Podrobnosti k zájezdu Írán

Potřebné cestovní doklady

Na zájezd potřebujete cestovní pas s platností přesahující minimálně o šest měsíců dobu návratu. Není možné cestovat do Íránu s izraelským razítkem v pase. V pase nesmí být ani razítko z hraničních přechodů s Izraelem, např. z egyptské Taby nebo jordánské Aqaby. Pokud máte taková razítka v pase, nechte si včas udělat nový pas. Americké vízum v pase není překážkou pro udělení víza a cestování do Íránu, v praxi ale může také někdy přinést problémy - doporučujeme i v tomto případě raději zažádat o druhý pas.

Očkování

Pro cestu do Íránu není povinné žádné očkování. Doporučené očkování konzultujte s lékařem cestovní medicíny, který má vždy nejaktuálnější informace a poradí i s ohledem na zdraví konkrétního člověka. Obecně lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí všude ve světě. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu.

Pitná voda

V Íránu je voda z kohoutku většinou pitná, přesto raději doporučujeme ji nejdříve převařit nebo pít vodu balenou. Voda a nealkoholické nápoje v plastových lahvích jsou všude během cesty běžně k dostání.

Měna

Oficiální íránskou měnou je íránský rijál (IRR), ale ceny jsou většinou udávány v túmánech (1 túmán = 10 íránských rijálů). Nejlepší měnou na cestu jsou eura nebo americké dolary, které se dají také nejjednodušeji na místě vyměnit. Mezinárodní platební karty téměř není možné v Íránu použít, proto je potřeba mít dostatečnou zásobu hotovosti.

Aktuální kurz ČNB:

  • Íránský rijál: 1 000 IRR= 0.55 CZK

Čas

Místní čas je o 2,5 h napřed ve srovnání s Českou republikou. V říjnu je však v ČR ještě v platnosti letní čas, zatímco v Íránu už nikoliv, časový posun by tedy měl být jen 1,5 hodiny. Situace může být nakonec jiná v závislosti na rozhodnutí místních úřadů.

Počasí a vybavení

Počasí v Íránu je rozmanité a závisí na oblasti. Během tohoto zájezdu by mělo být příjemné počasí v rozmezí 15 až 30 °C, někdy i více (především v jižní části země). Bude převážně slunečno, déšť se nejspíš vyskytne málokdy. Protože se jedná o islámskou republiku, platí zde určitá specifika, která je bezpodmínečně nutno dodržovat. Pro ženy se vyžaduje úplné zakrytí vlasů (nejlépe šátkem) a celého těla až po kotníky. V praxi stačí volnější košile nebo tričko s dlouhými rukávy a dlouhé nepřiléhavé kalhoty nebo dlouhá sukně, vše je možno doplnit lehkým kabátkem. Svrchní část oděvu by měla sahat minimálně do půlky stehen (zakrytí zadku). Pro muže stačí tričko s rukávy (i krátkými) nebo košile a dlouhé kalhoty. V žádném případě nelze nosit kraťasy. Kromě běžného oblečení do teplého počasí doporučujeme vzít teplejší svetr nebo mikinu, pokrývku hlavy, opalovací krém, sluneční brýle, baterku a dobrou turistickou obuv.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Elektřina

Zásuvky jsou evropského typu, napětí 220 V. Adaptér není nutný.

Rezervujte si zájezd

On-line:
Termín proběhl

Napište si o více informací

Odpovídáme zpravidla do 24 hodin

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.