Podrobnosti k zájezdu Zakarpatská Ukrajina

Pitná voda

Doporučujeme pít vodu balenou, kterou lze levně koupit. Vodu z kohoutku bez převaření na Ukrajině raději nepijte.

Měna

Měnou je ukrajinská hřivna (UAH). S sebou si vezměte nejlépe eura nebo dolary, které směníte v Užhorodu na ukrajinské hřivny. Funkční bankomat potkáte také pouze na začátku zájezdu v Užhorodu a poté až na konci zájezdu v Chustu. V Koločavě je bankomat také, mnoho našich platebních karet ale bohužel nebere.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Ukrajinská hřivna: 1 UAH= 0.78 CZK

Čas

Na slovensko-ukrajinských hranicích si posuňte čas o jednu hodinu dopředu.

Počasí a vybavení

Připravte se na slunečné a teplé, ale také chladnější či deštivé počasí. Zejména v horách je třeba počítat se všemi eventualitami počasí. Na místě je vzít s sebou opalovací krém, sluneční brýle, pokrývku hlavy, pláštěnku i teplejší oblečení. Do hor jsou potřeba kvalitní turistické boty, nejlépe pohorky. Pro ulehčení kolenům lze doporučit také trekové hole.

Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.

Potřebné cestovní doklady

Cestovní pas s platností přesahující minimálně o tři měsíce dobu návratu.

Elektřina

Napětí 220 V, elektrické zásuvky jsou většinou stejné jako v ČR.

Náročnost

Program kombinuje turistiku v horách s odpočinkovými dny. Konkrétní náročnost nejlépe posoudíte podle následujících informací:

Polonina Boržava

Výjezd lanovkou z vesnice Pylypec na hřeben výrazně snižuje náročnost této túry. Od horní stanice kabinové lanovky (1 160 m) vystoupíme na vrcholy Hymba (1 491 m) a Stij (1 681 m), odtud se vrátíme k lanovce a sjedeme zpět do Pylypce. Túra na cca 6 hodin, celkové převýšení cca 850 metrů. Alternativně je možné túru prodloužit, vydat se ze Stije ještě na Velykyj Verch (1 598 m) a sestoupit do Pylypce pěšky.

Polonina Piškoňa a vrchol Nehrovec

Náročná túra s výstupem na vrchol Nehrovec (1 709 m) zabere cca 9 hodin, celkové převýšení činí cca 1 100 metrů. Alternativně méně náročný výšlap z Koločavy na stejnou poloninu (cca 6 hodin, převýšení 600 m).

NP Siněvir

Turistika v okolí Siněvirského jezera je nenáročná. Zájemci se mohou vydat navíc do vesnice Svoboda (dohromady cesta tam i zpět cca 2 h) anebo do vesnice Bukovinka (cca 4 h).

Strymba

Výjezd gruzavikem do sedla Prislop (926 m), odtud strmý pěší výstup na vrchol Strymba (1 719 m). Celkem cca 8 hodin, převýšení cca 800 metrů.

Polonina Krásna

Výjezd gruzavikem do sedla Prislop (926 m), odtud výstup na hřeben poloniny Krásna a její nejvyšší vrchol Syhljanskyj (1 564 m). Poté možnost přechodu zvlněného hřebene poloniny a sestupu přímo do Koločavy, nebo alternativně kratšího sestupu stejnou cestou zpět do sedla Prislop a návrat do Koločavy gruzavikem. Kratší varianta zabere přibližně 6 hodin při převýšení 700 metrů, delší varianta s návratem do Koločavy pěšky je celodenní.

Limity dovozu

Z Ukrajiny si můžete dovézt maximálně jeden litr tvrdého alkoholu NEBO maximálně dva litry vína, kromě toho maximálně 5 litrů piva a pouze 40 kusů cigaret (cca dvě krabičky). Na ukrajinsko-slovenských hranicích někdy probíhají přísné kontroly, takže doporučujeme tyto limity dodržet.

Aktuální počasí v oblasti

Uzhhorod, Ukraine

Jasno
Nyní
16 °C
Jasno
11.27 km/h ↘
Přeháňky
Dnes
18 °C | 8 °C
Přeháňky
Zataženo
Tomorrow
19 °C | 5 °C
Zataženo
Přeháňky
Po
16 °C | 9 °C
Přeháňky
Skoro jasno
Út
12 °C | 5 °C
Skoro jasno

Napište si o více informací

You must have Javascript enabled to use this form.

Rezervujte si zájezd

On-line:

Termín proběhl