Podrobnosti k zájezdu Kuba

Pitná voda

Na Kubě se nedoporučuje pít vodu z kohoutku, budeme tedy kupovat vodu balenou. Pitná voda se dá na většině míst zakoupit v PET láhvích.

Měna

Na Kubě cirkulují současně dvě měny – kubánská pesos (CUP) neboli národní měna = Moneda Nacional (MN), a vedle toho tzv. pesa konvertibilní (CUC). Pro cizince je povinná směna cizí měny za konvertibilní pesa CUC, která jsou obdobou našich bývalých „tuzexových bonů“, ale jejich využití je mnohem širší a většinu věcí budete platit právě v CUC. Hodnota 1 CUC odpovídá víceméně hodnotě 1 USD. Kuba nepatří mezi levné destinace, v tomto směru zde vládne „turistický apartheid“. Např. za jídlo v restauraci zaplatíte jako turisti 10 až 20 CUC, Kubánci mohou někdy platit tutéž částku, ale v CUP (MN), tedy za stejné jídlo zaplatí cca 20krát méně! Totéž platí u ceny dopravy, vstupů do památek atd. Pro výměnu peněz jsou nejvýhodnější eura. Americké dolary nejsou pro směnu vhodné, neboť Kubánci na ně uvalili embargo a při jejich výměně vám mohou strhávat speciální poplatek až do výše 20 % vyměňované částky. Bankomaty na Kubě najdete prakticky ve všech větších městech, ale ne vždy musí fungovat. Platební karty provozované společnostmi z USA na Kubě nelze použít.

Aktuální kurzy ČNB

  • Kubánské peso: 1 CUP = 0.89 CZK

Čas

Při příletu na Kubu posunete ručičky svých hodinek o šest hodin nazpět.

Počasí a vybavení

Na Kubě panuje prakticky po celý rok horké a vlhké podnebí (vlhkost vzduchu bývá v létě kolem 81 %, v zimě pak 79 %). Naštěstí bývá horko zpříjemňováno pasátovými větry vanoucími od severozápadu. Sezóna hurikánů a dešťů zde končí na přelomu října a listopadu, přesto však občasné kratší přeháňky nelze během zájezdu zcela vyloučit. Nezapomeňte si proto přibalit kvalitní pláštěnku nebo pončo. Přestože se občas dostaneme i do kopců, žádnou výraznou zimu v nich rozhodně nečekejte. Dále vezměte malý batůžek na jednodenní výlety. Na výlety turistického charakteru se hodí pevnější sportovní boty s kvalitní podrážkou. Nezapomeňte přibalit také pokrývkou hlavy jako ochranu proti slunci a dostatečně silný krém na opalování (ochranný faktor 25 a více). K průzkumu kubánských jeskyní se může hodit také baterka – čelovka. Pokud si budete chtít uvařit sami občas třeba kávu nebo čaj, vezměte si ponornou spirálu a nějaký hrnek.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Cestovní pas s platností nejméně do doby opuštění Kuby.

Elektřina

Oproti Evropě mají na Kubě v elektrické síti napětí 110 V, frekvence 60 Hz. Také elektrické zásuvky jsou jiného typu než ty naše – se dvěma plochými (nikoliv kulatými) kolíky. Pro dobíjení vašich spotřebičů budete potřebovat speciální adaptér na zásuvky. Dobíjení bude možné ve všech casas particulares. Pro nabíjení více spotřebičů najednou se vám také může hodit malá rozdvojka (např. do dvojice).

Náročnost

Program zájezdu je středně náročný, je naplánován tak, aby byl dostatek času jak na poznání historických památek a měst, tak i přírodních zajímavostí. Nejlepší obrázek o náročnosti pěších výletů si uděláte z následujících údajů:

Cueva del Água

Cca 12kilometrový výšlap může včetně delších přestávek a koupání zabrat celkem cca 7,5 hodiny, celkové převýšení 200 metrů.

El Yunque

Výstup na horu zabere cca 5,5 h při převýšení 550 metrů, délka tam a zpět dohromady 8 km.

Sierra del Escambray – Salto Caburní

Túra k vodopádu zabere včetně času na koupání dohromady 4,5 hodiny, celkové převýšení 500 m, délka 7 km.

Viňales

Délku túry zvolíme až na místě, dle aktuální prostupnosti tras. Maximální délka trasy je 14 km, převýšení pouze cca 150 metrů.

Očkování

Pro cestu na Kubu není povinné žádné očkování. Přesto lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí pro cestování obecně. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Rezervovat zájezd

nebo telefonicky:

+420 773 10 40 10