Podrobnosti k zájezdu Maroko

Potřebné cestovní doklady

Cestovní pas s platností přesahující minimálně o tři měsíce datum vstupu do Maroka.

Očkování

Pro cestu do Maroka není povinné žádné očkování. Přesto lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí všude ve světě. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontrolujte si také platnost Vašeho očkování proti tetanu. Při dodržování základních zásad stravování, na něž vás upozorní průvodce, se můžete vyhnout problémům s průjmy. Při balení léků však vezměte v úvahu, že pokud aklimatizační průjem nastane, je nejlepší léčit ho Immodiem nebo Smectou. Rozhodně ne Endiaronem, který kupodivu situaci v marockých podmínkách dokonce zhoršuje.

Pitná voda

Balená voda se dá bez problémů koupit všude. Vodu z kohoutku v Maroku nepijte.

Měna

Měnou Marockého království je dirham (MAD). Vezměte si eura nebo dolary, výměnu peněz provedeme až na místě. Dirhamy se nesmějí do země dovážet ani z ní vyvážet, takže neutracené peníze je třeba znovu směnit. Pro tento účel si nechte účet z banky, který je někdy při zpětné výměně vyžadován.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Marocký dirham: 1 MAD= 2.31 CZK

Čas

V Maroku je o jednu hodinu méně než ve střední Evropě, ovšem v době letního času se čas vždy posouval dokonce o dvě hodiny. Maročané však nedávno letní čas zavedli a jsou ohledně toho velké zmatky, takže se můžete setkat s tím, že různí lidé a různé instituce budou používat dva různé časy. Někdy dokonce i dvě pobočky jedné a té samé banky používají každá jiný čas! Nezbývá, než se se vždy zeptat, jaký čas má dotyčný na mysli.

Počasí a vybavení

Na cestě by nás mělo provázet slunečné a teplé počasí. Termín je zvolen tak, abychom se vyhnuli velkému vedru. Vezměte si opalovací krém, pokrývku hlavy, sluneční brýle. Pro výstup na Jebel Toubkal není potřeba žádné speciální vybavení, přibalte ale teplé oblečení (při ranním odchodu na vrchol se hodí i čepice a rukavice), čelovku (na vrchol se ráno vychází za tmy) a dobrou turistickou obuv (pohorky). Pro ženy je v Maroku vhodné střízlivější oblečení, především zakrytá ramena a kolena. Krátké sukně či hluboké výstřihy jsou v rozporu s místními zvyklostmi, které bychom měli ctít. V Maroku platí zákaz plastových tašek, sáčků a obalů, vezměte si proto také skladnou nákupní tašku.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Elektřina

Napětí je 220 V jako v Evropě, zásuvky jsou většinou také evropského typu (kulaté se dvěma kolíky). S nabíjením na místech ubytování není problém, pouze na Sahaře hrozí občasné výpadky proudu. Chcete-li mít naprostou jistotu stálého přístupu k proudu, vezměte s sebou powerbanku.

Limity dovozu a vývozu

Do Maroka je povoleno dovézt pouze 1 litr tvrdého alkoholu a 1 litr vína, také maximálně 200 kusů cigaret. Z Maroka se nesmí vyvážet jakékoliv množství drog (to vás skutečně nesmí ani napadnout!), stejně tak zbraně a jakékoliv druhy fauny a flóry. Omezen je také vývoz zkamenělin, je jich povoleno vyvézt maximálně 10. Kontroly na letišti mohou být v tomto směru přísné.

Rezervujte si zájezd

On-line:
nebo telefonicky:
+420 773 10 40 10

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.
Odpovídáme zpravidla do 24 hodin