Podrobnosti k zájezdu Island

Měna

Měnou je islandská koruna (ISK). Vezměte si s sebou nejlépe eura, jejich směnu na koruny provedeme na místě. Někde je možné platit přímo v eurech, zdaleka to však není pravidlem. Zato jsou Islanďané téměř posedlí bezhotovostním placením, takže placení kartou je zcela běžné, třeba i u stánku s hot-dogy.

Aktuální kurz ČNB:

  • Islandská koruna: 100 ISK= 17.69 CZK

Čas

Island leží ve stejném časovém pásmu jako Londýn, v zimě je tam tedy o hodinu méně než v ČR. Nezavádí se zde ale letní čas, takže v létě musíme posunout čas o dvě hodiny zpátky.

Počasí a vybavení

Červenec je nejteplejším a pro cestování na Island nejvhodnějším měsícem. Denní teploty se pohybují většinou mezi 10 až 15 stupni, ale mohou být i nižší. V noci klesá teplota na cca 5 stupňů, výjimečně může mrznout. Island je proslulý proměnlivostí a těžkou předvídatelností počasí, během dne se počasí může několikrát zcela změnit. Nepříjemný zde může být také silný vítr. Na rozmary počasí se připravte a vezměte s sebou teplé a nepromokavé oblečení, kvalitní pláštěnku (pončo), bundu, návleky na boty, čepici a rukavice, opalovací krém s vyšším faktorem a sluneční brýle. Do hor jsou nezbytností kotníkové pohorky. Na túrách se můžeme setkat s broděním potoků (závisí to na počasí v předchozích dnech, voda max. pod kolena), doporučujeme tedy i nějaké boty vhodné do vody. Dobrou pomůckou pro odlehčení kolenům na túrách jsou teleskopické hole, které zároveň pomáhají při brodění. Přibalte také repelent, v některých částech Islandu se setkáte s muchničkami (absolutní pohodlí v takovém případě nabízí síťka na obličej). Co se týče stanu, lepší je stan s kovovými tyčemi, protože lépe odolávají větru, u plastových tyčí hrozí v krajním případě jejich zlomení.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Občanský průkaz nebo cestovní pas s platností po celou dobu pobytu.

Elektřina

Napětí 220 V, elektrické zásuvky jsou kompatibilní s našimi (kulaté se dvěma kolíky). V kempech jsou většinou přístupné nějaké zásuvky na nabíjení. Ve větších kempech bývá možné nechat přístroje za menší poplatek dobít na recepci.

Náročnost

Všechny túry jsou nalehko, jednodenní nebo půldenní. Především z hlediska převýšení je náročný trek do průsmyku Fimmvörðuháls, ostatní túry jsou středně náročné nebo nenáročné. Konkrétněji v následujícím výčtu:

Landmannalaugar - Suðurnámur

Okružní túra, která zabere cca 8 hodin a při níž celkově převýšíme cca 900 metrů. Túru je možné po dohodě s průvodci na několika místech zkrátit.

Landmannalaugar - Blahnúkur

Lehčí výstup na vyhlídkový vrchol Blahnúkur (945 m), který trvá asi 3 hodiny s převýšením 350 metrů. Na vrcholek je případně možné vystoupit už v rámci túry předchozí den, rozhodneme se podle aktuální situace a počasí.

Průsmyk Fimmvörðuháls

Proslulý trek ze Skógaru přes průsmyk Fimmvörðuháls do Thórsmörku patří zejména díky celkovému převýšení 1 100 m k náročnějším túrám, zabere cca 10 h.

Skaftafell

Okružní túra přímo z kempu s celkovým převýšením 700 m trvá cca 6 hodin. Zájemci mohou navíc vystoupit na vrchol Kristínartindar, potom činí převýšení 1 050 m a túra trvá 7,5 h.

Jökulsárgljúfur

V této oblasti se vydáme na dva nepříliš náročné výšlapy – k ozvěnovým skalám Hljóðaklettar (cca 2 h, převýšení cca 150 m) a zájemci také k vyhlídce nad kaňon Ásbyrgi.

Glymur

Cca 3,5 hodiny chůze, při níž převýšíme něco přes 300 metrů.

Reykjadalur

Túra geotermální oblastí trvá cca 5 h počítaje v to i pauzy na koupání v termálním potoce a na vaření vajíček nebo párků v horkém potoce. Celkové převýšení cca 350 metrů.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Rezervovat zájezd

nebo telefonicky:

+420 773 10 40 10