Podrobnosti k zájezdu Slovinsko

Měna

Ve Slovinsku se platí eurem.

Aktuální kurz ČNB:

 • Euro: 1 EUR = 25.60 CZK

Počasí a vybavení

Přibalte opalovací krém, pokrývku hlavy a sluneční brýle, ale také pláštěnku (pro turisty), teplé oblečení, čepici a rukavice. Pro ferratisty je vhodnější funkční nepromokavá bunda. V létě nejčastěji panuje slunečné a teplé počasí, ve vyšších polohách ale musíte vždy počítat s tím, že se může citelně ochladit. Pokud nás na pochodu zastihne déšť, může být terén vzhledem k vápencovému charakteru zdejších hor kluzký. Pro vysokohorskou turistiku jsou potřeba pohorky a velmi doporučujeme také teleskopické hole, které ulehčují kolenům. Na ferraty si vezměte malý batoh (cca 15 až 25 l) a doporučujeme také bezprsté rukavice (nebo stačí cyklistické) – hodí se v případě, že je někde roztřepané nebo namoklé lano.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Občanský průkaz nebo cestovní pas s platností po celou dobu pobytu.

Elektřina

Napětí 220 V, elektrické zásuvky jsou kompatibilní s našimi (kulaté se dvěma kolíky). V kempech většinou není problém s nabíjením.

Náročnost

Program umožňuje zvolit pěší turistiku nebo zajištěné cesty (via ferraty), ferratisté je však mohou také kombinovat - kdo si bude chtít od zajištěných cest odpočinout, může zvolit turistický program. Náročnost nejlépe posoudíte podle konkrétního výčtu túr, kde udáváme i přibližnou délku v hodinách a převýšení. Ve vyšších polohách je terén už výhradně kamenitý.

Vodopády Martuljek / Hvadnik

 • TURISTIKA: Túra z Gozd Martuljeku (750 m) k prvnímu i druhému vodopádu (Spodnji Slap, Zgornji Slap). Cesta od prvního (850 m) ke druhému Slapu (1 150 m) je obtížnější (dosti strmé stoupání lesem). Celková doba výletu asi 4,5 h, převýšení 400 m.
 • FERRATY: Via ferrata Hvadnik vede kaňonem potoka Martuljek a obsahuje tři lanové mosty (horní dva lze obejít jednodušší cestou). Zabere cca 2 h, převýšení 250 m. Následně ještě možnost vydat se k vodopádu Spodnji Slap.

Slemenova Špica / Mala Mojstrovka

 • TURISTIKA: Výstup ze sedla Vršič (1 611 m) do sedla Vratca a dále na vrchol Slemenova Špica (1 911 m). Túra celkem na cca 7 hodin, převýšení cca 950 m.
 • FERRATY: Na vrchol Mala Mojstrovka (2 332 m), která patří k nejoblíbenějším cílům v Julských Alpách, vystupujeme také od sedla Vršič (1 611 m). Po severní stěně vede velmi zajímavá zajištěná cesta s krátkým přístupem. Jištěný úsek je poměrně obtížný (asi 300 výškových metrů). Na samotný vrchol se dostaneme lehkým skalním terénem. Sestup je lehký a normální cestou. Celkově středně náročná vysokohorská túra s převýšením 750 metrů na cca 6 hodin.

Od Rudné doliny na chatu Planika

Výšlap z Rudné doliny (1 347 m) na chatu Vodnikov dom (1 817 m) a dále na chatu Planika (2 401 m). Celkové převýšení cca 1 100 metrů, doba túry zhruba 6 hodin.

Sedlo Dolič / Triglav

 • TURISTIKA: Klesání z chaty Planika do sedla Dolič (2 164 m) a dále na chatu Tržaška koča na Doliču (2 151 m), poté sestup do údolí Trenta. Celkem 5,5 h chůze + čas na oběd a relax na chatě.
 • FERRATY: Umělými pomůckami zajištěný výstup na nejvyšší horu Slovinska Triglav (2 864 m). Výstup trvá asi 2 hodiny (převýšení 470 m), sestup k chatě Tržaška koča 2,5 h, následný sestup do údolí Trenta cca 3,5 h. Dohromady i s pauzami na chatách túra na cca 10 h.

Prisojnikovo okno

 • TURISTIKA: Odchod od Tičarjeva domu v sedle Vršič (1 611 m) ke skalnímu Prisojnikovu oknu (2 300 m), stejnou cestou zpět (celková doba výletu cca 4 hodiny, převýšení 640 m). U parkoviště jsou různé stánky a restaurace Tičarjev dom, můžete se vydat na další kratší procházky do okolí.
 • FERRATY: Nejnáročnější zajištěná cesta zájezdu, která ale skutečně stojí za to, se jmenuje Jeseniška pot (Kopiščarjeva pot) a vede ze sedla Vršič do Prisojnikova okna ferratovou trasou přes Ajdovsku Deklicu, odtud kolmou, odvážnou, ale příkladně zajištěnou lezeckou pasáží a úzkým komínem. Vyvrcholením přírodních krás je pak největší skalní okno ve východních Alpách (Prisojnikovo), jímž prostoupíme na prosluněnou jižní stranu. Celkem 7,5 hodiny, převýšení cca 800 m.

Nogara / Mangart

 • TURISTIKA: Od Laghi di Fusine (937 m) stoupáme k bivaku Nogara (1 850 m) a dále po turistické stezce č. 517 na slovinsko-italský hraniční hřeben (2 165 m). Sestup údolím Mangrtského potoka do sedla Predel (1 156 m). Celkové převýšení cca 1 200 metrů, túra celkem na cca 9 hodin. Časový rozvrh bude sladěn s ferratovou skupinou.
 • FERRATY: Odvážně vedená, ale dobře zajištěná cesta severní stěnou vrcholu Mangart (2 677 m) vznikla při vytyčování státní hranice v roce 1945 a jmenuje se Via Italiana. Cesta od jezera Laghi di Fusine (937 m) na slovinsko-italský hraniční hřeben (2 263 m) je náročná, ale nabízí nádherné výhledy zpět na jezera. Sestup už po normální cestě údolím Mangrtského potoka do sedla Predel (1 156 m). Převýšení 1 300 m, túra celkem na cca 9 hodin.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Termín proběhl