Podrobnosti k zájezdu Irsko a Wales

Měna

V Irsku se platí eurem. Pro dny strávené v Anglii a Walesu si již v ČR vyměňte britské libry.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Euro: 1 EUR = 25.79 CZK
  • Britská libra: 1 GBP= 29.82 CZK

Čas

V Irsku a ve Velké Británii je vždy o hodinu méně než v České republice.

Počasí a vybavení

Irské klima je mírné a oceánské. Teploty v létě málokdy překročí 25 stupňů. Počasí je trochu nevyzpytatelné: v létě je dost slunečných dnů, ale počítejte také s deštěm (častěji prší na západním pobřeží). Přibalte teplé a nepromokavé oblečení stejně jako opalovací krém a sluneční brýle. Pro turistiku v horách jsou rozhodně potřeba pohorky. Zvážit můžete také návleky na pohorky, čepici a rukavice. Při pobytu ve Velké Británii nemějte u sebe kapesní nože a plynové spreje, které je zde nelegální nosit a na některé z památek by vám je mohli zabavit.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Občanský průkaz nebo cestovní pas s platností po celou dobu pobytu.

Elektřina

Napětí 220 V, liší se ale zásuvky, používají se tříkolíčkové hranaté, proto doporučujeme adaptér. V kempech zásuvky jsou, např. v umývárnách nebo v kuchyňce.

Náročnost

V Irsku nejsou vysoké hory, nejvyšší vrchol, na který půjdeme (Mount Brandon), měří 952 m. Terén by ovšem v našich zeměpisných šířkách odpovídal určitě vyšším horám. Často je také díky charakteristickým rašeliništím podmáčený. Ke všem náročnějším túrám budete mít možnost zvolit nenáročnou alternativu.

Brecon Beacons

Okružní túra z osady Storey Arms (cca 430 m) přes hlavní vrcholky pohoří Corn Du (873 m) a Pen y Fan (886 m) trvá celkem cca 6 hodin a převýšíte při ní dohromady cca 750 metrů.

Alternativně výstup pouze na vrcholky Corn Du a Pen y Fan, sestup do městečka Brecon (cca 5 hodin, převýšení 520 metrů).

Snowdon

Túra s výstupem na vrchol (1 085 m) zabere zhruba 6 hodin s celkovým převýšením 750 metrů.

Alternativně méně náročná okružní túra kolem jezer a bez výstupu na vrchol je zhruba na 5 hodin při převýšení 400 metrů.

Mount Brandon

Výstup prakticky od moře do ledovcového karu pod vrcholem v nadmořské výšce 650 metrů a následně na jednu z nejvyšších hor Irska Mount Brandon (952 m). Lehčí alternativa počítá pouze s výstupem do karu a návratem podle situace buď stejnou cestou nebo delší trasou kolem jezera Loch Cruite a dalších jezer (celkové převýšení 650 metrů, doba túry cca 6 hodin). Pro zdatnější zájemce pokračování na vrchol a dále po zvlněném hřebenu (celkem cca 9 hodin, převýšení 1 100 metrů).

Slea Head

Nenáročná túra nad pobřežím Atlantiku trvá cca 4 hodiny, převýšení cca 250 metrů.

NP Killarney

Túra v národním parku zabere asi 7 hodin a převýšíte při ní 750 metrů.

Alternativně nenáročná procházka kolem jezera Muckross, kde je k vidění panství Muckross House, zahrady a opatství Muckross Abbey.

Burren

Túra zvláštní krajinou kamenných ploten trvá cca 3,5 hodiny s převýšením cca 350 metrů.

Wicklow Mountains

Nepříliš náročná okružní túra od kláštera Glendalough nad jezero Upper Lake s převýšením 400 metrů, cca 4,5 hodiny.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Termín proběhl