Podrobnosti k zájezdu Nepál – trek pod Mount Everest

Potřebné cestovní doklady

Cestovní pas s platností přesahující minimálně o šest měsíců dobu návratu. Pro vstup na území Nepálu je potřebné vízum, které však vyřídíme až po příletu na letišti. Je proto potřeba nechat si v pase minimálně celou jednu volnou dvoustránku.

Očkování

Pro cestu do Nepálu není povinné žádné očkování. Doporučené očkování konzultujte s lékařem cestovní medicíny, který má vždy nejaktuálnější informace a poradí i s ohledem na zdraví konkrétního člověka. Obecně lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí všude ve světě. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Dále můžete zvážit očkování proti břišnímu tyfu a zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu. V oblastech, kde se budeme pohybovat, není nutné užívat antimalarika.

Pitná voda

Vodu z přírodních zdrojů, stejně jako vodu z vodovodu, vždy dezinfikujte přípravky pro sterilizaci vody (doporučujeme kapky Sanosil). Jinak je možno v Káthmándú, ale i kdykoliv na treku koupit balenou vodu, na treku jsou ale ceny vysoké (kolem 50 Kč za 1 litr vody).

Měna

V Nepálu se platí nepálskými rupiemi (NPR). S sebou si vezměte americké dolary či eura, která se dají vyměnit na letištích, v bankách či směnárnách. Běžné mezinárodní platební karty lze použít jen v některých obchodech a vždy je za tuto operaci účtován poplatek. V Káthmándú je možnost výběru hotovosti z bankomatů (často za poplatek).

Aktuální kurz ČNB:

  • Nepálská rupie: 100 NPR = 16.65 CZK

Čas

Časový posun +4 h 45 min v době zimního času, +3 h 45 minut v době letního času.

Počasí

Nepálské klima je výrazně monzunové, jih a částečně střed země se vyznačuje subtropickým podnebím, sever horským a vysokohorským. Zájezd se koná v nejpříznivějším období pro turistiku, v době po letním monzunu, kdy je nejstabilnější počasí. V Káthmándú bude teplo (teploty kolem 25 °C). Na treku by mělo být příjemných 10 až 20 °C, v noci může teplota klesnout k 0 °C, v nadmořské výšce kolem 5 000 m ale klidně i na -10 °C. Sněhová čára leží zhruba v 5 500 metrech. Výjimečně se ve vyšších polohách mohou vyskytnout sněhové přeháňky.

Vybavení

Nutností je kvalitní spacák, kvalitní vyzkoušená treková obuv ošetřená impregnací (nejlépe celokožená, kategorie B/C, popř. C) a teplé oblečení, dále doporučujeme trekové ponožky, sandály, čelovku, pokrývku hlavy, sluneční brýle s UV filtrem, kvalitní opalovací krém, pláštěnku, čepici, rukavice, dezinfekci na ruce a dezinfekční tablety či kapky na úpravu vody, toaletní papír (dva kusy). Vaše pohodlí může zvýšit nenasákavé spodní prádlo Moira, Devold apod., membránová nepromokavá - prodyšná bunda a kalhoty (Gore-Tex, Climatic apod.), nenasákavá tepelná vrstva "fleece" nebo membránový softshell (v 80 % případů nahradí nepromokavé, prodyšné oblečení a tepelně izoluje). Doporučujeme trekové hole, které mohou výrazně odlehčit kolenům. Hodí se také šátek, textilní lepicí páska, multifunkční nůž, láhev na pití, termoska, vitamínové koncentráty do vody, čokolády (sladkosti). Ideální je batoh o objemu cca 50 až 60 l s bederním pásem, kromě toho malý příruční batůžek do letadla a na výlety po městě.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Elektřina

Používá se zde elektrická energie o napětí 220 V / 50 Hz. Zásuvky jsou většinou našeho typu a běžná vidlicová koncovka do nich pasuje bez adaptéru. Můžeme se ale setkat i s odlišnými zásuvkami (tři kulaté kolíky ve tvaru rovnostranného trojúhelníka). Je možno dobíjet baterie i v lodžích (za poplatek, jehož výše se liší podle nadmořské výšky).

Rezervujte si zájezd

On-line:
Momentálně obsazeno

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.
Odpovídáme zpravidla do 24 hodin