Národní park Andringitra

Madagaskar je hornatý ostrov, ale jen několik pohoří dosahuje opravdu vysokých nadmořských výšek. Nejvyšším vrcholem ostrova je těžko přístupný Maromokotro (2876 m) v pohoří Tsaratanana na severu Madagaskaru. Mnohem populárnější je druhý nejvyšší vrchol ostrova – Imarivolanitra (malg. „blízko nebe“), známý mezi turisty spíše pod francouzským jménem Pic Boby. Tyčí se v pohoří Andringitra, jižně od města Ambalavao. Donedávna byla i tato místa nepřístupná, v posledních letech tu však vzniklo několik turistických tras k nádherným posvátným vodopádům Riambavy (královnin) a Riandahy (králův) i na samotný vrchol.

Nejvzácnější a nejohroženější ekosystém na Madagaskaru je tzv. vřesovcový buš. Vyskytuje se pouze vysoko v horách nad hranicí lesa a mohli bychom jej přirovnat k evropským alpínským loukám. Je to savanové společenstvo s nízkými keříky a tu a tam nějakým malým stromkem. Roste v něm však neobyčejně velké množství bylinných druhů. Vřesovcový buš je znám pouze z pohoří Tsaratanana, Marojejy, Ankaratra (kde je ovšem již velmi poničen) a právě z Andringitry.

Kromě nesporné biologické hodnoty si Andringitra zaslouží pozornost i pro svou krajinářskou krásu. Výhled na granitové štíty masivu Andringitry, z nichž padají vysoké vodopády, i na hladké stěny protějšího pohoří Tsaranoro, je impozantní. V detailu jsou pak na náhorní planině skalní plotny modelované větrem a deštěm do bizarních tvarů a porostlé vzácnými sukulenty a orchidejemi, mezi nimiž se vyhřívají leguáni a gekoni. Dole v údolí kolem potoků se pro změnu rozprostírá malebná kulturní krajina s pečlivě obdělanými terasovými rýžovišti a s úhlednými hliněnými domky krytými došky.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.