Podrobnosti k zájezdu Island

Měna

Oficiální měnou je islandská koruna (ISK). Vezměte si s sebou nejlépe eura, jejich směnu na koruny provedeme na místě. Někde je možné platit přímo v eurech, zdaleka to však není pravidlem. Zato jsou Islanďané téměř posedlí bezhotovostním placením, takže placení kartou je zcela běžné, třeba i u stánku s hot-dogy.

Aktuální kurz ČNB:

  • Islandská koruna: 100 ISK= 19.78 CZK

Čas

Island leží ve stejném časovém pásmu jako Londýn, v zimě je tam tedy o hodinu méně než v ČR. Nezavádí se zde ale letní čas, takže v létě musíme posunout čas o dvě hodiny zpátky.

Počasí a vybavení

Červenec je nejteplejším a pro cestování na Island nejvhodnějším měsícem. Denní teploty se pohybují většinou mezi 10 až 15 stupni, ale mohou být i nižší. V noci klesá teplota na cca 5 stupňů, výjimečně může mrznout. Island je proslulý proměnlivostí a těžkou předvídatelností počasí, během dne se počasí může několikrát zcela změnit. Nepříjemný zde může být také silný vítr. Na rozmary počasí se připravte a vezměte s sebou (zejména pro turistické dny) teplé a nepromokavé oblečení, kvalitní pláštěnku (pončo), návleky na boty, čepici a rukavice, opalovací krém s vyšším faktorem a sluneční brýle. Do hor jsou nezbytností kotníkové pohorky. Na túrách se můžeme setkat s broděním potoků (závisí to na počasí v předchozích dnech, voda max. pod kolena), doporučujeme tedy i nějaké boty vhodné do vody. Dobrou pomůckou pro odlehčení kolenům na túrách jsou teleskopické hole, které zároveň také pomáhají při brodění. Přibalte také repelent, v některých částech Islandu se setkáte s muchničkami (absolutní pohodlí v takovém případě nabízí síťka na obličej). Co se týče stanu, lepší je stan s kovovými tyčemi, protože lépe odolávají větru, u plastových tyčí hrozí v krajním případě jejich zlomení.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Občanský průkaz nebo cestovní pas s platností po celou dobu pobytu.

Elektřina

Napětí 220 V, elektrické zásuvky jsou kompatibilní s našimi (kulaté se dvěma kolíky). V kempech jsou většinou přístupné nějaké zásuvky na nabíjení. Ve větších kempech bývá možné nechat přístroje za menší poplatek dobít na recepci.

Náročnost

Všechny túry jsou nalehko, jednodenní nebo půldenní. Především z hlediska převýšení je náročný trek do průsmyku Fimmvörðuháls, ostatní túry jsou středně náročné nebo nenáročné. Konkrétněji v následujícím výčtu:

Landmannalaugar - Suðurnámur

Okružní túra, která zabere cca 8 hodin a při níž celkově převýšíme cca 900 metrů. Túru je možné po dohodě s průvodci na několika místech zkrátit.

Landmannalaugar - Blahnúkur

Lehčí výstup na vyhlídkový vrchol Blahnúkur (945 m), který trvá asi 3 hodiny s převýšením 350 metrů. Na vrcholek je případně možné vystoupit už v rámci túry předchozí den, rozhodneme se podle aktuální situace a počasí.

Průsmyk Fimmvörðuháls

Proslulý trek ze Skógaru přes průsmyk Fimmvörðuháls do Thórsmörku patří zejména díky celkovému převýšení 1 100 m k náročnějším túrám. Výstup do průsmyku zabere asi 5,5 hodiny, celá túra potom cca 9,5 hodiny. Z kempu ve Skógaru (25 m) stoupáme nejdříve po schodech nad fotogenický vodopád Skógafoss, poté jdeme po pěšině proti proudu řeky Skóga, na níž míjíme spoustu dalších vodopádů. Jakmile řeku opustíme, stoupáme k chatě Baldvinsskáli (920 m) a poté průsmyku Fimmvörðuháls (1 093 m), který leží mezi dvěma ledovci – Eyjafjalljökull a Mýrdalsjökull. První z nich v sobě skrývá sopku Eyjafjall, která nechvalně proslula erupcí v roce 2010, která nadlouho zastavila leteckou dopravu ve značné části Evropy. Celý výstup je relativně pozvolný, na sestupu z průsmyku k chatě Básar (250 m) jsou prudší a exponovanější úseky.

NP Skaftafell

Okružní túra přímo z kempu s celkovým převýšením 700 m trvá cca 7 hodin. Zájemci mohou navíc vystoupit na vrchol Kristínartindar, potom činí převýšení 1 100 m a túra trvá 8,5 h.

Jökulsárgljúfur

V národním parku se vydáme na dva nepříliš náročné výšlapy – k ozvěnovým skalám Hljóðaklettar (cca 2 h, převýšení cca 150 m) a zájemci také k vyhlídce nad kaňon Ásbyrgi.

Glymur

Okružní túra kolem soutěsky, do níž padá z výšky 200 metrů vodopád Glymur. Jedná se cca o 3,5 hodiny chůze, při níž převýšíme něco přes 300 metrů a překonáme potok. Stoupání je v některých místech poměrně prudké.

Reykjadalur

Nepříliš náročný přechod po pohodlné stezce přes geotermální oblast Reykjadalur (nejvyšší bod 375 m) do městečka Hveragerdi. Celá túra trvá cca 4,5 h počítaje v to i delší pauzy na koupání v termálním potoce a na vaření vajíček nebo párků v horkém potoce. Celkové převýšení je pouze 180 metrů.

Aktuální počasí v oblasti

Reykjavik, Iceland

Jasno
Nyní
0 °C
Jasno
11.27 km/h ↘
Skoro jasno
Dnes
5 °C | -2 °C
Skoro jasno
Přeháňky
Tomorrow
7 °C | 4 °C
Přeháňky
Sníh s deštěm
Út
6 °C | 2 °C
Sníh s deštěm
Skoro jasno
St
6 °C | 3 °C
Skoro jasno

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Termín proběhl