Waterloo

Bitva u Waterloo, která se odehrála 18. června 1815, byla rozhodující bitvou v napoleonských válkách, kdy se střetla francouzská a spojenecká vojska. Francouzi byli poraženi a výsledkem se tak stalo odstoupení Napoleona a zánik prvního francouzského císařství.

Na místě bitvy byl v roce 1914 vybudován Památník bitvy u Waterloo. Mohyle se také někdy přezdívá „Lví kopec“. Na jeho vrchol vede 226 schodů a je z něj rozhled do širokého okolí. Čtyřicetimetrovému pahorku dominuje socha lva, který cení zuby směrem k Francii a vedle pahorku je umístěna budova s panoramatem bitvy u Waterloo. Kromě Lví mohyly je celé bojiště poseto množstvím památníků, které připomínají oběti bitvy.

Nedaleko ležící městečko Waterloo se stalo synonymem pro velkou porážku. Nachází se v něm Wellingtonovo muzeum, ve kterém lze spatřit detailní mapy, uniformy, ale také předměty, které byly nalezeny na bojišti. Na počest události se každoročně pořádá rekonstrukce bitvy, které se účastní i mnohé vojenské kluby z České republiky.