Indie

Divukrásná krajina - Relaxace nejen na pláži - Fauna a flóra - Fascinující historie - Objevování nových chutí

„Už jsi byl(a) v Indii? To ti je neuvěřitelný zážitek – buď se do ní zamiluješ a budeš se tam chtít vracet, nebo nad ní ohrneš nos a řekneš, že nechápeš, co na ní lidé vidí...“

Této výzvě málokdo odolá, obzvláště dobrodružné povahy převalující se v noci v posteli z boku na bok si představují, jak to tam asi vypadá, že jsou z ní lidé paf. A pak brzy z rána s výkřikem: „Už to nevydržím, musím ji vidět na vlastní oči,“ vyskočí z postele a utíkají si koupit letenku.

Pokud je to i váš případ, vězte, že vás čekají nezapomenutelné zážitky a nepřeberné množství míst, kde se můžete ztratit, zamilovat, nadchnout a následně vzpomínat a toužit po návratu. Indie je totiž úžasná v tom, že si v ní každý najde něco svého – to, pro co má slabost a co miluje, ať je to cokoliv: hory, moře, architektura, památky, pouště, jídlo, historie či příroda...

Divukrásná krajina

Jste milovníky hor, krásných výhledů na bílé tesáky vyzývajících vás na souboj? Tak v tom případě jistě víte, že se na severu Indie rozkládá nejvyšší pohoří světa. Himálaj skýtá nepřeberné množství vrcholků, na které se dá vylézt či se jim alespoň na některém z treků přiblížit a poklonit se jejich majestátnosti.

Ale není to jen slavný Himálaj, o svou drsnou krásu se s vámi může také podělit Ladákhh, kterému se přezdívá „malý Tibet“ a je to poslední místo na zemi, kde dnes žije původní tibetská kultura.

Pokud máte rádi písečnou krásu vyprahlé pouště, pak i vy si najdete v Indii své místo. Čeká tam na vás poušť Thár i se svými velbloudy.

Relaxace nejen na pláži

Milujete atmosféru pláží, osvěžující vánek, vzduch provoněný slanou vodou? Pak Goa, ač je státem nejmenším, přestavuje tropický ráj skýtající dlouhé pláže plné kokosových palem, v jejichž stínu můžete v klidu relaxovat.

Kérala, stát nacházející se na jižním cípu Indie, je další romantické místo, v jehož náruči můžete na pár týdnů spočinout. Nabídne vám nejen prosluněné bílé pláže, ale také zelené čajové plantáže a žlutá manga, prostě nepřeberné množství barev a chutí.

Slyšeli jste o ayurvédě? Je to 5 000 let starý systém tradičního indického lékařství považovaný za nejstarší a nejholističtější systém péče o zdraví. Právě Kérala je centrem ayurvédy a najdete zde mnoho center a klinik, kde se můžete s touto alternativní medicínou seznámit a vyzkoušet si ji na vlastní kůži.

Fauna a flóra

Indie je s přírodou bytostně spjata. Je to dané i hinduistickou vírou, která odmítá násilí jak k lidem, tak ke zvířatům. Kromě vyobrazení různých zvířecích bohů (tygr, opice, napůl člověk – napůl slon) se můžete naživo setkat s divokými zvířaty v národních parcích.

Např. národní park Jim Corbett se řadí mezi nejstarší, nejznámější a také nejrozsáhlejší přírodní rezervace v Indii. Návštěvníci zde mohou pozorovat nepřebernou škálu velkých zvířat včetně tygra či leoparda.

Park Velký Himaláj je stanovištěm velkého množství ptáků, za kterými můžete vystoupat do vice než 5 000 metrů. Jedná se totiž o nejvyšší horskou rezervaci v Indii.

Exotiku neprostupné panenské džungle si můžete vychutnat například v Údolí Neora ve východní Indii. Jedinečný ekologický systém této přírodní rezervace umožňuje, aby na jednom území koexistovaly orchideje, duby, bambus i rododendrony. V parku se také můžete setkat s kouřovými leopardy, bengálskou kočkou či pandou malou.

Na severovýchodě Indie, ve státě Ásám, se pak můžete zatoulat do nekonečných čajových plantáží rozkládajících se kolem řeky Brahmaputry, ve které se stále prohánějí říční delfíni.

Fascinující historie

Památkáři, historici, architekti a hledači pokladů mohou v Indii strávit spoustu dnů, snad i měsíců.

Počátek bohaté indické historie se datuje až do doby 5 000 let před naším letopočtem. Tehdy zde žila vyspělá civilizace, která dokázala postavit moderní města Harappa a Mohendžodáro, nad kterými archeologové stále kroutí hlavou.

Od té doby se na indické půdě vystřídalo mnoho vládců vyznávajících různá náboženství a zanechali za sebou nepřeberné množství pokladů, architektonických skvostů, mešit, chrámů a pevností.

Největší indickou chloubu pocházející z období vlády Mughalovců jistojistě znáte. Slavný a všemi obdivovaný Tádž Mahal, pomník lásky, mauzoleum krásné císařovny opředené legendami, který nechal postavit mughalský panovník Šáhdžahán.

Další slavný panovník, král Akbar si dokonce troufl postavit celé město: Fatehpur Sikrí, které představuje jednu z nejlepších ukázek mughalské architektury. Celý palácový komplex je skvěle udržovaný a působí dojmem, jako by se měli jeho obyvatelé každou chvíli vrátit z návštěvy od sousedů.

„Růžové město“ Džajpur (Jaipur), které bylo v roce 2019 zapsáno mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO, vás přivítá s narůžovělými fasádami domů, a přesně tím chtěl také mahárádža zapůsobit na prince z Walesu, který sem přijel na návštěvu v roce 1876.

Hned za městem Džajpur můžete naskočit na slona a nechat se jím vyvézt na monumentální pevnost Amber.

Pokud navštívíte starobylé město Puškar (Pushkar), pro změnu natřené na bílo, najdete v něm přes 500 chrámů a také jediný chrám v Indii zasvěcený bohu Brahmovi, a dozvíte se, proč je u Indů tak málo oblíbený.

Rádžastánu je takových měst, oplývajících bohatou historií a skrývajících různá překvapení, spousta. Zmiňme jen Udajpur (Udaipur) – město jezer, Džódpur (Jodhpur) – modré město či Džajsalmér (Jaisalmer) – zlaté město.

O pár set kilometrů dál, ve státě Uttarpradéš leží další klenot, dalo by se říci vybroušený diamant. Je jím nejstarší město Indie, Váránasí, které se rozkládá na břehu řeky Gangy. V očích rodilého Evropana je návštěva Váránasí spíše dobrodružnou výpravou do minulosti, kdy se jakýmsi zázrakem či mávnutím proutku ocitne minimálně o sto let zpět v čase, v jednom velkém bludišti, změti malých uliček, které na sebe navazují a tepou životem jako žíly v těle. Pozorovat ruch a rituály na schodištích lemujících řeku Gangu patří k nejsilnějším zážitkům, které si z Indie můžete odvézt.

Nedaleko Váránasí, ve městě Khadžuráho (Khajuraho) se nalézá architektonický skvost, chrámový komplex s úžasnou sochařskou výzdobou. Lechtivé erotické výjevy se na vás koukají ze všech stran a ani trochu se nestydí. Bozi a bohyně, zvířata, válečníci, hudebníci a tanečnice, prostě nepřeberné množství postav, se vám předvádí v roztodivných pózách a nenechají vás v klidu, dokud neužasnete nad jejich krásou.

Samozřejmě nemůžeme opomenout Dillí, hlavní město Indie, jedno z nejlidnatějších měst světa a také sídlo mnoha panovníků, kde bylo postaveno v průběhu věků nepřeberné množství mešit a chrámů. Hned vedle největší mešity v Indii, Džama Masdžíd (Jama Masjid) se rozkládá obrovské tržiště Čándní Čók (Chandi Chawk), které jako by vás přeneslo do atmosféry středověku. A tím výčet památek a zajímavostí Indie zdaleka nekončí.

Objevování nových chutí

Pro Evropana je Indie zemí tisíce chutí. Místní kuchyně překypuje barvami, vůněmi, chutěmi a osobitostí. Každá oblast má své zvyky a tradice, a tak stejný typ jídla nenajdete ve stejném provedení na severu i na jihu.

Čeká vás tradiční vegetariánská strava i masitá jídla, která tu zapustila kořeny v dobách Mughalů, sálající hliněná pec tandúr v Pandžábu, ohnivé kari na severu Indie a směsice evropské a indické kuchyně v bývalých koloniích. Nezapomeňme také na lokální tropické ovoce, které vás překvapí svou šťavnatostí a sladkostí, které se k dováženému ovoci nedá přirovnat. Neuvěřitelně pestrá nabídka jídel vám báječně zpříjemní vaši cestu Indií.

Autorkou textu je Kateřina Hapalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.