Antilopa skákavá

(lat. Antidorcas marsupialis, angl. springbok nebo springbuck)

Popis

Antilopa skákavá patří do podřádu přežvýkavců (Ruminantia), čeledi turovití (Bovidae). Vyskytuje se v savanách, travnatých pláních a polopouštních oblastech jihozápadní Afriky. Svým vzhledem i zbarvením se antilopa skákavá podobá gazele Thomsonově. Její štíhlé tělo s dlouhým krkem a nohama dosahuje výšky v kohoutku 70–85 cm, délky 120–150 cm a váhy mezi 27 a 42 kg. Černé dozadu prohnuté růžky jsou dlouhé 35–50 cm a mají je obě pohlaví, u samic jsou však menšího vzrůstu.

Charakteristickým znakem je bíle zbarvený obličej s tmavým pruhem táhnoucím se od oka k tlamě. Tělo antilopy je pokryto světle hnědou srstí s tmavším pruhem na bocích zvířete. Spodní strana těla je bílá. Ocas dosahuje délky 14–28 cm a je zakončený chomáčkem černých chlupů.

Zajímavým znakem, který ji odlišuje od gazel, je kožní přehyb na hřbetě zvířete pokrytý delší bílou srstí. Normálně je na antilopě stěží viditelný. Při vzrušení, nervozitě, vyplašení nebo při předvádění typických skoků (angl. pronking), kdy antilopa vyskakuje kolmo do vzduchu s nataženýma nohama a skloněnou hlavou, dojde pomocí svalů k rozevření kožního záhybu a napřímení dlouhé srsti. Její výskok může dosáhnout výšky až dva metry a mít různé významy. Samci tak například zastrašují svoje soky a lákají samice v době rozmnožování. Zvířata ve stádě se výskoky navzájem upozorňují na možné nebezpečí a matou číhající predátory.

Antilopa skákavá je aktivní převážně za soumraku a za svítání. Dospělé zvíře je velmi mrštné a rychlé, dokáže vyvinout rychlost až 88 km/h. Nejčastějšími predátory dospělé antilopy jsou gepardi, lvi, levharti, hyeny, karakalové, krokodýli a velcí hadi. Mládě pak ještě navíc ohrožují šakali a velcí draví ptáci. Průměrně se antilopa skákavá dožívá 10 let.

Stádo

Mimo období páření se antilopy skákavé sdružují do smíšených stád o počtu 3 až 180 jedinců, která se mohou shlukovat u zdrojů potravy nebo u napajedel do ještě větších celků. Samci žijící mimo stáda se sdružují do menších mládeneckých skupin do cca 50 jedinců. Oproti jiným africkým zvířatům se antilopy v období dešťů shlukují do větších stád, zatímco v období sucha se rozptýlí v krajině (pravděpodobně proto, že nepotřebují pít tolik, co ostatní zvířata).

Potrava

Antilopy skákavé jsou býložravci, živí se převážně okusováním různých druhů sukulentů, keřů a stromů. Příležitostně spásají i porosty trávy. Jsou velmi dobře přizpůsobené životu v suchém prostředí – ze své potravy dokáží získávat dostatek vody, a tak téměř nepotřebují pít.

Rozmnožování

Antilopy se mohou rozmnožovat v průběhu celého roku, ale k většině páření dochází ke konci období dešťů. Samci v říji si brání malé teritorium, které si značí močí a trusem a snaží se odtud vyhnat ostatní samce. Zároveň se snaží zaujmout a přilákat samice – vydávají zvuky, pohazují hlavou a značkují svoje okolí. Mezi samci také dochází k potyčkám a soubojům. Po krátkém páření samice odchází, samec se na péči o mládě nepodílí.

Březost trvá 5 až 6 měsíců, a tak se většina mláďat narodí těsně před příchodem dalšího období dešťů. Samice obvykle rodí jediné mládě, které váží mezi 3,5 až 5 kg. První dny tráví ukryté v trávě a poté se společně připojují ke stádu. S matkou zůstává mládě dalších 5 až 6 měsíců.

K odstavení mláděte dochází ve chvíli, kdy samice porodí další mládě. Samice může mít mládě i dvakrát za rok, a pokud by jedno zemřelo, tak i třikrát. Samice se mohou rozmnožovat už ve věku 6–7 měsíců, zatímco samci až ve věku 2 let.

Komunikace

Antilopy skákavé jsou spíše tichá zvířata, která využívají zvuky hlavně jako varovné signály.

Zajímavosti

  • Název springbok pochází z afrikánských slov spring (skok) a bok (antilopa nebo koza).
  • Latinský druhový název marsupialis odkazuje na marsupium (kapsu), tedy na kožní záhyb na hřbetě.
  • Existují i odlišně zbarvené formy antilopy skákavé – černá a bílá.
  • Antilopy skákavé jsou považovány za málo dotčený druh, vyskytují se v mnoha chráněných oblastech, a dokonce jsou jedním z mála druhů antilop s rostoucími počty jedinců.
  • Jsou loveny jako trofejní zvířata pro pěknou kůži na tvorbu vycpanin a pro maso.
  • Antilopa skákavá je národním zvířetem Jihoafrické republikymaskotem národního ragbyového týmu. Je též znázorněna na rubové straně zlaté mince Krugerrand, jejíž nominální hodnota je určena cenou zlata, z něhož je vyrobena.
  • Dříve při dlouhých obdobích sucha antilopy tvořily stáda v počtu až milionu jedinců a migrovaly na dlouhé vzdálenosti – označovalo se to jako trekbokking. Dnes lze migraci pozorovat pouze v mnohem menším měřítku v Botswaně.