Lefkada

Lefkada je čtvrtý největší ostrov v Jónském moři. Do 6. století př. n. l. byla Lefkada s pevninou spojena úzkou šíjí, Korinťané tu však vykopali kanál a oddělili ji. Přes laguny dnes vede dlouhá hráz se silnicí. Průliv dlouhý pouhých 25 metrů je překlenut otočným mostem. Ostrov fungoval jako důležitý strategický bod po dlouhá století, a proto došlo k vybudování pevností. Vévodí jim hrad Santa Maura ze 14. století př. n. l., jehož název používali Benátčané, a to pro celý ostrov. Opevnění však útokům nepomohlo, a tak se ostrova zmocnili nejprve osmanští Turkové (v 15. století), později Napoleon (roku 1797) a nakonec Britové roku 1819. Součástí Řecka se stala Lefkada až v roce 1864. Je poměrně hornatá, vrcholy dosahují nadmořské výšky až 1 000 metrů. Její úrodná půda umožňuje pěstování oliv, vinné révy, rostou tu cypřiše, jedle a borovice. Nejrozvinutější oblastí je východní pobřeží, západ není tolik zalidněn, ale nalezneme zde jedny z nejkrásnějších pláží Jónských ostrovů jako Kathisma, Pefkulia či Mylos. Místní obyvatelé jsou na svůj ostrov velice pyšní, což se projevuje i na uchování zvyklostí, zejména v horských vesničkách, kde stále potkáte starší ženy v tradičním oděvu, setkáte se tu s bujarými slavnostmi a festivaly. Významnější letoviska jsou pouze dvě, Vassiliki na jihu, největší windsurfingové centrum Evropy, a Nydri. Tři kilometry od Nydri se nachází krásné vodopády. Odtud je možné se dostat na téměř neobydlený ostrov Meganisi i ostatní z několika satelitních ostrůvků Lefkady. Další místa, která stojí za navštívení, jsou např. přístav Syvota, krásné malé letovisko Agios Nikítas, horské vesničky Kalamítsi či Agios Pétros se svým venkovským rázem.

Hlavním městem je Lefkada. Ta se stala velice přitažlivou pro jachtaře díky vybudování špičkové mariny v roce 2003. Leží na severu ostrova. Město prostupuje poklidná a příjemná atmosféra vycházející z rušné hlavní třídy Dorpfeld, pěkného náměstí Platia Agiou Spyridonos a nádherných kostelů. Zajímavosti města představují například Archeologické muzeum, benátská pevnost Aja Maura ze 14. století, klášter Moni Faneromenis s novým muzeem kousek od města, staré kostely se zajímavými železnými zvonicemi. Město je stále ohrožováno zemětřesením, masivně bylo postiženo v letech 1948 a 1953. Z toho důvodu už má nová výstavba domů preventivně maximálně dvě patra.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.