Podrobnosti k zájezdu Írán

Pitná voda

V Íránu je voda z kohoutku většinou pitná, přesto raději doporučujeme ji nejdříve převařit nebo pít vodu balenou. Voda a nealkoholické nápoje v plastových lahvích jsou všude během cesty běžně k dostání.

Měna

Oficiální íránskou měnou je íránský rijál (IRR), ale ceny jsou většinou udávány v túmánech (1 túmán = 10 íránských rijálů). Nejlepší měnou na cestu jsou eura nebo americké dolary, které se dají také nejjednodušeji na místě vyměnit. Mezinárodní platební karty téměř není možné v Íránu použít, proto je potřeba mít dostatečnou zásobu hotovosti.

Aktuální kurz ČNB:

  • Íránský rijál: 1 000 IRR= 0.55 CZK

Čas

Místní čas je o 2,5 h napřed ve srovnání s Českou republikou. V říjnu je však v ČR ještě v platnosti letní čas, zatímco v Íránu už nikoliv, časový posun by tedy měl být jen 1,5 hodiny. Situace může být nakonec jiná v závislosti na rozhodnutí místních úřadů.

Počasí a vybavení

Počasí v Íránu je rozmanité a závisí na oblasti. Během tohoto zájezdu by mělo být příjemné, teplé počasí v rozmezí 15 až 30 °C, někdy i více (především v jižní části země). Bude převážně slunečné počasí, déšť se nejspíš vyskytne málokdy. Tomuto počasí je třeba také přizpůsobit vybavení.

Protože se jedná o islámskou republiku, platí zde určitá specifika, která je bezpodmínečně nutno dodržovat. Pro ženy se vyžaduje úplné zakrytí vlasů (nejlépe šátkem) a celého těla až po kotníky. V praxi stačí volnější košile nebo tričko s dlouhými rukávy a dlouhé nepřiléhavé kalhoty nebo dlouhá sukně, vše je možno doplnit lehkým kabátkem. Svrchní část oděvu by měla sahat minimálně do půlky stehen (zakrytí zadku). Pro muže stačí tričko s rukávy (i krátkými) nebo košile a dlouhé kalhoty. V žádném případě nelze nosit kraťasy. Kromě běžného oblečení do teplého počasí doporučujeme vzít teplejší svetr nebo mikinu, pokrývku hlavy, opalovací krém, sluneční brýle, baterku a dobrou turistickou obuv. Pro zvýšení komfortu během nočního přejezdu můžete zvážit lehký spacák.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Na zájezd potřebujete cestovní pas s platností přesahující minimálně o šest měsíců dobu návratu. Není možné cestovat do Íránu s izraelským razítkem v pase. V pase nesmí být ani razítko z hraničních přechodů s Izraelem, např. z egyptské Taby nebo jordánské Aqaby. Pokud máte taková razítka v pase, nechte si včas udělat nový pas. Americké vízum v pase není překážkou pro udělení víza a cestování do Íránu, v praxi ale může také někdy přinést problémy - doporučujeme i v tomto případě raději zažádat o druhý pas.

Elektřina

Zásuvky jsou evropského typu, napětí 220 V. Adaptér není nutný.

Náročnost

Zájezd neklade velké nároky na fyzickou kondici, protože v programu převažuje návštěva měst a památek.

Očkování

Pro cestu do Íránu není povinné žádné očkování. Doporučené očkování konzultujte s lékařem cestovní medicíny, který má vždy nejaktuálnější informace a poradí i s ohledem na zdraví konkrétního člověka. Obecně lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí ve všech rozvojových zemích. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu. Riziko výskytu malárie je v oblastech, kde se budeme pohybovat, minimální.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Rezervovat zájezd

nebo telefonicky:

+420 773 10 40 10