Râpa Roşie

Zemní kulisy a pyramidy nedaleko města Sebeș jsou součástí přírodní rezervace Rezervaţia Naturală Râpa Roşie, která se rozprostírá na ploše více než deseti hektarů. Půda na zdejších svazích byla postupně odplavena a odhalila tak vrstvy červeného jílu, mastku a slepence, které se v okolí nachází. Návštěvník zde může spatřit nazrzlé skalní stěny vysoké 80–100 m, s kterými si pohrála příroda a díky erozi tak dala v oblasti vzniknout roztodivným útvarům. Červené skalní věže, sloupy a pyramidy tak lehce připomínají krajinu jakoby z jiného světa.

Zemní pyramidu lze obecně definovat jako svislý útvar vzniklý erozí měkkých hornin; bývá zašpičatělého sloupovitého tvaru a na vrcholu je často chráněný balvanem nebo odolnější horninou. Při nedokonalém vývoji se mluví o skalních (zemních) kulisách, které jsou zřejmě nejpřiléhavějším označením pro tuto lokalitu v Rumunsku.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.