Podrobnosti k zájezdu Norsko

Měna

Měnou je norská koruna (NOK). Norské koruny jsou k dostání v České republice v bankách i směnárnách. Rozhodně doporučujeme jejich nákup předem, možnosti výměny v první části zájezdu jsou minimální. České koruny v Norsku zřejmě nesměníte. Ve Skandinávii je také velmi rozšířená možnost platit kartou. Počítejte však s tím, že na některé společně hrazené vstupy (např. loďky) budou průvodci vybírat peníze v hotovosti. Drobná eura se mohou hodit během zastávek v Německu. Za české koruny je zpravidla možné koupit si v případě zájmu trička či fotky u raftařů.

Pozor! Norsko zavedlo v posledních letech nové bankovky (s motivy, které souvisí s mořem). Některé staré bankovky (se slavnými norskými osobnostmi) už v zemi neplatí a nejsou přijímány (lze je pouze v norské bance vyměnit za nové). Dbejte na to při směně peněz v ČR.

Aktuální kurz ČNB:

  • Norská koruna: 1 NOK= 2.49 CZK

Počasí a vybavení

V předchozích ročnících jsme zažili jak teplé a slunečné počasí (v těchto zeměpisných šířkách překvapivě často díky vlivu Golfského proudu), tak i počasí chladnější a deštivé. S možností deště nebo ochlazení tedy počítejte a vezměte si teplé oblečení, pláštěnku, čepici a rukavice. Dále opalovací krém s vyšším faktorem, sluneční brýle, plavky (zejména na rafting) a na turistiku rozhodně pohorky. Doporučujeme také návleky, které pomáhají zachovat si sucho v botech. Kolenům mohou výrazně ulehčit teleskopické hole. Pro společné večery doporučujeme vzít karimatku i v případě, že budete nocovat v chatce. V Norsku není povoleno nosit u sebe zbraně včetně nožů – zejména na některé z památek či muzeí v Oslu by vám např. lovecký nůž mohli zabavit.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Občanský průkaz nebo cestovní pas s platností po celou dobu pobytu.

Elektřina

Napětí 220 V, elektrické zásuvky jsou kompatibilní s našimi (kulaté se dvěma kolíky). V kempech většinou není problém s nabíjením.

Náročnost

Horské túry jsou v programu proloženy volnějšími dny. Často je možné absolvovat jen část túry. Konkrétní náročnost nejlépe posoudíte podle následujícího výčtu:

Rondane – Imbertglupen

Nenáročná okružní túra od jezera Høvringsvatnet (481 m) do kaňonu Imbertglupen a na chatu Peer Gynt zabere cca 4 hodiny, převýšení je cca 150 metrů.

Rondane – Veslesmeden

Túra k chatě Rondvassbu a na vrchol Veslesmeden na cca 10 h, převýšení cca 950 m. Návrat je stejnou cestou, kdykoliv je tedy možné se otočit a túru si zkrátit.

Alternativně nenáročný výšlap na chatu Rondvassbu a podél řeky Store Ula k vodopádům Storulfossen (cca 4,5 h, převýšení cca 150 m).

Besseggen

Loďkou doplujeme z Gjendesheimu k chatě Memurubu. Odtud se vydáme na túru přes hřeben Bessegen zpět do Gjendesheimu, která zabere 8 h s celkovým převýšením 1 050 m.

Alternativně můžete zvolit individuální výšlap stezkou podél jezera Gjende z Memurubu do Gjendesheimu (cca 5 hodin, celkové převýšení cca 300 m).

Fannaråken

Výstup údolím Helgedalen k chatě Ekershytta, odtud okružní túra k vrcholové chatě Fanaråkshytta (2 068 m). Celkové převýšení činí 1 200 m, túra zabere asi 10 h.

Alternativně je možné projít jen malebné údolí Helgedalen až k chatě Ekershytta (převýšení 300 metrů, příchod po 1 h 45 min) a vrátit se stejnou cestou zpět.

Jostedalsbreen

Krátký výlet skalnatým terénem k ledovcovému splazu Nigardsbreen s malým převýšením.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Rezervovat zájezd

nebo telefonicky:

+420 773 10 40 10