Podrobnosti k zájezdu Skotsko a ostrov Skye

Potřebné cestovní doklady

Cestovní pas s platností po celou dobu pobytu.

Měna

Měnou je britská libra. Libry pořiďte ve směnárně už v České republice. Skotsko má navíc svou vlastní skotskou libru, se kterou se setkáme daleko častěji. Od té britské (anglické) se liší jen obrázkem na bankovce a vydávající institucí. Kdekoli ve Skotsku lze platit obojím, není tedy třeba rozlišovat, jakou bankovku člověk zrovna vytáhl z peněženky. Nicméně v Anglii už není jisté, že všichni obchodníci skotskou libru přijmou, a zejména po příjezdu do ČR vám skotské libry na české koruny nikde nesmění. Na tuto skutečnost je tedy třeba myslet, ještě než Skotsko opustíme, a nejlépe všechny tyto bankovky před odjezdem utratit (případně je v nějakém obchodě zkusit vyměnit za anglické). Na pobyt v Amsterdamu budou potřeba eura.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Britská libra: 1 GBP = 26.68 CZK
  • Euro: 1 EUR = 23.74 CZK

Čas

Skotsko i Anglie leží v časovém pásmu GMT (Greenwich Mean Time) a je tam vždy o hodinu méně než ve Střední Evropě. Londýnskou Greenwich prochází známý nultý poledník.

Počasí a vybavení

Teploty ve Skotsku jsou pozitivně ovlivněny teplým Golfským proudem. Počasí je však proměnlivé a těžko předvídatelné. Slunečných dnů je v létě dostatek, ale ke zdejší krajině patří také občasné mrholení či déšť. Zapršet může i víckrát denně, většinou krátce, a mezi dvěma dešti se skoro vždy ještě stihne vyjasnit. Specifika zdejšího počasí dodávají pobytu v zemi charakteristickou atmosféru. Na zájezd si vezměte kvalitní turistickou obuv (pohorky), oblečení do každého počasí včetně nepromokavé větrovky, doporučujeme také návleky na boty a trekové hole, které při chůzi odlehčují kolenům. Proti komárům, kteří se vyskytují nejvíce na západním pobřeží Skotska, pomáhají nejlépe repelenty zakoupené ve Skotsku. Při pobytu ve Velké Británii nemějte u sebe kapesní nože a plynové spreje, které je zde nelegální nosit a na některé z památek by vám je mohli zabavit. V Londýně se hodí bezkontaktní platební karta (na každou osobu jedna), se kterou dají levněji koupit lístky na metro.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Elektřina

Napětí je stejné jako u nás, 230 V, liší se ale zásuvky, používají se britské tříkolíčkové hranaté, proto doporučujeme adaptér.

Rezervujte si zájezd

On-line:
Momentálně obsazeno

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.
Odpovídáme zpravidla do 24 hodin