Hrad Akrokorint

575 metrů vysoká vápencová hora je jednou z nejlepších přírodních pevností v Řecku, ne-li v celé Evropě. První pevnost tu byla postavena už ve starověku, ale mnohokrát měnila majitele, kteří ji také mnohokrát přestavěli. Dnešní ruiny jsou dílem mnoha dobyvatelů – Římanů, Byzantinců, Franků, Benátčanů i Turků. Uvnitř jsou k vidění zbytky domů, byzantských kostelíkůtureckých mešit. Skála je dodnes obklopena 2,5 km dlouhou hradbou.

Z jediné přístupné (západní) strany byla pevnost chráněna třemi zdmi, kterými procházejí tři mohutné brány. Spodní (vnější) brána je převážně turecká, střední brána je francouzská, nejvyšší (vnitřní) pochází převážně z byzantských časů. Na vyšším ze dvou vrcholků Akrokorintu stával chrám Afrodity, v němž se provozovala náboženská prostituce, která rozlítila svatého Pavla pobývajícího v Korintu v letech 51–52 n. l. Údajně se tu o uspokojení sexuálních potřeb Korinťanů staralo až 1 000 posvátných prostitutek (tzv. hetéry). Z chrámu dnes mnoho nezbylo, ale z vrcholu se nabízejí nádherné výhledy.

Nedaleko prýští horní pramen Peirény, díky němuž mohla pevnost odolat i velmi dlouhému obléhání. Do podzemní klenuté nádrže vede schodiště.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.