Podrobnosti k zájezdu Tanzanie (safari a Zanzibar)

Potřebné cestovní doklady

Cestovní pas s platností přesahující minimálně o šest měsíců dobu návratu.

Očkování

Do Tanzanie je nutné očkování proti žluté zimnici (konkrétně je povinně vyžadováno při příletu na Zanzibar, je nutné mít potvrzení v mezinárodním očkovacím průkazu). U osob ve věku nad 60 let se toto očkování aplikuje po zvážení zdravotního stavu cestovatele – pokud vám jej lékař nedoporučí, nechte si o tom vystavit potvrzení. Doporučené očkování konzultujte s lékařem cestovní medicíny, který má vždy nejaktuálnější informace a poradí i s ohledem na zdraví konkrétního člověka. Vhodné je očkování proti hepatitidě typu A i B, které se hodí všude ve světě, případně můžete zvážit očkování proti břišnímu tyfu. Kromě toho je před nástupem cesty žádoucí začít (po konzultaci s lékařem) užívat antimalarika. Těch existuje několik druhů, některá se berou jen jednou týdně, jiná denně, značné jsou také rozdíly v ceně. Doporučujeme proto u lékaře zjistit co nejvíce informací.

Pitná voda

V Tanzanii pijte pouze balenou vodu. Vodu z kohoutku je možné pít pouze po převaření nebo s pomocí dezinfekčních tablet. Nebalenou vodu nepoužívejte raději ani na čistění zubů.

Měna

Národní měnou je tanzanský šilink (TZS). Široce akceptovanou měnou je v Tanzanii také americký dolar (USD). Doporučujeme, abyste si za účelem směny na šilinky vzali s sebou právě americké dolary. Vyměňte si výhradně nové nepoškozené dolarové bankovky, často nejsou staré bankovky vůbec přijímány. V některých směnárnách v Tanzanii je výhodnější kurz pro větší bankovky (50, 100dolarové), při placení dolary přímo se naopak mohou hodit menší (10, 20dolarové), snažte se tedy ve směnárně vyžádat obojí. Ve velkých městech je možné v omezené míře vybírat peníze z bankomatu, ale je třeba počítat s nižšími limity na výběr.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Tanzanský šilink: 100 TZS= 0.92 CZK
  • Americký dolar: 1 USD= 23.39 CZK

Čas

Oproti středoevropskému času je (v zimě) v Tanzanii o dvě hodiny více.

Počasí a vybavení

Očekávejte slunečné a teplé počasí, na večery v národních parcích při safari ale přibalte i teplé oblečení (nad kráterem Ngorongoro budeme nocovat v nadmořské výšce 2 200 metrů). Jako obuv stačí botasky a sandály. Nutností je opalovací krém s vyšším faktorem a pokrývka hlavy, případně sluneční brýle. Nezapomeňte repelent (řadě lidí se také jako prevence proti komárům osvědčuje užívat denně tabletku B-komplexu, je ale třeba s tím začít už před odjezdem) a dobrou baterku (čelovku). Zážitek ze safari vám může vylepšit kvalitní dalekohled, naopak drony zde nejsou povoleny. Na Zanzibaru se vám budou hodit boty do vody. Vybavení na šnorchlování dostanete od místní CK (samozřejmě, pokud preferujete vlastní, můžete si ho vzít). Počítejte s tím, že Zanzibar je muslimská oblast a přístup k oblékání je zde tedy konzervativnější než v Evropě – při pohybu ve městě je vhodné mít zakrytá kolena a ramena.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Elektřina

Napětí je 230 V, elektrické zásuvky jsou odlišné od našich, takže je potřeba adaptér. Existují dva druhy zásuvek – první se třemi kolíky obdélníkového typu (dva ploché kontakty + zemnící kolík - podobně jako ve Velké Británii) nebo starší (už méně používaný) typ: tři kulaté kolíky v trojúhelníkovém uspořádání. V hotelech není problém nabíjet. Během safari je přístup k elektrickým zásuvkám omezený, v některých kempech ale je možné nabíjet. Pro větší komfort a jistotu však doporučujeme vzít rozdvojku, případně powerbanku nebo náhradní baterii do fotoaparátu.

Rezervujte si zájezd

On-line:
nebo telefonicky:
+420 773 10 40 10

Napište si o více informací

Odpovídáme zpravidla do 24 hodin