Podrobnosti k zájezdu Makedonie

Měna

Vezměte si s sebou nejlépe eura, v Severní Makedonii je směníte za makedonské denáry.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Euro: 1 EUR = 26.98 CZK
  • Makedonský denár: 100 MKD = 43.82 CZK

Počasí a vybavení

Většinu času by mělo být teplo, teploty mezi 30 a 35 stupni. Zejména v horách ale musíme počítat i s ochlazením nebo deštěm. Na túry jsou potřeba pevné turistické boty (pohorky). Doporučujeme i teleskopické hole, které ulehčují kolenům. Nezapomeňte na kvalitní opalovací krém, pokrývku hlavy a sluneční brýle, repelent a čelovku (zejména na závěrečný návrat z Kokina po západu slunce). Některé muslimské a pravoslavné památky je vhodné nebo přímo nutné navštívit v dlouhých kalhotách či v sukni a v tričku zakrývajícím ramena, pro ženy je potřeba také šátek na zakrytí vlasů.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Občanský průkaz nebo cestovní pas s platností po celou dobu pobytu.

Elektřina

Napětí 220 V, zásuvky jsou evropského typu.

Náročnost

Zájezd střídá horskou turistiku s odpočinkovými dny a poznávacím programem. V pohořích Pelister a Šar Planina si můžete zvolit ze dvou variant a náročnost si tak přizpůsobit. Dále uvádíme konkrétního údaje:

NP Pelister

  • Náročnou variantou je výstup na vrchol Stiv. Od hotelu Molika (cca 1 420 m) vystoupáme na hřeben (cca 1 900 m) tvořený převážně kamenitým chodníkem v suťovišti a dále prudkým stoupáním na vrchol Stiv (2 468 m), místy s lehce lezeckými terény. Návrat je stejnou cestou. Celkem túra asi na 7 hodin s převýšením cca 1 030 m.
  • Alternativně méně náročná túra na Jorgov Kamen a Crveni Steni – cca 5 h, převýšení 500 metrů.

Galičica

Túra ze sedla Livada na vrchol Lako Signoj (1 984 m). Celkové převýšení je asi 570 m, túra trvá 3,5 hodiny.

NP Mavrovo

Vyjedeme lanovkou z lyžařského střediska Mavrovo (1 250 m) na hřeben (cca 1 700 m), odtud po travnaté náhorní plošině do vlašské vesničky Galičnik, následuje sestup do vesnice Janče (750 m). Celkem túra na 6,5 h s celkovým stoupáním 200 m (v úvodu) a následným klesáním.

Šar Planina

  • Pro zdatné zájemce 10hodinová náročná túra s převýšením cca 1 450 m na nejvyšší vrchol Titov vrh (2 748 m).
  • Alternativně kratší výstup na vrchol Antena (2 531 m) – túra s převýšením 800 m trvá cca 6 hodin. Případně individuální lehká turistika v okolí Popovy Šapky.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Rezervovat zájezd

nebo telefonicky:

+420 773 10 40 10