Podrobnosti k zájezdu Omán

Potřebné cestovní doklady

Cestovní pas s platností přesahující minimálně o šest měsíců dobu návratu. Pro vstup na území Ománu je potřebné vízum, které však vyřídíme až po příletu na letišti.

Očkování

Pro cestu do Ománu není povinné žádné očkování a země nepředstavuje ze zdravotního hlediska výraznější riziko. Přesto lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí pro cestování obecně. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu.

Pitná voda

V Ománu doporučujeme pít balenou vodu, kterou je možné bez problémů koupit na všech místech na trase zájezdu. Vodu z kohoutku lze používat na mytí, čištění zubů, vaření a pití po převaření.

Měna

Oficiálním platidlem je ománský rijál. Jedná se o nominálně druhou nejsilnější měnu na světě (po kuvajtském dináru). Rijál se dělí na tisíciny nazývané bajza, což může pro Evropany zvyklé na dělení měny na setiny být zpočátku trochu problém. V českých směnárnách zpravidla nelze ománský rijál získat. V Ománu není problém směnit americké dolary či eura. Výměna přes dolary vychází obvykle výrazně výhodněji než přes eura. V případě dolarů pamatujte na to, abyste brali bankovky nové emise „s velkými hlavami bez oválů“, staré emise dolarů „s malými hlavami v oválech“ lze směnit jen velmi obtížně. Platební karty a bankomaty v Ománu též fungují. Některé vstupy do památek je dokonce nutné hradit platební kartou (v případě, že platební kartu nemáte, vypomůže vám svou kartou průvodce a peníze od vás vybere v hotovosti).

Aktuální kurzy ČNB

  • Ománský rijál: 1 OMR = 61.40 CZK

Čas

V době konání našeho zájezdu je v Ománu o 3 hodiny více než v České republice.

Počasí a vybavení

V termínu zájezdu se vyhneme neúnosným letním vedrům. Teploty budou přibližně připomínat naše léto, mohou se tedy přes den pohybovat mezi 25 a 30 stupni. Zvláště v horách a v poušti bude vysoká intenzita slunečního záření, určitě doma nezapomeňte opalovací krém a pokrývku hlavy. Deště nejsou v tuto dobu v Ománu časté, pokud ale přijdou, mohou být i velmi prudké. Na túry přibalte vhodnou turistickou obuv. Omán je muslimská země a přístup k oblékání je zde tedy konzervativnější než v Evropě. Do Velké mešity v Maskatu jsou nutné dlouhé kalhoty, pro ženy zahalené celé ruce a vlasy, pro muže zahalená ramena. Tuto mešitu navštívíme hned po příletu, mějte tedy potřebné oblečení při sobě. Jinde nejsou žádné striktní zákazy, přesto je nevhodné pohybovat se po městech v kraťasech. V přírodě jsou naopak krátké kalhoty běžné.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Elektřina

Napětí 220 V, zásuvky jsou britského typu, tj. tříkolíčkové hranaté, je potřeba adaptér.

Rezervujte si zájezd

On-line:
nebo telefonicky:
+420 773 10 40 10

Napište si o více informací

Odpovídáme zpravidla do 24 hodin

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.