Podrobnosti k zájezdu Rumunsko - Transylvánie

Pitná voda

Vodu z kohoutku je v Rumunsku možné pít. Stejně tak není problém koupit balenou vodu, která je v obchodech běžně k dostání.

Měna

Rumunská národní měna se jmenuje leu (plurál lei). V České republice ji běžně nekoupíte, výměnu provedeme na místě. Vezměte si proto nejlépe eura nebo dolary (české koruny v Rumunsku většinou nesměníte).

Aktuální kurzy ČNB:

  • Rumunské leu: 1 RON = 5.44 CZK

Čas

Rumunsko leží ve východoevropském časovém pásmu, je tam tedy o hodinu více než v ČR.

Počasí a vybavení

Po většinu zájezdu by mělo být slunečné a teplé počasí. Počítejte ale také s možností deštivého počasí, zejména v horských oblastech. Nenechte tedy doma opalovací krém, pokrývku hlavy, sluneční brýle, ani pláštěnku a teplejší oblečení. Dále doporučujeme kvalitní turistickou obuv (nejlépe pohorky) a repelent. Na túře v Piatra Mare může být potřeba čelovka.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Občanský průkaz nebo cestovní pas s platností po celou dobu pobytu.

Elektřina

Napětí 220 V, elektrické zásuvky jsou kompatibilní s našimi.

Náročnost

V programu jsou celkem čtyři túry v rumunských Karpatech, pátá (výstup na vrchol Măgura Mică) je alternativou pro zájemce. Túry mají vždy lehčí a těší variantu, náročnost nejlépe posoudíte z následujících informací:

Piatra Mare

Okružní túra do kaňonu Şapte Scări zabere cca 5 h, celkové převýšení 550 m.

Alternativně pokračování na chatu Piatra Mare (1 630 m) a rovněž dokončení okruhu návratem k autobusu – celkem cca 7,5 h, převýšení činí cca 900 m. Výstup na nejvyšší vrchol pohoří (1 843 m) představuje ještě další dvě hodiny a 200 výškových metrů navíc.

Bucegi

Výrazně snížíme převýšení díky výjezdu lanovkou z Buşteni v údolí Prahova na chatu Babele (2 200 m). Odtud vystoupáme přes zajímavé skalní útvary na nejvyšší vrchol Omul (2 507 m) a k lanovce se vrátíme okruhem přes další dominantní vrchol Caraiman (2 385 m), na kterém stojí obrovský kříž připomínající rumunské oběti první světové války. Túra celkem asi na 6,5 hodiny s převýšením cca 600 metrů.

Alternativně je možné od lanovky podniknout kratší a lehkou túru s výstupem na vrchol Caraiman (cca 3 hodiny, celkové převýšení 300 metrů).

Piatra Craiului

Okružní túra z vesnice Zarneşti (697 m) do sedla Crăpăturiii (1 660 m), dále přes chatu Curmatura (cca 1 430 m) a soutěsku Prăpăstiile Zărneștilor do vesnice Măgura. Túra na cca 8 hodin s převýšením cca 900 metrů.

Alternativně méně náročná túra pouze do soutěsky Prăpăstiile Zărneștilor.

Ciucaş

Túra na cca 7 hodin s celkovým převýšením cca 850 metrů. Ze sedla Bratocea (1 272 m) stoupáme ke slepencovým skalním útvarům a následně na mírně zvlněný hřeben. Vystoupíme na nejvyšší vrchol Ciucaș (1 954 m) a pak budeme přes nejznámější slepencové útvary Țigăile marii mírně klesat k chatě Ciucaș (1 560 m), kde je možnost občerstvení. Následuje znovu kratší stoupání na hřeben a závěrečný sestup k chatě Muntele Roșu (1 300 m).

Alternativně lze vynechat výstup na vrchol a ušetřit si tak 150 výškových metrů, v tom případě je celkové převýšení 700 m.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Termín proběhl