Podrobnosti k zájezdu Izrael a Palestina

Pitná voda

Voda z kohoutka je v Izraeli bezpečná pro pití. Balená voda, která má lepší chuť, je všude bez problémů k dostání.

Měna

Oficiálním platidlem v Izraeli včetně autonomního palestinského území je nový izraelský šekel (ILS). V českých směnárnách jsou šekely k dostání jen zcela výjimečně. Vezměte si s sebou americké dolary nebo eura, obojí je možné na místě bez problémů směnit.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Izraelský šekel: 1 ILS= 6.49 CZK

Čas

V Izraeli je vždy o hodinu více než v České republice.

Počasí a vybavení

Na podzim se vyhneme neúnosným letním vedrům, po většinu času by však mělo být příjemně teplo. Chladněji bude v Jeruzalémě, který leží 809 metrů nad hladinou moře, a na Golanských výšinách. Počítejte s tím, že se můžete setkat i s deštěm. Nezapomeňte si doma opalovací krém, sluneční brýle, pokrývku hlavy, plavky, ale také teplejší oblečení. Pro lehkou turistiku (Wadi Qelt, Banias, Yehudiya, Masada) si vezměte vhodné boty, ale rozhodně nejsou potřeba pohorky. Izrael je „Svatá země“ a navštívíme celou řadu míst (islámských, židovských, křesťanských i báháistických), která vyžadují vhodné oblečení, tj. zakrytá kolena i ramena (tričko s rukávy). Důležitější je tento požadavek u žen, kterým doporučujeme vzít si i šátek na hlavu. Specifická je situace u jeruzalémské ortodoxní čtvrti Mea Shearim, kde jsou pro ženy nevhodné i kalhoty – měly by mít na sobě dlouhou sukni. Před vstupem do synagogy (včetně prostoru u Západní zdi, který je synagogou pod širým nebem) je nutné vzít si na hlavu jarmulku, kterou ale vždy u vchodu půjčují.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Pro vstup do Izraele nejsou pro české občany potřebná žádná víza. Platnost Vašeho cestovního pasu musí přesahovat minimálně o šest měsíců dobu návratu. Není pravda, že vás do Izraele nepustí s razítky z arabských či muslimských zemí. Pokud ale budete mít v pasu razítko např. z Íránu či Sýrie, je možné, že vám imigrační policista připraví pár nepříjemných otázek.

Elektřina

Napětí 220 V, používá se více druhů zásuvek, ale vždy lze bez problémů najít zásuvku, která je kompatibilní s naší.

Náročnost

Zájezd neklade výraznější nároky na vaši fyzičku.

Očkování

Pro vstup do země není povinné žádné očkování. Doporučit lze očkování proti hepatitidě typu A, které je vhodné pro cestování kamkoliv a doporučuje se i pro Českou republiku.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Termín proběhl