Podrobnosti k zájezdu Chorvatské národní parky

Měna

Vezměte si s sebou nejlépe chorvatské kuny, které lze sehnat i v České republice. Ve Starigradu je směnárna, kde lze bez problémů vyměnit běžné světové měny (eura a jiné) a většinou i české koruny. Ve Starigradu je též několik bankomatů pro přímý výběr peněz z vašeho účtu.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Chorvatská kuna: 1 HRK = 3.49 CZK

Počasí a vybavení

Většinu času bude teplo, teploty mezi 30 a 35 stupni. V horách může být trochu chladněji, žádné velké zimy ale neočekávejte. Setkat se můžeme i s deštěm. Na túry doporučujeme pevné turistické boty, zejména túry na Dinaru a v Paklenici jsou na pohorky. Pro koupání v moři se mohou hodit boty do vody. Určitě nezapomeňte dobrý opalovací krém a sluneční brýle. Povrch v kempu je tvrdší, stanařům se tedy bude hodit palička na zatlučení kolíků, případně kvalitnější stanové kolíky.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Občanský průkaz nebo cestovní pas s platností po celou dobu pobytu.

Elektřina

Napětí 220 V, zásuvky jsou evropského typu (kulaté se dvěma kolíky). V kempu / apartmánech bude možnost nabíjení.

Náročnost

Náročnost turistických výšlapů je různá od nenáročných až po relativně náročné celodenní túry. U všech náročnějších výšlapů však existuje jednodušší varianta, případně lze túru zkrátit nebo zcela vynechat a nahradit pobytem u moře ve Starigradu. Podrobné informace se dočtete v následujícím přehledu.

Zavratnica

Nenáročná túra od Jadranské magistrály na vyhlídku na „fjord“ Zavratnica, sestup dolů k moři a po koupání pak po břehu moře do městečka Jablanac. Celkem túra přibližně na 2 hodiny (plus koupání), stoupání minimální, převažuje klesání.

Tulove Grede

Od ruin kostela svatého Františka ve svahu Tulových Gredů se stoupá po štěrkové silničce do sedla, v němž se nachází relikty z natáčení filmů o Vinnetouovi, především zbytky mohyl Vinnetouova otce Inču-čuny a jeho sestry Nšo-či. Zde je též místo, kde ve filmu Vinnetou zahynul. Další výstup pak vede strmější pěšinou až těsně pod samotný vrchol Tulových Gredů (1 050 m; vrcholová skála je turisticky neschůdná). Návrat stejnou cestou. Do sedla túra na 2,5 hodiny, převýšení 170 m. Až na vrchol túra na 4 h, převýšení 400 m.

Zrmanja

Nenáročný výšlap po silničce z vesničky Dolno Bilišane k vodopádu Ogarov Buk na řece Zrmanja (Rio Pecos z filmů o Vinnetouovi). Zde možnost koupání, případně průzkumu další části kaňonu (částečně plavání, částečně skákání po kamenech). Cesta tam trvá cca 40 minut, poté čas na koupání a návrat zpět stejnou cestou. Převýšení je zanedbatelné.

Dinara

Náročný výstup s chvílemi nepříjemným vápencovým terénem z vesničky Glavaš na nejvyšší vrchol Chorvatska Sinjal (1 831 m) v pohoří Dinara. Túra vede většinu času po stoupajícím vápencovém hřebeni po nepříliš prochozené pěšině mezi vápencovými skalami. Návrat je stejnou cestou, túru tedy lze libovolně zkrátit. Celkem až na vrchol a zpátky cca 8 hodin, převýšení 1 250 m.

Paklenica

V národním parku Paklenica máte na výběr ze dvou variant. Jednodušší předpokládá pěší cestu kaňonem Velké Paklenice do údolí Anića Luka a případně až do závěru údolí k chatě Ivančev dom. Návrat je stejnou cestou, túru lze tedy libovolně zkrátit. Až k chatě a zpátky túra trvá 7 h, převýšení 500 m.

Náročnější variantou je okružní túra, která začíná kaňonem Malé Paklenice, kudy vede podstatně méně upravená (ale o to hezčí) turistická cesta na náhorní planiny Jurline. Poté se pokračuje do údolí Anića Luka, kaňonu Velké Paklenice a do kempu ve Starigradu. Celkem cca 8 hodin chůze s převýšením 880 metrů, lze ještě prodloužit výstupem na vrchol Anića Kuk.

Aktuální počasí v oblasti

Starigrad-Paklenica, Croatia

Jasno
Nyní
16 °C
Jasno
14.48 km/h ↑
Skoro jasno
Dnes
17 °C | 5 °C
Skoro jasno
Větrno
Tomorrow
11 °C | 3 °C
Větrno
Skoro jasno
Po
10 °C | 3 °C
Skoro jasno
Skoro jasno
Út
12 °C | 3 °C
Skoro jasno

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Termín proběhl