Podrobnosti k zájezdu Norsko

Měna

Měnou je norská koruna (NOK). Norské koruny jsou k dostání v České republice v bankách i směnárnách. Rozhodně doporučujeme jejich nákup předem, možnosti výměny v první části zájezdu jsou minimální. České koruny v Norsku zřejmě nesměníte. Ve Skandinávii je také velmi rozšířená možnost platit kartou. Drobná eura se mohou hodit během zastávek v Německu.

Aktuální kurz ČNB:

  • Norská koruna: 1 NOK= 2.73 CZK

Počasí a vybavení

V předchozích ročnících jsme zažili jak teplé a slunečné počasí (v těchto zeměpisných šířkách překvapivě často díky vlivu Golfského proudu), tak i počasí chladnější a deštivé. S možností deště nebo ochlazení tedy počítejte a vezměte si teplé oblečení, pláštěnku, čepici a rukavice. Dále opalovací krém s vyšším faktorem, sluneční brýle, plavky (zejména na rafting) a na turistiku rozhodně pohorky. Doporučujeme také návleky, které pomáhají zachovat si sucho v botech. Kolenům mohou výrazně ulehčit teleskopické hole.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Občanský průkaz nebo cestovní pas s platností po celou dobu pobytu.

Elektřina

Napětí 220 V, elektrické zásuvky jsou kompatibilní s našimi (kulaté se dvěma kolíky). V kempech většinou není problém s nabíjením.

Náročnost

Horské túry jsou v programu proloženy volnějšími dny. Často je možné absolvovat jen část túry. Konkrétní náročnost nejlépe posoudíte podle následujícího výčtu:

Rondane – Imbertglupen

Nenáročná okružní túra od jezera Høvringsvatnet (481 m) do kaňonu Imbertglupen a na chatu Peer Gynt zabere cca 4 hodiny, převýšení je cca 150 metrů.

Rondane – Veslesmeden

Zpočátku cesta po rovině k chatě Rondvassbu, od chaty stoupáme na Veslesmeden (převýšení cca 950 m, celkem túra na cca 10 h). Návrat je stejnou cestou, kdykoliv je tedy možné se otočit a túru si zkrátit.

Alternativně nenáročný výšlap na chatu Rondvassbu a podél řeky Store Ula k vodopádům Storulfossen (cca 4 h, převýšení cca 150 m).

Besseggen

Ranní loďkou doplujeme z Gjendesheimu k chatě Memurubu (1 008 m). Odtud se vydáme na klasickou norskou túru s fascinujícími pohledy na jezera Gjende a Bessvatnet a na vrcholy Jotunheimenu. Na skalní hrázi Bandet čekají výhledy na obě jezera. Zatímco modré jezero Bessvatnet leží na severní straně pod námi v nadmořské výšce 1 373 metrů, smaragdově zbarvené Gjende je na jižní straně v nadmořské výšce 984 m. Bandet poté přechází ve stoupání na strmý skalnatý hřeben Besseggen. Následuje klesání do Gjendesheimu. Celkem túra na 8 hodin s celkovým převýšením 1 050 m.

Alternativně můžete zvolit individuální výšlap stezkou podél jezera Gjende z Memurubu do Gjendesheimu (cca 5 hodin, celkové převýšení cca 300 m).

Fannaråken

Výstup od horského hotelu Turtagrø (884 m) údolím Helgedalen k chatě Ekershytta a dále na západní hřbet Fannaråkenu, po němž dojdeme k vrcholové chatě Fanaråkshytta (2 068 m - nejvýše položená horská chata v Norsku, která nabízí ubytování). Sestup absolvujeme jinou cestou, dokud se nedostaneme zpět k údolí Helgedalen, jímž se vrátíme do Turtagrø. Výstup nabízí úžasné výhledy na národní park Jotunheimen, na jihu jsou vidět zledovatělé vrcholky horolezecké oblasti Hurrungane. Celkové převýšení činí 1 200 m, túra zabere asi 10 h.

Alternativně je možné projít jen malebné údolí Helgedalen až k chatě Ekershytta (převýšení 300 metrů, příchod po 1 h 45 min) a vrátit se stejnou cestou zpět.

Jostedalsbreen

Krátký výlet skalnatým terénem k ledovcovému splazu Nigardsbreen s malým převýšením.

Aktuální počasí v oblasti

Oslo, Norway

Oblačno
Nyní
11 °C
Oblačno
11.27 km/h ↙
Přeháňky
Dnes
13 °C | 9 °C
Přeháňky
Zataženo
Tomorrow
11 °C | 6 °C
Zataženo
Zataženo
St
13 °C | 10 °C
Zataženo
Jasno
Čt
11 °C | 5 °C
Jasno

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Termín proběhl