Podrobnosti k zájezdu Indie a Nepál

Pitná voda

Vodu z kohoutku v Indii ani Nepálu nepijte, je třeba kupovat vodou balenou. Voda a nealkoholické nápoje v plastových lahvích jsou během cesty běžně k dostání.

Měna

Indickou měnou je indická rupie (INR). Peníze je možné běžně měnit na letišti, v bankách, směnárnách a některých hotelech. Nejvhodnější k výměně jsou americké dolary, většinou lze bez problémů směnit také eura. Bankovky by měly být nové a nepoškozené, za bankovky nižších hodnot je někdy nabízen méně výhodný kurz. Doklad o výměně peněz uschovejte, bude pravděpodobně vyžadován, když budete chtít směnit peníze zpět na dolary. Dovoz a vývoz indických rupií ze země je zakázán. Ve větších a někdy i menších městech jsou k dispozici bankomaty, ale nelze se vždy spolehnout na jejich funkčnost. S placením kartou nepočítejte, tuto možnost nabízejí jen nejdražší restaurace či nákupní centra a některé větší památky. V Nepálu se platí nepálskými rupiemi (NPR). Americké dolary či eura se dají vyměnit v bankách či směnárnách.

Aktuální kurzy ČNB

  • Indická rupie: 100 INR = 31.80 CZK
  • Nepálská rupie: 100 NPR = 19.91 CZK

Čas

Celá Indie leží v jednom časovém pásmu, používá se tu „India Standard Time“ (IST). Oproti České republice je tu o 4,5 hodiny více v zimním čase, o 3,5 hodiny v letním čase (v Indii není letní čas zaveden). V Nepálu činí časový posun +4 h 45 min v době zimního času, +3 h 45 minut v době letního času.

Počasí a vybavení

Počasí v Indii je rozmanité a závisí na oblasti. V severní části Indie by měly být v době konání zájezdu příjemné teploty kolem 25 °C. V noci bude chladněji, teplota může klesnout k 10 °C. Období monzunových dešťů by již do našeho zájezdu nemělo zasáhnout, končí obvykle koncem září. Při oblékání pamatujte na to, že do měst a chrámů jsou vhodnější dlouhé kalhoty (nikoliv kraťasy) a zakrytá ramena. Přibalte běžné oblečení do teplého počasí, ale také teplé a nepromokavé oblečení, pokrývku hlavy, opalovací krém a také baterku (nejlépe čelovku) kvůli příležitostným výpadkům proudu.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Cestovní pas s platností nejméně šest měsíců od dne vstupu do Indie.

Elektřina

Používá se zde elektrická energie o napětí 220 až 240 V / 50 Hz, podobně jako v ČR. Zásuvky jsou většinou našeho typu a běžná vidlicová koncovka do nich pasuje bez adaptéru. Můžeme se ale setkat i s odlišnými zásuvkami (tři kulaté kolíky ve tvaru rovnostranného trojúhelníka).

Očkování

Pro cestu do Indie a Nepálu není povinné žádné očkování. Přesto do Indie doporučujeme očkování proti hepatitidě typu A i B, které se hodí i pro jiné země (včetně evropských) a očkování proti břišnímu tyfu. Zkontrolujte si také platnost Vašeho očkování proti tetanu. Několik měsíců (nebo minimálně týdnů) před odjezdem kontaktujte nejbližší hygienicko-epidemiologickou stanici, zeptejte se na aktuální stav a podmínky očkování.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Rezervovat zájezd

nebo telefonicky:

+420 773 10 40 10