Podrobnosti k zájezdu Gruzie a Arménie

Potřebné cestovní doklady

Pro vstup do Gruzie a Arménie nejsou pro české občany potřebná žádná víza. Váš cestovní pas musí být platný minimálně šest měsíců od data vstupu do země.

Očkování

Pro cestu do Gruzie a Arménie není povinné žádné očkování a zakavkazské republiky nepředstavují ze zdravotního hlediska výraznější riziko. Přesto lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí pro cestování obecně. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu.

Pitná voda

V Gruzii a Arménii je bezpečné pít vodu z kohoutku. Obě země jsou také vyhlášené svými minerálními prameny a balená minerální voda je dostupná prakticky všude.

Měna

V obou zemích lze směňovat bez problémů eura i dolary v bankách i ve směnárnách. Ve větších městech je také síť bankomatů. Gruzínská měna se jmenuje lari (zkratka GEL), arménskou měnou je dram (AMD).

Aktuální kurzy ČNB

  • Gruzínský lari: 1 GEL = 7.16 CZK
  • Arménský dram: 100 AMD = 4.62 CZK

Čas

Časový posun oproti České republice je v době letního času v Gruzii i Arménii +2 hodiny.

Počasí a vybavení

Gruzie a Arménie leží jižněji než ČR, proto je tam léto vcelku horké. V Gruzii se výrazně liší klima na západě a na východě země - na západě je vlhké přímořské klima a páry se zde sráží v příležitostné srážky. Na východě země je klima vnitrozemské a suché, téměř neprší a stejná teplota se v tomto klimatu podstatně lépe snáší. Arménie má vysokohorské klima, většina země je v nadmořské výšce přes 1 000 m n. m., rána a večery mohou být chladné i v létě. Denní teploty se pohybují v rozmezí 25 až 35 stupňů. Při některých túrách se ale dostaneme do vysokých nadmořských výšek, kde může přijít déšť či ochlazení, proto si vezměte i teplé a nepromokavé oblečení, pro túru na Aragac raději také čepici a rukavice. Dále doporučujeme pevné turistické boty (pohorky), krém s vysokým ochranným faktorem a pokrývku hlavy. Do pravoslavných památek je nutné vstupovat patřičně zahalen, pro muže to znamená dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv, pro ženy sukně ne kratší než ke kolenům, zakrytá hlava a ramena. Šátek lze ve většině chrámů zapůjčit, je však pohodlnější mít vlastní. Místo sukně poslouží i velký šátek omotaný kolem boků, v některých chrámech i sukně půjčují.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Elektřina

V obou zemích fungují zásuvky našeho typu, není třeba žádná redukce a v síti je napětí 220 V.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Rezervovat termín 3. 7. - 18. 7. Rezervovat termín 7. 8. - 22. 8.

nebo telefonicky:

+420 773 10 40 10