Podrobnosti k zájezdu Jihoafrická republika

Potřebné cestovní doklady

Cestovní pas s platností přesahující minimálně o šest měsíců dobu návratu.

Očkování

Pro cestu do Jihoafrické republiky není povinné žádné očkování (pokud necestujeme z tranzitní země s výskytem žluté zimnice). Doporučené očkování konzultujte s lékařem cestovní medicíny, který má vždy nejaktuálnější informace a poradí i s ohledem na zdraví konkrétního člověka. Vhodné je očkování proti hepatitidě typu A i B, které se hodí všude ve světě, případně můžete zvážit očkování proti břišnímu tyfu. Riziko onemocnění malárií je v oblastech, kde se budeme pohybovat, minimální.

Pitná voda

Voda z kohoutku je v JAR oficiálně pitná, především ve městech by měla být nezávadná, naopak pozor je třeba dávat ve venkovských oblastech. Chcete-li mít jistotu, není problém kupovat si balenou vodu, která je běžně k dostání.

Měna

Místní měna se nazývá jihoafrický rand (ZAR). S sebou si vezměte americké dolary či eura, která se dají vyměnit na letištích a v bankách. Platby kartou jsou vcelku běžné v supermarketech i některých dalších obchodech a také v některých restauracích. Nelze na to však vždy spoléhat, je třeba mít také hotovost. V zemi fungují také bankomaty, limity na výběr hotovosti jsou ale poměrně nízké.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Jihoafrický rand: 1 ZAR= 1.30 CZK

Čas

Časový posun činí +1 h v době zimního času, v době letního času platí stejný čas jako v ČR.

Počasí a vybavení

JAR má na většině území subtropické klima ovlivněné oceánem. Očekávejte převážně slunečné a teplé počasí, počítejte však také s možností deště nebo ochlazení (srážky jsou pravděpodobnější v oblasti Durbanu než v oblasti Kapského Města). Na rozdíl od mnohých jiných afrických států má JAR čtyři roční období, náš zájezd spadá do období končícího léta a začínajícího podzimu. Vezměte si opalovací krém, pokrývku hlavy, sluneční brýle, ale také teplé a nepromokavé oblečení, dále se hodí repelent. Zážitek ze safari může vylepšit kvalitní dalekohled. V JAR jsou poměrně běžné výpadky proudu, může se tedy hodit powerbanka.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Elektřina

Používá se zde elektrická energie o napětí 220 až 230 V. Elektrické zásuvky jsou tzv. starého britského standardu, který se ve Velké Británii už nepoužívá. Nesou označení typ M, který je poddruhem typu D. Mají tři kulaté kolíky uspořádané do trojúhelníku (jeden větší zemnící kolík o průměru 8,7 mm a dva menší kolíky o průměru 7 mm). S českými zástrčkami nejsou jihoafrické zásuvky kompatibilní, je tedy potřeba adaptér.

Rezervujte si zájezd

On-line:
nebo telefonicky:
+420 773 10 40 10

Napište si o více informací

Odpovídáme zpravidla do 24 hodin

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.