Međugorje [Medžugorje]

Hercegovské město se zhruba 4 000 obyvateli má etnicky jednotnou populaci Chorvatů, kteří vyznávají katolické náboženství. Jeho název naznačuje, že leží mezi horami, ačkoliv se nachází ve výšce pouhých 200 metrů nad mořem a má středomořské klima. Međugorje je dnes světově proslulé poutní místo, v katolickém světě druhé nejvýznamnější co do počtu poutníků, hned za Lourdami. Např. v roce 2007 sem přicestovalo 1,6 miliónu návštěvníků.

Důvodem je zjevení Panny Marie šesti dětem ve věku teenagerů, které se zde údajně odehrálo 24. června roku 1981 kolem 18. hodiny. Vidění se odehrálo na vrchu Crnica (dnes zvaný Vrch Zjevení) mezi Međugorje a Bijakovići. Panna Maria byla bílá a držela v rukou dítě. Další den cítily čtyři ze šesti dětí silné nutkání jít opět na stejný vršek a k nim se připojili další dva lidé. Vidění se opakovalo, děti se modlily a mluvily s Pannou Marií. Její poselství usilovalo o nastolení míru ve světě.

Od té doby se zjevovala každý den a zjevuje se údajně dodnes, i když už jen jednomu z aktérů. Všem postupně sdělila deset tajemství týkajících se budoucnosti, z nichž některá se týkají celého světa. Zjevení má i svoje kritiky a dokonce nebylo dosud oficiálně uznáno jako věrohodné ani papežem. To však nebrání milionům poutníků, aby sem proudily. Stále se také objevují zprávy o nových zázracích. Međugorje je dnes velmi komerčním místem s velkým množství ubytovacích kapacit a stánků s často neuvěřitelně nevkusnými suvenýry. Městečko je také častým cílem autobusových zájezdů od moře z Chorvatska.

Kostel svatého Jakuba – leží přímo v centru města. Byl postavený v roce 1969.

Vrch Zjevení – je dnes označen modrým křížem.

Křížová hora (hora Križevac) – kopec s krásným výhledem, ke kterému vede prašná cesta lemovaná křížovou cestou se 14 zastaveními. Velký kříž na vrcholu hory tu byl podle mnohých umístěn u příležitosti oslavy 1900. výročí Kristovy smrti (1933), ve skutečnosti však spíše proto, aby v roce 1934 odvrátil mor, který tehdy ohrožoval tuto oblast. Na vrchol je to poměrně náročný výstup s převýšením 240 metrů.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.