Londýn - Trafalgar Square

Londýn - Trafalgar Square můžete navštívit v rámci zájezdu Irsko

Trafalgar Square se nachází v centru Londýna a je jedním z nejznámějších londýnských náměstí. Připomíná bitvu u Trafalgaru, která se odehrála v roce 1805 a znamenala vítězství britského námořnictva v napoleonských válkách. Náměstí je nejen turistickou atrakcí, ale také místem nejrůznějších shromáždění. Od dob vlády Eduarda I. bylo místo používáno jako královské stáje. Ve 20. letech 19. století byl návrhem projektu náměstí pověřen John Nash, anglický architekt a autor většiny staveb postavených v Londýně v regentském slohu. Současný vzhled potom vznikl v roce 1845 a je dílem architekta Charlese Barryho.

Každým rokem v prosinci se na náměstí rozzáří obrovský vánoční strom darovaný Norskem (jako vděk Británii za osvobození země od nacistů). Velkolepé zde bývají také oslavy Nového roku. Dominantou náměstí je Nelsonův sloup, na jehož vrcholu se nachází socha admirála Nelsona, který velel britskému námořnictvu v bitvě u Trafalgaru. V paměti máte určitě také známé bronzové lvy – ti se zde objevili v roce 1868. Uvádí se, že kov na jejich výrobu byl získán z děl francouzských lodí. Fontány potom získaly svou současnou podobu až krátce před druhou světovou válkou.

Budova National Gallery se nachází na severní straně Trafalgar Square, a to již od roku 1838. Se svou sbírkou více než 2 300 obrazů by jistě neměla uniknout vaší pozornosti. U náměstí se také nachází jezdecká socha Karla I. a v severovýchodním rohu stojí kostel St. Martin-in-the-Fields. Náměstí je ze tří stran obklopeno komunikací, podchody umožňují spojení se stanicí metra Charing Cross. V minulosti byli velkým problémem náměstí holubi, jejichž krmení bylo oblíbenou činností místních i turistů. V Národní galerii najdete např. fotku Elizabeth Taylorové, která stojí na náměstí a je obklopena hejnem těchto ptáků. Dnes je jejich krmení zakázané.