Baobab prstnatý

(lat. Adansonia digitata, angl. baobab)

Baobab prstnatý je strom bizarního tvaru nacházející se v horkých suchých savanách subsaharské Afriky. Stromy většinou rostou jako solitéry a jsou význačným rysem africké krajiny. Na baobabu vyrůstají velké a těžké převislé bílé květy se spoustou tyčinek. Květy šíří v noci zápach připomínající mršinu a jsou opylovány netopýry (kaloni). Také plody jsou velké (dlouhé 12–20 cm), mají dřevitou slupku a moučnatou bělavou dužinu s mnoha semeny. Dužina plodu uschne, ztvrdne a rozpadne se na kousky, které pak připomínají kousky tvrdého chleba.

Mohutný tlustý kmen baobabu má měkké houbovité dřevo, které může uchovávat velké množství vody (až 120 000 litrů!). To stromům umožňuje bez problémů přežít dlouhá období sucha, během kterých shazují listy a jsou holé. Vodu ze stromu se často snaží získat sloni, kteří ho tak mohou poškodit nebo zničit, ze stejného důvodu odřezávají kůru lidé. Některé stromy se dožívají stáří až 2 000 let. Staré exempláře jsou často duté a mohou sloužit i jako obydlí či skladovací prostor.

Využití

Baobab má pro domorodce v Africe mnohostranné využití. Z jedlé dužiny plodů, která obsahuje kyselinu vinnou, připravují osvěžující nápoj, ze semen se získává jedlý olej. Moučnatá dužina obsahuje více vitamínu C než např. pomeranč, a protože je kyselá, nahrazuje někdy domorodcům citrón. Dále obsahuje hodně kalcia. Někdy se jí také říká opičí chléb. Na pobřeží Keni se semena baobabu vaří s cukrem, barví a prodávají jako pamlsek. Jedlé jsou ale i listy.

Vnitřní vlákna houbovitého dřeva je možné nařezat na dílky a použít na drhnutí nádobí, vyrábí se z nich i rohože a lana. Různým částem rostliny se připisují i léčivé účinky.

Výskyt

Baobab prstnatý roste v pásmu savan v subsaharské Africe, např. v Namibii, Botswaně, Zimbabwe, Mozambiku, Tanzanii, Angole, … Je národním stromem Senegalu. Najdeme ho však i na Arabském poloostrově (Omán, Jemen) nebo třeba v Indii. Druhotně je baobab vysazován i v městských oblastech, v parcích apod.

Zajímavosti

  • Druhové jméno prstnatý pochází od listů, které jsou dlanitě složené a mají pět až sedm lístků, které lidem připomínaly prsty.
  • Baobab má širokou rozkladitou korunu, a protože většinu času nemá listy, byl v africké mytologii často považován za strom rostoucí obráceně (s kořeny ve vzduchu). Legend a mýtů spojených s baobabem je celá řada, pravděpodobně díky jeho zvláštnímu vzhledu.

Autorem textu je Petr Želiezko, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena. Případné připomínky můžete zaslat na e-mail petr@mundo.cz.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.