Podrobnosti k zájezdu Madeira

Pitná voda

Voda z kohoutku je na Madeiře pitná, přesto vám ale nemusí příliš chutnat. Část této vody pochází z moře, následně je čištěna a upravována v odsolovacím zařízení. Není však problém kupovat vodu balenou, v přepočtu stojí cca 20 až 40 Kč za 1,5 litrovou láhev.

Měna

Madeira patří stejně jako celé Portugalsko do eurozóny, platí zde euro. Ve Funchalu fungují bankomaty, takže zde můžete bez problémů vybírat peníze.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Euro: 1 EUR = 25.53 CZK

Čas

Na ostrově platí západoevropský čas a je tam o hodinu méně než v ČR.

Počasí a vybavení

Klima na Madeiře, která je někdy nazývána „ostrovem věčného jara“, podléhá během roku jen malým výkyvům. Průměrná celoroční teplota se pohybuje mezi 18 a 24 °C, v noci klesá jen zřídka pod 10 °C. Toto příjemné podnebí je však poněkud nevypočitatelné vzhledem k tomu, že na ostrově vystupují nejvyšší hory do výšky téměř 1 900 m a jsou v Atlantiku široko daleko jediným místem, o které se mohou zachytit mraky. Větší oblačnost (a tím pádem i častější déšť nebo alespoň mrholení) je na severním pobřeží, které je mnohem vlhčí než pobřeží jižní. Právě díky tomu je však ostrov porostlý nádhernou a bujnou vegetací. Přestože Madeira leží v blízkosti Golfského proudu, jsou zde vody Atlantiku poměrně chladné. Teplota moře vystoupí jen zřídkakdy nad 20 °C. Na turistiku jsou potřeba kvalitní pohorky. Dále určitě přibalte alespoň jednu flísku, nepromokavou bundu s kapucí nebo kvalitní pláštěnku typu pončo, také čepici a rukavice. Dále jednoznačně doporučujeme trekové hole, hodit se mohou také návleky. Využijete i sandále na chození po městech a památkách a plavky na občasné vykoupání v Atlantiku. Nezapomeňte přibalit pokrývkou hlavy, kvalitní sluneční brýle a dostatečně silný krém na opalování (ochranný faktor 25 a více). K průstupu horských tunelů budete potřebovat kvalitní baterku – čelovku.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Občanský průkaz nebo cestovní pas s platností po celou dobu pobytu na ostrově.

Elektřina

Napětí 220 V, elektrické zásuvky jsou kompatibilní s našimi. Dobíjení baterií bude možné po celou dobu na místě našeho ubytování. Pro nabíjení více spotřebičů najednou se může hodit malá rozdvojka (např. do dvojice).

Náročnost

Zájezd zahrnuje kratší výšlapy, ale i celodenní vysokohorské túry. Na jednodenní túry budeme vyrážet nalehko. Průměrně zdatný jedinec, který již má zkušenosti s turistikou a občas podnikne nějaký celodenní výlet, by měl túry zvládnout. Náročnost nejlépe posoudíte z konkrétních údajů:

Ponta de São Lourenço

Túra na mys trvá cca 3,5 hodiny s celkovým převýšením 450 metrů, poté následuje ještě zhruba půlhodinová chůze k pláži Prainha a koupání v Atlantiku.

Penha de Águia

Celkem 3hodinová túra s převýšením cca 600 metrů.

Pico Grande

Celodenní túra z průsmyku Encumeada přes vrchol Pico Grande se zakončením v Curral das Freiras zabere cca 8,5 h, celkové převýšení (nahoru) činí 950 metrů, převažuje však klesání (celkem 1 300 m). Výstup na samotný vrchol je dobrovolný, kdo nechce, tak nahoru nemusí a ušetří si 360 m výstupu a 360 m sestupu.

Balcões

Túra ze pstruží farmy Riberio Frío na vyhlídku Balcões a poté po levádě do Portely zabere cca 5,5 h. Stoupání je minimální, převažuje mírné a pouze v závěru prudší klesání.

Pico Ruivo

Túra začíná na vrcholu Pico Ariero (1 818 m), kam dojedeme mikrobusem po silnici. Odtud nejprve klesáme do výšky cca 1 500 m, poté stoupáme na nejvyšší horu Madeiry Pico Ruivo (1 862 m), následně znovu klesáme. Celkem cca 7hodinová túra s převýšením nahoru cca 400 m, klesání cca 1 200 m.

Cabo Girão

Krátký, cca hodinový výšlap s převýšením 80 metrů.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Rezervovat zájezd

nebo telefonicky:

+420 773 10 40 10