Podrobnosti k zájezdu Zakarpatská Ukrajina

Pitná voda

Doporučujeme pít vodu balenou, kterou lze levně koupit. Vodu z kohoutku bez převaření na Ukrajině raději nepijte.

Měna

Měnou je ukrajinská hřivna (UAH). S sebou si vezměte nejlépe eura nebo dolary, které směníte v Užhorodu na ukrajinské hřivny. Funkční bankomat potkáte také pouze na začátku zájezdu v Užhorodu a poté až na konci zájezdu v Chustu. V Koločavě je bankomat také, naše platební karty však bohužel prozatím nebere.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Ukrajinská hřivna: 1 UAH= 0.96 CZK

Čas

Na slovensko-ukrajinských hranicích si posuňte čas o jednu hodinu dopředu.

Počasí a vybavení

Připravte se na slunečné a teplé, ale také chladnější či deštivé počasí. Zejména v horách je třeba počítat se všemi eventualitami počasí. Na místě je vzít s sebou opalovací krém, sluneční brýle, pokrývku hlavy, pláštěnku i teplejší oblečení. Do hor jsou potřeba kvalitní turistické boty, nejlépe pohorky. Pro ulehčení kolenům lze doporučit také trekové hole.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Cestovní pas s platností přesahující minimálně o tři měsíce dobu návratu.

Elektřina

Napětí 220 V, elektrické zásuvky jsou většinou stejné jako v ČR. Doporučujeme vzít si s sebou rozdvojku do zásuvky (bývá jedna na pokoji).

Náročnost

Program kombinuje turistiku v horách s odpočinkovými dny. Konkrétní náročnost nejlépe posoudíte podle následujících informací:

Polonina Boržava

Výjezd lanovkou z vesnice Pylypec na hřeben snižuje náročnost této túry. Od horní stanice kabinové lanovky (1 160 m) vystoupíme na vrcholy Hymba (1 491 m) a Velykyj Verch (1 598 m), odtud se vrátíme k lanovce a sjedeme zpět do Pylypce. Túra na cca 5,5 h, celkové převýšení cca 600 m.

Alternativně je možné sestoupit z vrcholu Velykyj Verch do Pylypce pěšky přes vodopád Šipot.

Polonina Piškoňa a vrchol Nehrovec

Náročná túra s výstupem na vrchol Nehrovec (1 709 m) zabere cca 9 hodin, celkové převýšení činí cca 1 100 metrů. Alternativně méně náročný výšlap z Koločavy na stejnou poloninu (cca 6 hodin, převýšení 600 m).

NP Siněvir

Turistika v okolí Siněvirského jezera je nenáročná. Zájemci se mohou vydat navíc do vesnice Svoboda (dohromady cesta tam i zpět cca 2 h) anebo do vesnice Bukovinka (cca 4 h).

Strymba

Výjezd gruzavikem do sedla Prislop (926 m), odtud strmý pěší výstup na vrchol Strymba (1 719 m). Celkem cca 8 hodin, převýšení cca 850 metrů.

Polonina Krásna

Výjezd gruzavikem do sedla Prislop (926 m), odtud výstup na hřeben poloniny Krásna a její nejvyšší vrchol Syhljanskyj (1 564 m) a vrchol Gropa (1 495 m). Poté přechod zvlněného hřebene poloniny a sestup do Koločavy. Celkem cca 8 h, převýšení 1 100 m.

Alternativně výstup ze sedla Prislop na hřeben, jeho přechod a sestup do Koločavy (s vynecháním vrcholů Syhljanskyj a Gropa, ale s možností odbočky na vrchol Topas, 1 548 m). Kratší varianta zabere přibližně 5,5 h při převýšení 800 metrů.

Limity dovozu

Z Ukrajiny si můžete dovézt maximálně jeden litr tvrdého alkoholu NEBO maximálně dva litry vína, kromě toho maximálně 5 litrů piva a pouze 40 kusů cigaret (cca dvě krabičky). Na ukrajinsko-slovenských hranicích někdy probíhají přísné kontroly všech zavazadel, takže doporučujeme tyto limity dodržet.

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Termín proběhl