Podrobnosti k zájezdu Srí Lanka

Potřebné cestovní doklady

Cestovní pas s platností přesahující minimálně o šest měsíců dobu návratu.

Očkování

Pro cestu na Srí Lanku není povinné žádné očkování (pokud necestujeme z tranzitní země s výskytem žluté zimnice, což nebude náš případ). Doporučené očkování konzultujte s lékařem cestovní medicíny, který má vždy nejaktuálnější informace a poradí i s ohledem na zdraví konkrétního člověka. Obecně lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí všude ve světě. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Dále můžete zvážit očkování proti břišnímu tyfu a zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu. Riziko onemocnění malárií je v oblastech, které navštěvujeme, minimální.

Pitná voda

Voda na Srí Lance není pitná, je tedy třeba ji vždy převařit nebo koupit vodu balenou (a také vždy zkontrolovat neporušenost uzávěru). Na celém ostrově je zásob balené vody dostatek za příznivou cenu.

Měna

Oficiální měnou je srílanská rupie (LKR). Vezměte si eura nebo dolary, které na místě směníte. Na některých místech na Srí Lance také akceptují dolary, avšak většinou s horším kurzem a nelze na to spoléhat. Při výměně peněz je důležité rozměnit větší bankovky, protože většina obchodníků nemá nazpět. Bank je na Srí Lance dostatek a fungují během celého pracovního týdne, ale bankomaty nefungují vždy spolehlivě. Při zpáteční cestě je důležité srílanské rupie vyměnit ještě před odletem z ostrova.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Srílanská rupie: 100 LKR= 7.60 CZK

Čas

Oproti středoevropskému času je na Srí Lance o čtyři a půl hodiny více (v době zimního času).

Počasí a vybavení

Srí Lanka je země s tropickým podnebím, kde se střídá období sucha a dešťů. Doba, kdy budeme na ostrově my, je ideální pro pobyt v jižní a západní části Srí Lanky a na Vysočině, kde strávíme většinu času. Průměrná denní teplota činí cca 27 °C), s narůstající nadmořskou výškou ale klesá (např. Nuwara Eliya, 1 889 m n. m., 16 °C). Nejtepleji je na jihu ostrova, kde jsou celoročně průměrné teploty okolo 30 °C. Teplota moře se drží celoročně na průměrných 27 °C. Přibalte opalovací krém s vysokým UV faktorem, sluneční brýle, pokrývku hlavy, vhodnou turistickou obuv, do hor a na noční výstup teplejší oblečení, pláštěnku a kvalitní repelent. Ocenit zejména během safari můžete také dalekohled, pro noční výstup na Adamovu horu zase čelovku (hlavní stezka je osvětlená, ale lze využít i neosvětlenou vedlejší trasu). Při vstupu do památek a chrámů se doporučuje dostatečně zakrýt ruce a nohy, samozřejmostí je zutí a sundání pokrývky hlavy. Např. do Chrámu Buddhova zubu v Kandy vás v kalhotách nad kolena nepustí. Protože uvnitř chrámů se lidé pohybují bosí a země může být rozpálená od slunce, není od věci mít při ruce ponožky, ve kterých vám nevadí chodit po zemi.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Elektřina

Na Srí Lance se používá elektrický proud o napětí 230-240 V. Zásuvky jsou z našeho pohledu zcela nestandardní (tři kulaté kolíky) a je tedy nutné si koupit adaptér, což je možné i na Srí Lance v menších obchodech na ulici. Občas se mohou objevit také zásuvky používané ve Velké Británii.

Rezervujte si zájezd

On-line:
nebo telefonicky:
+420 773 10 40 10

Napište si o více informací

Odpovídáme zpravidla do 24 hodin