Podrobnosti k zájezdu Skotsko a ostrov Skye

Měna

Měnou je britská libra. Libry pořiďte ve směnárně už v České republice. Skotsko má navíc svou vlastní skotskou libru, se kterou se setkáme daleko častěji. Od té britské (anglické) se liší jen obrázkem na bankovce a vydávající institucí. Kdekoli ve Skotsku lze platit obojím, není tedy třeba rozlišovat, jakou bankovku člověk zrovna vytáhl z peněženky. Nicméně v Anglii už není jisté, že všichni obchodníci skotskou libru přijmou, a zejména po příjezdu do ČR vám skotské libry na české koruny nikde nesmění. Na tuto skutečnost je tedy třeba myslet, ještě než Skotsko opustíme, a nejlépe všechny tyto bankovky před odjezdem utratit (případně je v nějakém obchodě zkusit vyměnit za anglické). Na pobyt v Amsterdamu budou potřeba eura.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Britská libra: 1 GBP = 29.82 CZK
  • Euro: 1 EUR = 25.79 CZK

Čas

Skotsko i Anglie leží v časovém pásmu GMT (Greenwich Mean Time) a je tam vždy o hodinu méně než ve Střední Evropě. Londýnskou Greenwich prochází známý nultý poledník.

Počasí a vybavení

Skotské podnebí je mírné, oceánské, bez výrazných extrémů. Teploty jsou pozitivně ovlivněny teplým Golfským proudem. Počasí je však proměnlivé a těžko předvídatelné. Slunečných dnů je v létě dostatek, ale ke zdejší krajině patří také občasné mrholení či déšť. Zapršet může i víckrát denně, většinou krátce, a mezi dvěma dešti se skoro vždy ještě stihne vyjasnit. Specifika zdejšího počasí dodávají pobytu v zemi charakteristickou atmosféru. Srážek je více v západní hornatější polovině Skotska, na východ od Highlands je spíše srážkový stín. Na zájezd si vezměte kvalitní turistickou obuv (pohorky), oblečení do každého počasí včetně nepromokavé větrovky, doporučujeme také návleky na boty a trekové hole, které při chůzi odlehčují kolenům. Proti komárům, kteří se vyskytují nejvíce na západním pobřeží Skotska, pomáhají nejlépe repelenty zakoupené ve Skotsku. Při pobytu ve Velké Británii nemějte u sebe kapesní nože a plynové spreje, které je zde nelegální nosit a na některé z památek by vám je mohli zabavit.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Občanský průkaz nebo cestovní pas s platností po celou dobu pobytu.

Elektřina

Napětí je stejné jako u nás, 230 V, liší se ale zásuvky, používají se britské tříkolíčkové hranaté, proto doporučujeme adaptér.

Náročnost

Skotsko nedisponuje žádnými velehorami, nicméně leží v severnější části Evropy, takže terén a podmínky zde odpovídají spíše vyšším horám. Čekají vás středně náročné i kratší nenáročné túry. U náročnějších túr (především Ben Nevis) můžete zvolit lehčí alternativu. Přesnější popis túr:

Trossachs

Nenáročná túra na horu Ben A’an (461 m) zabere cca 2,5 h, převýšení necelých 400 metrů.

Cuillin Hills

  • Výstup na vrchol Sgurr na Banachdich (965 m) je poměrně náročnou túrou s převýšením 950 m a dobou trvání 6 hodin. V horní části je terén skalnatý. Přesto se jedná o snad nejlépe přístupný vrchol pohoří Cuillin Hills, který nabízí nádherné výhledy.
  • Alternativní výšlap k mořskému zálivu Loch Brittle je nenáročný a zabere asi 4 hodiny s převýšením cca 150 m.

Stolové hory Quiraing

Výšlap do malebné oblasti skalních formací na hřebínku poloostrova Trotternish. Celkem cca 5,5 h, převýšení cca 550 m.

Ben Nevis / Glen Nevis

  • Ben Nevis je nejvyšší hora skotských Highlands i celé Velké Británie (1 343 m). Výstup a sestup zabere dohromady zhruba 8 hodin, převýšení je 1 300 m, túra je tedy poměrně náročná.
  • Alternativní túra údolím Glen Nevis je výrazně méně náročná, trvá asi 5 hodin s převýšením cca 250 metrů.

Beinn an Dòthaidh / West Highland Way

  • Výstup na vrchol Beinn an Dòthaidh (1 004 m) zabere cca 6 hodin, převýšení činí cca 820 metrů.
  • Méně náročná túra, která částečně kopíruje dálkovou trasu West Highland Way, je na cca 5,5 hodiny s celkovým převýšením 300 metrů.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Rezervovat zájezd

nebo telefonicky:

+420 773 10 40 10