Negotino

Negotino ležící na řece Vardar je známé především pro své víno. Město najdeme ve střední části Severní Makedonie ve vinařské oblasti zvané Tikveš, kde se pěstují ta nejlepší místní vína. Makedonská vína se vyznačují malým nebo dokonce žádným přídavkem cukru a nízkým obsahem konzervantů, proto většina z nich patří mezi vína suchá a druhý den by vás po nich neměla tolik bolet hlava. Tradice pěstování vína na úrodné planině Tikveš se datuje do 4. století př. n. l. Podobně jako jinde v Evropě se vinařství dařilo v období středověku, kdy se víno pěstovalo zejména v klášterech. Planina obstoupená ze tří stran horami, kde se mísí středomořské klima s kontinentálním podnebím, je domovem vín jako T'ga za Jug, Vranec nebo Alexandria.

Historie města Negotino sahá do 3. století př. n. l., kdy se původní osada nazývala po svém zakladateli, makedonském králi Antigonovi Gonatovi, Antigonea. V centru města navštivte „čaršiju“ neboli centrum města, kde se dříve nakupovalo, a podívejte se k osmanské hodinové věži z roku 1821. Městské muzeum napoví něco o historii města, zajímavostí jsou zlaté mince z doby vlády Filipa II. a Alexandra Velikého nalezené roku 2008. V sousedícím kupeckém domě Zelkova Kuka pak muzeum nabízí ojedinělou výstavu historie vína. Protože je víno s městem úzce spjaté, pořádá se na den svatého Trifuna, 14. února, vinařský festival zasvěcený právě tomuto patronovi vína. Kousek od Negotina se nachází ortodoxní klášter Sveti Gjorgji ze 14. století, který byl roku 1860 přestavěn. Na vrcholek kopce, kde stojí klášter, vede pěšina lemovaná dvaceti kapličkami. Každá kaplička je věnovaná jednomu svatému a je zdobena ikonami.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.