosně a Hercegovině se platí tzv. konvertibilními markami. Bosenské marky u nás neseženete, směníme je tedy na místě za eura. V některých obchodech a restauracích je možné zaplatit i přímo eury (drobné vám pak mohou vrátit v bosenských markách), ale není tomu tak všude a např. vstupy do památek se platí v místní měně. Není také problém vybírat peníze z bankomatu, platit kartou se dá většinou pouze ve větších supermarketech.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Euro: 1 EUR = 26.64 CZK
  • Bosenská konvertibilní marka: 1 BAM= 13.57 CZK

Počasí a vybavení

Po většinu doby zažijeme slunečné a teplé počasí. Ve vnitrozemských horách bude trochu chladněji, žádnou velkou zimu ale neočekávejte. Můžeme se samozřejmě setkat i s deštěm, zejména v horách. Nezapomeňte dobrý opalovací krém, pokrývku hlavy a sluneční brýle stejně jako teplejší a nepromokavé oblečení. Na túry doporučujeme pohorky. Některé muslimské a pravoslavné památky je vhodné (a někdy i nutné) navštívit v dlouhých kalhotách či v sukni, u žen je slušností šátek na hlavě.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Občanský průkaz nebo cestovní pas s platností po celou dobu pobytu.

Elektřina

Napětí 220 V, zásuvky zpravidla odpovídají naší normě (kulaté se dvěma kolíky).

Náročnost

Náročnost túr posoudíte nejlépe podle tohoto výčtu:

Pohoří Prenj

Výšlap na vrchol Prijevorac zabere cca 8 hodin, celkové převýšení 700 metrů. Alternativně je možné dojít jen na chatu Bijele Vode (cca 5 hodin, převýšení 400 metrů).

Vodopád Skakavac

Túra v pohoří Bukovik na okraji Sarajeva trvá asi 6 hodin, převýšení dosahuje cca 600 metrů.

Bjelašnica

Lehčí alternativa túry trvá cca 5,5 hodiny i s delší zastávkou na kolibě, převýšení je přibližně 400 metrů. Zájemci si mohou namísto posezení v kolibě přidat výstup na vrchol Saruk (1 726 m), což jsou cca 2 h a 230 výškových metrů navíc.

Trebević

Výjezd autobusem do pohoří Trebević a nenáročný sestup do Sarajeva, cca 3 hodiny i se zastávkami.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Rezervovat zájezd

nebo telefonicky:

+420 773 10 40 10