Podrobnosti k zájezdu Gruzie a Arménie

Potřebné cestovní doklady

Cestovní pas s platností přesahující minimálně o šest měsíců datum vstupu do země. Pro vstup do Gruzie a Arménie nejsou pro české občany potřebná žádná víza.

Očkování

Pro cestu do Gruzie a Arménie není povinné žádné očkování a zakavkazské republiky nepředstavují ze zdravotního hlediska výraznější riziko. Přesto lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí všude ve světě. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu.

Pitná voda

V Gruzii a Arménii je bezpečné pít vodu z kohoutku. Obě země jsou také vyhlášené svými minerálními prameny a balená minerální voda je dostupná prakticky všude.

Měna

Gruzínská měna se jmenuje lari (zkratka GEL), arménskou měnou je dram (AMD). V obou zemích lze směňovat bez problémů eura i dolary v bankách i ve směnárnách. Ve větších městech je také síť bankomatů. Kartou lze platit pouze v některých supermarketech a lepších restauracích, nelze na to vždy spoléhat.

Aktuální kurzy ČNB

  • Gruzínský lari: 1 GEL = 8.35 CZK
  • Arménský dram: 100 AMD = 5.55 CZK

Čas

Časový posun oproti České republice je v době letního času v Gruzii i Arménii +2 hodiny.

Počasí a vybavení

Gruzie a Arménie leží jižněji než ČR, proto je tam léto vcelku horké. V podhůří Kavkazu ve Svanetii je chladněji a vlhčeji, teploty jsou zde příjemné. Při některých túrách se dostaneme do vysokých nadmořských výšek, kde může přijít déšť či ochlazení, proto přibalte teplé a nepromokavé oblečení, pro túru na Aragac i čepici a rukavice. Dále doporučujeme pevné turistické boty (pohorky), krém s vysokým ochranným faktorem a pokrývku hlavy. Do pravoslavných památek je nutné vstupovat patřičně zahalen, pro muže to znamená dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv, pro ženy sukně ne kratší než ke kolenům, zakrytá hlava a ramena. Šátek lze ve většině chrámů zapůjčit, je však pohodlnější mít vlastní. Místo sukně poslouží i velký šátek omotaný kolem boků, v některých chrámech sukně půjčují.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Elektřina

V obou zemích fungují zásuvky našeho typu, není třeba žádná redukce a v síti je napětí 220 V.

Rezervujte si zájezd

On-line:
nebo telefonicky:
+420 773 10 40 10

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.
Odpovídáme zpravidla do 24 hodin