Podrobnosti k zájezdu Gruzie a Arménie

Pitná voda

V Gruzii a Arménii je bezpečné pít vodu z kohoutku. Obě země jsou také vyhlášené svými minerálními prameny (Gruzie - Borjomi, Naberghlavi, Arménie - Jermuk, Dilijan) a balená minerální voda je dostupná prakticky všude.

Měna

V obou zemích lze směňovat bez problémů eura i dolary, a to jak v bankách, tak v soukromých směnárnách. V obou zemích je také síť bankomatů, ale pouze ve větších městech. Gruzínská měna se jmenuje lari (zkratka GEL) a dělí se na 100 tetri. Arménskou měnou je dram (AMD).

Aktuální kurzy ČNB

  • Gruzínský lari: 1 GEL = 8.78 CZK
  • Arménský dram: 100 AMD = 4.51 CZK

Čas

Časový posun oproti České republice je v době letního času v Gruzii i Arménii +2 hodiny.

Počasí a vybavení

Gruzie a Arménie leží jižněji než ČR, proto je tam léto vcelku horké. V Gruzii se výrazně liší klima na západě a na východě země - na západě je vlhké přímořské klima a páry se zde sráží v příležitostné srážky. Na východě země je klima vnitrozemské a suché, téměř neprší a stejná teplota se v tomto klimatu podstatně lépe snáší. Arménie má vysokohorské klima, většina země je v nadmořské výšce přes 1 000 m n. m., rána a večery mohou být chladné i v létě. Denní teploty se pohybují v rozmezí 25 až 35 stupňů.

Při některých túrách se ale dostaneme do vysokých nadmořských výšek, kde může přijít déšť či ochlazení, proto si vezměte i teplé a nepromokavé oblečení, pro túru na Aragac raději také čepici a rukavice. Dále doporučujeme pevné turistické boty (pohorky) a dobrou ochranu před sluníčkem v podobě krému s vysokým ochranným faktorem a pokrývky hlavy, případně šátku přes ramena.

Do pravoslavných památek je nutné vstupovat patřičně zahalen, pro muže to znamená dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv, pro ženy sukně ne kratší než ke kolenům, zakrytá hlava a ramena. Šátek lze ve většině chrámů zapůjčit, je však pohodlnější mít vlastní. Místo sukně poslouží i velký šátek omotaný kolem boků, případně chrámy, které toto striktně vyžadují, vám sukně zapůjčí.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Pro vstup do Gruzie a Arménie nejsou pro české občany potřebná žádná víza. Cestovní pas musí být platný minimálně šest měsíců od data vstupu do země.

Elektřina

V obou zemích fungují zásuvky našeho typu, není třeba žádná redukce a v síti je napětí 220 V.

Náročnost

Poznávací program zájezdu je proložen pěšími túrami. Náročnost nejlépe posoudíte z podrobného popisu:

Jezera Koruldi pod vrcholem Ušba

Přímo z městečka Mestia (cca 1 380 m) se dáme strmou, ale dobře schůdnou cestou nahoru ke kříži nad městem (cca 2 160 m). Dále budeme pokračovat mezi pastvinami po pohodlné široké hliněné cestě až k jezerům Koruldi (cca 2 680 m), odkud je krásný výhled na všechny hřebeny kolem Mestie, především na majestátní Ušbu (4 710 m) se dvěma vrcholy. Celkové převýšení cca 1 300 metrů, túra trvá cca 8 hodin. Je možné absolvovat pouze výstup ke kříži – převýšení 800 metrů, túra asi na 5 hodin.

Ledovec pod Ušbou

Alternativou k prohlídce Ušguli a vycházkám v jeho okolí je možnost náročné túry z vesnice Mazeri k ledovci pod horou Ušba, túra asi na 9 hodin má převýšení cca 1 150 metrů.

Přírodní rezervace Chosrov

Túra kaňonem na náhorní plošinu a ke zřícenině kláštera Havuc Tar trvá cca 5 h, převýšení 550 metrů.

Aragac

Od jezera Kari (Kari Lič, 3 200 m) vede široké kamenité údolí přímo k jižnímu vrcholu kráteru hory Aragac (3 879 m). Můžeme potkat zbytky sněhu. Výhled na další tři vrcholy hory, včetně severního (4 090 m), který je nejvyšším vrcholem Arménie. Převýšení cca 700 m, trvání túry cca 5,5 h.

Okruh kolem kláštera David Garedža

Od kláštera (670 m) vystoupáme na hřeben, pod kterým probíhá gruzínsko-ázerbájdžánská hranice. Projdeme od západního kostelíka, který ohraničuje začátek skalního kláštera Udabno pod hřebenem po úzké kamenité stezce ve svahu až na východní cíp hřebene (860 m) s úžasným výhledem na polopouště jižní Gruzie, odkud se vrátíme zpět ke klášteru a dokončíme tak okruh. Převýšení cca 220 m, doba trvání cca 2 h.

Očkování

Pro cestu do Gruzie a Arménie není povinné žádné očkování a zakavkazské republiky nepředstavují ze zdravotního hlediska výraznější riziko. Přesto lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí pro cestování obecně. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu.

Aktuální počasí v oblasti

Tbilisi, Georgia

Skoro jasno
Nyní
16 °C
Skoro jasno
6.44 km/h ↓
Přeháňky
Dnes
23 °C | 13 °C
Přeháňky
Ojediněle bouřky
Tomorrow
21 °C | 14 °C
Ojediněle bouřky
Jasno
Po
22 °C | 13 °C
Jasno
Slunečno
Út
25 °C | 10 °C
Slunečno

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Termín proběhl