Eger

Eger (česky též Jager, německy Erlau) je město s cca 55 tisíci obyvateli, které leží na stejnojmenné říčce. Oblíbené je díky výborně dochovanému baroknímu centru, poloze nedaleko dvou pohoří (Mátra a Bükk), termálním lázním a také díky světoznámému červenému vínu Egri Bikavér.

Historie

Pro Maďary je Eger spojený s významnou historickou událostí. Vůbec poprvé se tady dokázali místní obyvatelé (a najatí žoldnéři) ubránit Turkům, když v roce 1552 pod vedením Istvána Dobóa přestáli jejich obléhání, přestože měli Turci mnohonásobnou přesilu. Dnes se po veliteli obránců jmenuje hlavní náměstí Egeru. Známá je role statečných místních žen, které na Turky z hradeb házely kameny a lily rozpálený olej a horkou polévku. Také přízvisko Býčí krev (Bikavér), kterou dostalo zdejší víno, může podle legendy souviset s hrdinnou obranou města. István Dobó prý nechal vojáky pít víno, aby bojovali s větší vervou. Turci se pak domnívali, že obránci získávají sílu tím, že pijí býčí krev.

Nakonec dobyli osmanští Turci Eger až na druhý pokus v roce 1596 a dnes tu zůstává jako památka na ně osamocený minaret. Vyhnáni byli v roce 1687. Egerský hrad byl poničen Rakušany na začátku 18. století, kdy město hrálo významnou roli v povstání Ference Rákocziho proti Habsburkům. Prudký rozvoj barokní architektury v 18. století souvisel s tím, že Eger byl (už od 11. století) sídlem biskupství, výstavba byla financována především z produkce vína.

Víno

V Egeru se produkují červená i bílá vína, např. bílá Egri Leányka, Egerszóláti Olaszrizling, Debrői Hárslevelű a červený Egri Bikavér, v poslední době také Chardonnay a Pinot Noir. O místních vínech se říká, že jsou podobná burgundským. Vína můžete ochutnat v některém z vinných sklípků, nejlépe v tzv. Údolí krásných žen (Szépasszóny-völgy) na jihozápad od centra města, kde je velké množství sklípků a v některých hrají i kapely. Ke vchodu do údolí jezdí dokonce vláček z náměstí Dobó tér.

Zajímavosti a památky Egeru

Hrad (Egri Vár) – byl postaven už ve 13. století po mongolském vpádu, ale většina dnešní stavby je modernější. Nabízí se odtud pěkný výhled na město. V areálu stojí také bývalý biskupský palác v gotickém stylu, který je dnes domovem muzea věnovaného historii města. V tzv. Síni hrdinů na hradě je pohřben i István Dobó. Pod hradem je do skály vytesaný labyrint chodeb – kasemata, kterými provází maďarský průvodce (za prohlídku v angličtině se připlácí).

Minaret – patřil k mešitě, která byla již zbourána. Na balkón 14hranného 42 metrů vysokého minaretu vede schodiště o 97 schodech, odkud je další možnost pohledu na město z ptačí perspektivy. Schodiště je velmi úzké a nelze ho doporučit lidem, kteří trpí klaustrofobií.

Minoritský kostel (Minorita templom) – jedna z nejkrásnějších barokních staveb ve střední Evropě z roku 1771 je dílem Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Na náměstí před kostelem stojí sousoší bojovníků, které upomíná na turecké obléhání z roku 1552.

Széchenyiova ulice (Széchenyi István utca) – hlavní nákupní ulice města a pěší zóna.

Bazilika – biskupský chrám na náměstí Esterházy Tér je dílem Jószefa Hilda, který později stavěl i katedrálu v Ostřihomi. Baziliku navrhl v neoklasicistním stylu, postavena byla v letech 1831–36.

Arcibiskupský palác (Érseki Palota) – barokní budova ve tvaru písmene U.

Lyceum (Líceum) – bylo založeno v Egeru dvěma biskupy poté, co Marie Terezie zamítla založení univerzity. Dnes v této barokní budově sídlí vysoká škola pedagogická. Je možné navštívit knihovnu se stovkami tisíc cenných tisků. Tzv. Camera obscura (temná komora) v observatoři nabízí pohled na město z ptačí perspektivy.

Srbský pravoslavný kostel (Ráctemplom) – nenápadný kostelík z konce 18. století. Za vidění zde stojí 13 metrů vysoký pozlacený ikonostas.

Termální lázně – pochází z dob turecké vlády a dodnes jsou v provozu. Kdysi byly přístupné jen papežským hodnostářům.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.