Podrobnosti k zájezdu Patagonie

Pitná voda

V přírodě s pitnou vodou není problém, všude tečou čisté potoky a řeky. Ve městech je lepší kupovat vodu balenou.

Čas

V únoru je v Argentině i v Chile vždy o čtyři hodiny méně než u nás.

Měna

V Argentině se platí argentinskými pesy (ARS), v Chile chilskými pesy (CLP). S sebou si vezměte americké dolary či eura, která se dají vyměnit na letištích, v bankách či směnárnách. Nejlepší jsou nepoškozené stodolarové bankovky, případně 50dolarové, bankovky menší hodnoty v některých směnárnách buď nepřijímají, nebo na ně dávají horší kurz. Pozor na to, že banky a směnárny zde mají hodně omezené otvírací hodiny, takže mnohdy je snadnější vybrat si hotovost z bankomatu. I s bankomatem ale mohou být problémy: množství hotovosti, kterou lze vybrat, je omezené, a podle našich posledních zkušeností také často nepřijímají kartu značky Visa. Běžné mezinárodní platební karty lze použít ve většině obchodů.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Argentinské peso: 1 ARS= 0.36 CZK
  • Chilské peso: 100 CLP= 3.03 CZK

Počasí a vybavení

Zájezd se koná v nejpříznivějším období pro turistiku, v době, kdy vrcholí zdejší léto. V Buenos Aires nám bude horko, v jižnějších oblastech bude chladněji, ale stále většinou relativně teplo. Samozřejmě je nutné mít na vědomí, že patagonské počasí je velmi proměnlivé a můžeme zažít během dne jak teplo, tak i silný vítr, déšť či sníh. Oblečení si tedy vezměte jak letní (kraťasy, tričko), tak i něco do deště a větru. Kvalitní pohorky jsou základ, dále se může hodit goretexová bunda (případně i kalhoty), teplý svetr či flíska, čepice, šátek či šála, rukavice a také návleky na boty. Doporučujeme kvalitní teplý spacák (v noci může i mrznout), větru odolný stan. Na brodění potoků a procházky po městech přibalte pevné sandály. Kromě toho plynový či benzínový vařič (palivo dokoupíme na místě), ešus, repelent, sluneční brýle, krém s UV filtrem, osobní lékárničku, baterku (čelovku), eventuelně dalekohled. Kromě velkého batohu je vhodný malý příruční batůžek do letadla a na jednodenní výlety.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Cestovní pas s platností přesahující minimálně o 90 dnů dobu pobytu.

Elektřina

Používá se zde elektrická energie o napětí 220 V / 50 Hz. Zásuvky mají dva otvory a kulatý zemnící kolík, naše dvoukolíkové zástrčky do nich někdy pasují, někdy nikoliv (v Chile většinou není problém, v Argentině v některých hostelech ano). Doporučujeme adaptér.

Náročnost

Program je připraven tak, aby vždy po několikadenním treku následoval odpočinkový program. Na treky nemusíte brát všechny své věci, ty nepotřebné můžete zanechat na hostelu v depositu (za poplatek). Na vícedenníchtrecích jsou pak střídány přechody natěžko s batohem s túrami nalehko, kdy stany a další nepotřebné věci ponecháme na tábořišti. Z hlediska překonaného převýšení nejsou treky náročné, případná nepřízeň počasí však může náročnost zvýšit. Viz konkrétní údaje:

NP Los Glaciares

  • 1. den: 2 h 15 min natěžko, převýšení 400 m
  • 2. den: 7 h (většina nalehko, pouze 1,5 h natěžko), převýšení 550 m
  • 3. den: nejdřív 4 h natěžko (převýšení 150 m), poté pro zájemce 3 h nalehko na vyhlídku Maestri a zpět (převýšení 250 m)
  • 4. den: 3,5 h natěžko, převýšení 150 m

NP Torres del Paine

Trasa "treku W" vede po značených, dobře schůdných cestách, jen závěrečné vyhlídkové výstupy vedou kamennou sutí.

  • 1. den: celá túra nalehko, cca 9 h, převýšení cca 900 m
  • 2. den: přechod natěžko, cca 8,5 h, převýšení cca 500 m
  • 3. den: pro zájemce cca 2,5 h výstup nalehko do Valle Francés a zpět (převýšení 350 m), poté přechod do Campamento Paine Grande (3,5 h, převýšení 100 m, převažuje klesání)
  • 4. den: nalehko na vyhlídku na ledovec Glaciar Grey, návrat stejnou cestou zpět (možnost túru kdykoliv zkrátit), až na vyhlídku cca 8,5 h, celkové převýšení 600 m

NP Tierra del Fuego

Zde je možnost výběru různě náročných tras.

Laguna Esmeralda

Túra zabere cca 6 hodin s celkovým převýšením 400 metrů.

Očkování

Pro cestu do Argentiny a Chile není povinné žádné očkování a oblasti, kde se budeme pohybovat, nepředstavují ze zdravotního hlediska výraznější riziko. Přesto lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí pro cestování obecně. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Rezervovat zájezd

nebo telefonicky:

+420 773 10 40 10