Podrobnosti k zájezdu Kilimandžáro a Mt. Meru

Pitná voda

V Tanzanii a Keni pijte pouze balenou vodu, kterou není problém koupit ve městech a na vstupních branách do parků. Vodu z kohoutku je možné pít pouze po převaření nebo s pomocí dezinfekčních tablet či kapek. Na trecích naberou naši nosiči vodu z pramenů či potoků a budou ji pro nás převařovat. Nebalenou vodu nepoužívejte raději ani na čistění zubů.

Měna

Národní měnou je tanzanský šilink (TZS). Stejný název měny mají i některé okolní státy (Keňa, Uganda, Somálsko), protože v koloniálních časech existoval společný východoafrický šilink. Široce akceptovanou měnou je v Tanzanii také americký dolar (USD). Doporučujeme, abyste si za účelem směny na šilinky vzali s sebou právě americké dolary. Vyměňte si pokud možno nové nepoškozené dolarové bankovky, někdy nejsou staré bankovky vůbec přijímány. V některých směnárnách v Tanzanii je výhodnější kurz pro větší bankovky (50, 100dolarové), při placení dolary přímo se naopak mohou hodit menší bankovky (10, 20dolarové), snažte se tedy ve směnárně vyžádat obojí. Při zpětné výměně šilinků při odjezdu ze země je nutné se prokázat stvrzenkou o provedené směně. Ve velkých městech je možné v omezené míře vybírat peníze z bankomatu, ale je třeba počítat s nižšími limity na výběr (v přepočtu jen cca 5 000 Kč).

Aktuální kurzy ČNB:

 • Tanzanský šilink: 100 TZS= 0.88 CZK
 • Americký dolar: 1 USD= 23.11 CZK

Čas

Oproti středoevropskému času je (v zimě) v Tanzanii i v Keni o dvě hodiny více.

Počasí a vybavení

Po většinu času zažijeme suché a teplé klima. Ve vysoké nadmořské výšce však už bude zima a v noci tam klesnou teploty pod nulu. Na Kili také mohou přijít odpolední bouřky. Nutností je kvalitní spacák (doporučujeme dolní komfort alespoň -10 °C), karimatka, vyzkoušená treková obuv (pohorky) a teplé oblečení - vícevrstvé se svrchní vrstvou odolnou proti vodě (ideální je nepromokavá a prodyšná bunda a nepromokavé kalhoty, pod tím funkční oblečení z rychleschnoucích materiálů včetně spodní vrstvy pod kalhoty), čepice a teplé rukavice. Dále doporučujeme vhodné teplé ponožky na trek, návleky na pohorky, trekové hole (mohou výrazně ulehčit kolenům), čelovku s náhradními baterkami, pokrývku hlavy a sluneční brýle s UV filtrem, kvalitní opalovací krém, pláštěnku (nejlépe pončo), repelent (řadě lidí se také jako prevence proti komárům osvědčuje užívat denně tabletku B-komplexu, je ale třeba s tím začít už před odjezdem). Na Kilimandžáro se nesmí nosit PET lahve a je to přísně kontrolováno, vezměte si tedy jednu jinou láhev (např. termosku). Zážitek (nejen) ze safari vám může vylepšit kvalitní dalekohled. Pro vaši kondici na treku je důležitý kvalitní spánek, pro ten se mohou hodit také špunty do uší.

Věci, které nebudete na treky potřebovat, je možné zanechat před trekem v partnerské místní CK a na konci si zase vyzvednout.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Cestovní pas s platností přesahující o šest měsíců dobu návratu. Pas musí mít minimálně čtyři čisté stránky (na stránce by nemělo být ani propité razítko z předchozích stránek). Dále je vyžadován mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici.

Elektřina

Napětí je 230 V, elektrické zásuvky jsou odlišné od našich, takže je potřeba adaptér. Existují dva druhy zásuvek – první se třemi kolíky obdélníkového typu (dva ploché kontakty + zemnící kolík - podobně jako ve Velké Británii) nebo starší (už méně používaný typ): tři kulaté kolíky v trojúhelníkovém uspořádání. Na hotelích je možné dobít baterie do foťáků a mobilů, na treku v horách to většinou možné není. Pomoci mohou náhradní baterie do fotoaparátu, případně externí energetický zdroj.

Náročnost

Cesta na vrchol Kilimandžára a Mt. Meru není náročná technicky, jedná se o běžný treking, na který není potřeba žádné speciální vybavení. Ve vrcholových partiích je potřeba počítat s kamenitým terénem. Problémem může být nesnášenlivost vysoké nadmořské výšky, která nikterak nesouvisí s fyzickou kondicí a může postihnout každého. Při správné aklimatizaci, na kterou velmi dbáme a které výrazně pomůže úvodní výstup na Mt. Meru, je však toto riziko relativně malé. O konkrétní fyzické náročnosti si můžete udělat obrázek z následujícího přehledu hodin a převýšení, které každý den absolvujete. Časové úseky pro jednotlivé dny nejsou velké, nebudeme se nikam hnát, abychom maximalizovali pravděpodobnost, že všichni účastníci dosáhnou vrcholu. Minimálně průměrná fyzická kondice je však pro výstup určitě potřeba.

Mount Meru

 1. Výjezd džípem k bráně Momella (1 580 m), odtud pěší výstup na chatu Miriakamba Hut (2 514 m) – cca 4-5 hodin, převýšení 940 m
 2. Trek z Miriakamba Hut na Saddle Hut (3 566 m) – cca 4,5 hodiny, převýšení 1 050 m, pro zájemce možnost výstupu ještě na Little Meru (3 820 m), což jsou více než 2 hodiny a 250 výškových metrů navíc.
 3. Velmi brzy ráno (resp. v noci) výstup na vrchol Mount Meru (4 565 m) – cca 5 hodin, převýšení kolem 1 000 m. Přes den sestup zpět na chatu Saddle Hut (nocleh).
 4. Sestup z chaty Saddle Hut zpět na chatu Miriakamba Hut – cca 3 hodiny, poté safari v NP Arusha.

Kilimandžáro

 1. Dojedeme k bráně Machame (1 634 m), od ní pěšky k chatě Machame Hut (2 834 m) – cca 5,5 hodiny, převýšení 1 200 m
 2. Machame Hut – Shira Camp (3 749 m) – cca 6 hodin, převýšení 900 m
 3. Shira Hut – Barranco Camp (3 901 m) – cca 6 hodin, převýšení 800 m
 4. Barranco Camp – Barrafu Camp (4 600 m) – cca 9 hodin, převýšení 700 m
 5. Velmi brzy ráno (resp. v noci) zahájení výstupu na vrchol Kilimanždára (5 895 m) – cca 7 hodin, převýšení 1 300 m. Přes den sestup do Mweka Camp (3 100 m).
 6. Mweka Camp – brána Mweka (1 828 m) – cca 3 hodiny sestupu

Očkování a zdraví

Do Tanzanie je povinné očkování proti žluté zimnici (je nutné mít potvrzené v mezinárodním očkovacím průkazu). Dále doporučujeme očkování proti hepatitidě typu A i B, které se hodí i pro jiné země (včetně evropských), případně očkování proti břišnímu tyfu. Pro pobyt v nižších nadmořských výškách je žádoucí užívat antimalarika. Několik měsíců (nebo minimálně týdnů) před odjezdem kontaktujte nejbližší hygienicko-epidemiologickou stanici v místě vašeho bydliště, zeptejte se na aktuální stav a podmínky dalšího očkování.

Rezervujte si zájezd

On-line:
Termín proběhl

Napište si o více informací

Odpovídáme zpravidla do 24 hodin

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.